Amator kısa film için ekipman ve ekip ihtiyacı

Sevgili sinema ve film sever duyurucular,

Bir süredir üstünde çalıştığım ve planladığım bir amatör film projem var. Henüz kesin olmamakla beraber 18 Nisan - 5 Mayıs arasında, İstanbul'da bir kısmını çekmeyi planlıyorum. Ekipman ve set ekibi eksiğim var. İhtiyaç listesini aşağıda paylaşacağım. Belki bu işlerle amatör olarak ilgilenip ekipmanını proje süresince bize kullandırmak ya da setde yardımcı olmak isteyen olursa PM ya da yorum aracılığı ile bağlantıya geçerse sevinirim.

*******************************************

EKİP LİSTESİ
Ekip için öncelikli olarak bir not düşmekte fayda var. Proje çok amatör, tamamlayıp tamamlayamayacağımdan pek emin olmadığım bir iş. O yüzden profesyonel olarak bu işi yapan arkadaşlara pek hitap etmeyecektir. Daha çok bu işlere amatörce ilgi/heves duyan ve herhangi bir sonuç beklentisi olmayan birilerine ihtiyacım var. Yani konsere çıkmayacağını, kayıt yapmayacağını vs. bildiği halde şarkı listesine çalışıp stüdyoya zamanında gelen ve provadan zevk alan müzisyen zihniyetine sahip birilerini arıyorum (tanıma gel :))

- Tercihen ses kayıttan anlayan, anlamıyorsa bile mikrofon tutup ses düzeylerini dinlemekten sıkılmayacak 1 kişi
- Focus Puller
- Bilgisayarla orta düzeyde haşır-neşir 1 kişi
- Sette takılacak eleman (Reflektör tutacak, kayıt aralarında türlü şakalar yapacak, vs :))

*******************************************

EKİPMAN LİSTESİ

GÖRÜNTÜ İLE İLGİLİ
HDMI çıkışlı portable monitör
21-25 mm aralığında f1.4 (ya da daha hızlı) EF uyumlu (ya da dönüştürülebilir) lens
Follow Focus
Fluid head tripod
Dolly ya da Slider (özellikle motorize varsa çok yardımcı olur)
Canon 7D uyumlu VAF filtresi
Tercihen en az 77mm variable ND filtre
1000x CF card
UDMA 7 CF card reader
7D uyumlu battery grip
Ekstra 7D bataryası
Directors view finder
Clapboard
Önceliği yok ama belki bir kaç çekimde kullanmak için Canon 5d MarkIII'e (ya da düşük ışık performansı iyi, RAW kayıt yapabilen başka bir kamera) ihtiyacımız olabilir.

SES İLE İLGİLİ
Shutgun mic
Boompole
Deadcat
Lav mic

IŞIK İLE İLGİLİ
Burda eksiğimiz çok. Çekimlerin çoğu doğal ışıkta yapılacak diye tahmin ediyorum ama her türlü ışık, soft box, reflektör, perde, stand vs ye ihtiyacımız olabilir.

Bir süre üstte kalırsa sevinirim.

proje amatör demişsin ama ekipmanlarla maşallah uzun metraj çekilir. tam oturmadı kafamda bu proje :S

  • brkylmz  (03.03.14 22:30:24)
:) Ekipmanin büyük çoğunluğu amatör/profesyonel fark etmekden eli yüzü düzgün bir sonuç elde etmek için standard sayılabilecek nitelikte şeyler aslında. Ekipman listesindekilerin bir kısmı bende var ama yedeğine ihtiyaç duyduğum ya da bendekinden iyisini aradığım şeyler. Bir kısmı da mutlaka ihtiyaç duymadığım ama olursa işimizi kolaylaştıracak ve işe değer katabilecek nitelikte şeyler.

Mevcut çekirdek ekip eş dostdan oluşan, kimsenin alanda profesyonel deneyiminin olmadığı bir ekip. Ben de birkaç yıldır bu işlerle hobiden hallice seviyede, zaman buldukça uğraşıyorum. Proje nereye gider onu da bilmediğim için amatör demek daha doğru geldi bana.
  • perkele  (03.03.14 22:48:59)
biraz bütçe ayırırsan günlük kiralayarak halledebilirsin. derdini anlatırsan indirim de yaptırman mümkün. başka türlü çok zor.

  • cha  (03.03.14 23:17:43 ~ 23:17:56)
Eksiklerin temel ihtiyaç seviyesinde olanlarının bir kısmını bütçe ayırarak çözmeyi planlıyorum zaten. Ama bütçe hepsine yetmiyor. O yüzden bir kısmını eş, dost, tanıdık, fotoğrafçı ya da yardımcı olmak isteyenlerle çözmeye çalışıyorum. Listedeki ufak 1 şeyi bile, 1-2 günlüğüne bile olsa ödünç alabilirsem kardır. Aynı şekilde ekip için de geçerli. Sete gelip 1-2 gün, bilemedin birkaç saat yardımcı olacak biri bile epey yükümüzü hafifletip işi hızlandıracak.

  • perkele  (03.03.14 23:27:16)