pilot olmak ve göz bozukluğu

net bilgiye shgm de de ulaşamadım. sol gözüm 0,75 sağ gözüm 2,75 astigmat var. para tura işlerine girmeden önce bu kısım çözülmeli. bu bozukluk 1. sınıf sağlık raporu almama engel mi? ya da operasyon geçirip gözlerimi düzeltsem yine de aynı sıkıntı yaşanır mı? yani "aga sen bunları yaptırıp gelmişsin olmaz bu" mu derler??

gözlük engel değil. Tam derecesini bilmiyorum ama seninkisi limit içi gibi duruyor. Gözlüklü pilotlar var.

Lazerle düzeltirsende sıkıntı çıkmaz. ama ilerlememesi gerekir.

Havacılık sektöründe çalışıyorum.
  • basond  (04.03.14 11:46:36)
sivil pilotsa bir dereceye kadar idare ediliyor da, askeri pilotlar icin sifir isteniyor diye biliyorum.

  • bohr atom modeli  (04.03.14 11:46:48)
Şöyle bir yazı buldum: belki işine yarar.

Standart Sivil havacılık pilotaj pilot ICAO JAA göz sağlık raporu Class 1 muayene test şartlar
PİLOTLUK için gerekli sağlık raporu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden alınıyor.

CPL (TİCARİ PİLOTLUK) ve PPL (ÖZEL PİLOTLUK ) için 1. ve 2. sınıf (Class 1 ve Class 2)sağlık raporları var.

GÖZLÜK KULLANMAK ÖZEL PİLOT EĞİTİMİNE ENGEL değil.

RENK KÖRLÜĞÜ OLMAMASI GEREKİYOR.

JAA / JAR şartlarına göre uzak görme bir gözde en az 20/32 ve iki gözle 20/20 olacak.
CLASS 1 için hipermetrop üst sınır +5.00 ,miyop -6.00 ve astigmatı 2 dereceyi geçmemesi gerekiyor.

Sivil havacılık yönetmeliğine göre LAZER TEDAVİSİ OLANLAR sağlam raporu alamıyor bununla birlikte göz dereceleri sağlam raporu almaya uygun olanlar lazer tedavisi olduktan sonra havacılık merkezi oluruyla SAĞLAM RAPORU alabilir
OP. DR. MÜCAHİT ERMAN EMRE
Göz Hastalıkları Uzmanı
Kayseri-Melikgazi
  • basond  (04.03.14 11:50:20)
2,75 > 2 dolayısıyla bu iş yalan gibi. yine de iki gözün ortalaması vs gibi bir şey de olabilir diye düşündüm. doktorla konuşmadan rahat edemiycez o anlaşıldı

  • tai  (04.03.14 11:56:42)