laptop'ın 5.1 uyumluluğu

şimdi şöyle, aşağıdaki linkteki bilgisayarı teknosadan aldım. kargoda şu anda. bir de yanında 5.1 ses sistemi aldım. sorum şu;

teknosaya gidip bilgisayarı görme imkanım oldu, üzerinde dolby home theater yazıyor. bu 5.1'e uyumlu olduğunu mu gösterir ? orada çalışan eleman uyumlu olduğunu söyledi ama ben pek de inanmadım ona. sallıyo gibi geldi. bir de kulaklık girişinin yanında mikrofon girişi ve ona benzer siyah renkli bir giriş daha vardı. "spdcf" gibi bişey yazıyodu sanki. durum böyle. cevaplarınızı bekliyorum.

teşekkürler

tinyurl.com

edit: bahsettiğim girişte s/pdif yazıyor.

diyecegim tek şey teknosa görevlisine güvenmemekle iyi ettiginizdir.

(bkz: teknosa)
  • alokozay  (21.05.09 03:30:05)
5.1 oldugunu sanmiyorum, zira eger linkteki resim ise onda 5.1 kadar cikis goremedim. 5.1 desteklemesi icin 5 cikis olmasi lazim mikrofon ve kulaklik disinda (2rear, 2 front, 1 sub). fakat eger ki 5.1 sistem stereo kullanilmayi destekliyorsa surround olmasa da 5.1 stereo olarak kullanabilirsiniz. inspire 4.1'lerde bi baglanti cakalligi ile yapiliyordu, destekliyorsa muhtemelen kullanma kilavuzunda yazar.

bu arada evet, teknosa'ya guvenmeyiniz ve hatta sadece guvenmemekle kalmayip para da kazandirmayiniz... herifler 1 numarayiz diye geziyo, gotumle gulmekten gotumde kil dondu...
  • polifonik osuruk  (21.05.09 04:05:38)
resimdekiyle aynı değil ürün. bi de aparat takılıyo çoklayıcı gibi. onunla mı kullanabiliyoruz 5.1'i ?

  • nickim onbes harf  (21.05.09 04:07:27)
S/PDIF diyorsa optik ses çıkışı alabilmen lazım diye düşünüyorum? ya da coax? bunu bilen birine göster sana gereken kabloyu ve sistemi söyleyecektir. ses sisteminin optik girişi olması lazım misal optik kablo kullanabilmen için. z5500 de var misal.

  • ozdek  (21.05.09 09:26:58)
S/PDIF çıkışı varsa uygun kabloyla 5.1 alabilmen gerek, en azından denemek gerek, hatta böyle bir soru vardı ama sonuç ne oldu bilemiyorum.

  • late viper  (21.05.09 12:48:02)
s/pdif bir dijital çıkış yöntemi. bu 5.1 konusunda her soruda bir sürü insan sallıyor. şimdi laptoplarda ses kartları 5.1'e destek verebiliyor. napıyor line in ve mikrofon girişlerini de yazılımından 5.1 analog çıkışlarına çeviriyor. biz buna daha önce cevap verdik.

dijital içinse tek bir kompozit benzeri çıkış vardır. Aldığın ses sistemininde bu çıkışı desteklemesi gerekir. Varsa mis gibi kullan kullanabildiğini.
  • darknum  (21.05.09 13:54:47)