Gereksiz oldugunda Memurluktan atilma neden yok bizde?

Madem serbest piyasa ekonomimizde hakim, madem ekonomik loberalizm, neden ozel sektorde oldugu gibi devlet sektorundekiler de gereksiz bulundugunda/performansi dusuk ciktiginda isten cikarilmiyor?

Avrupa'da ve usa'de bu kabul gorulen uygulamadir. Bizde neden yok? Adam ise yariyorsa, calisiyorsa memur olarak kalsin. Ama yaptigi is elle tutulur bir sonuc uretmiyorsa ne diye para odeniyor?

Ornegin:
İngiltere: www.theguardian.com

Avustralya: www.wsws.org

Amerika: www.theguardian.com

Hepsinde isten cikarma var anlasilan, eee bizde niye yok arkadas? Ya da ozel sektorde de kimse isten cikarilmasin.

Her şeyimiz ingiltere amerikayla aynı da bi bu mu farklı :)

  • vfgerty  (16.02.14 10:47:11)
@vfgerty, her seyimizin ayni olmasina gerek yok. Ekonomimiz ve yonetimimiz ayni prensipler uzerine kurulu.

  • gadanallah  (16.02.14 10:51:02)
Bu gerçekten ciddi yapısal bir sorun. Burada kovulmamasından bahsetmiyorum, ben de bir devlet kurumundayım ama tam olarak devlet memuru değilim; sözleşmeliyim. Memurların bir kısmı çılgınca çalışırken, bir kısmı geç gelir, çay arasını 1.5 saat tutar. Burada ilk olarak denetimin dandikliğini söyleyebiliriz, denetim tanıdıktan, torpilden ve yöneticiye yakınlıktan geçiyor. Sağlıklı bir denetim yapılamaz hale geliyor.

Bizde kovulma şöyle var, ilkinde uyarılıyor, ikincisinde sürülüyor, sonrasında bir süre ücretsiz izin veriliyor ve sonra kovulabiliyor bir memur görevini kötüye kullanırsa (örneğin rüşvet, vb). Ayrıca bazı ülkelerde kovulma yok, örneğin İspanya, Portekiz ve Yunanistan, ki biz buna sosyal devlet diyoruz. Şahsen liberal ekonomi yolunda sosyal devleti bir köşeye atmamızın daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

Gereksiz görülen memurun atılmasını anlamıyorum açıkçası, üstelik performansı yüksek bir memursa, onun yerine görev değişikliği yapılabilir. Burada memurluğa girişin gerçekten zor olması ve denetimin ciddi olması bile bir fark yaratacağını düşünüyorum. Daha da büyük yapısal bir sorun, devlet kurumlarının halkın olmaması, halk tarafından işletilmemesi bence. Bu biraz köklü bir değişim ama devlet kurumları halk iştirali haline gelirse, performans illa arttırılmak istenecektir.
  • aychovsky  (16.02.14 10:52:42 ~ 10:53:29)
gadanallah şu ekşiduyuru'da ne zaman ne saçma ve gereksiz bir düşünce dediğim bir soru olsa hep sen çıkıyorsun karşıma.

cevabını vereyim. o saydığın ülkelerde memurların bir işi vardır. bizdeki memurların yarısının işi yok. neye göre atacaksın? karayolları yol yapmaz ihale yapar oldu amk. elinde doğru düzgün karayolu aracı kalmadı. TCDD yol yapmıyor ihale açıyor sadece. E memura ne iş verecen de performansını ölçecen? Devlet kurumuna performans değerlendirmesi yapsan kurumlar çalışmıyor ki memuru çalışsın.

Şöyle avrupa'da böyle amerika'da böyle diye diye saçma sapan şeyleri getirmeyin rica edeceğim.
  • godsparticle  (16.02.14 10:57:30)
bu konunun çözümü bağımsız(devletle iş yapmayan devletle en ufak ticari ilişkisi olmayan/yani politikacılarla iş tutmayan ) tek konusu denetim olan gazetecilik yaparken fabrikaları varken denetim işinede girmeyen bir kurum tarafından denetlenmekten ve bu kurumun işten atma yetkisine sahip olmasından geçer. performansı bu kurum belirlemeli müdürlerde dahil herkes denetlenmeli. o zaman kimse yatış yapamaz. şikayetler bu kuruma iletilmeli vs.

  • the knight of the apocalypsy  (16.02.14 11:03:23)
Bu turkiyeyi amerika ve avrupa ile kiyaslama merakina da ayrica hayranim.

Tuy siklet ile agir siklet neden hic mac yapmaz sence?

Illa kiyas yapacaksan ekonomik gostergeleri, siyasi gecmisi, cografyasi ve belki de kulturu bile bize yakin bir ulke bulup yapmalisin.

Ekonometrik analizlerde 70lerde turkiye hep guney kore ile kiyaslanirmis, simdi sinanay elbette guney kore aldi vurdu, biz sittin sene gelismekte olan ulke.

Ps. Detaylarda yanilma payim sakli.

Sen daha padisahim cok yasa derken insanlar demokrasi insan haklari anayasa gibi kavramlari universitelerde yaratti, yasayarak diyetini odedi.
Burda tiz kellesi vurulsun dendiginde kudretinden sual olunmaz hunkarim diyorken birileri, oralarda adalet yargi hukuk yaratildi.
3 tane cumhuriyeti kurup yiktilar gelistirdiler.

Velhasil dusunce akisin sakat, dolayisiyla sana verilecek cevap yok.
  • cecilia  (16.02.14 11:04:38 ~ 11:09:24)
@godspaticle saygisiz insan, senden izin mi alacagim soru sormak icin?

Cevap da bombaymis. Onlarin isi varmis. Lan biz de onu diyoruz iste, isi olmayanlari isten cikartiyorlar ki, sadece isi olanlar calisiyor. Neyse, duyuruyu kirletme mantiksiz yanitlarinla.

@aychosvsky, tesekkurler. Sosyal devlet ve liberalizm arasinda ince cizgi var evet. Ama bu omur boyu dusuk performansta calisan birisini, yerin metrelerce altinda calisan bir insandan aldigin parayla beslemek de pek sosyal devletlik bir durum degil sanki?
  • gadanallah  (16.02.14 11:08:35)
sorunun tartışıldığı bir yer;

forum.memurlar.net
  • the knight of the apocalypsy  (16.02.14 11:17:05)
benden izin alacaksın dedim mi? sorunu saçma bulduğumu söyledim. kaldı ki cevap verenler de saçma bulmuş zaten :)

Ama sen benim yazdıklarımı okumamışsın anlaşılanç. Önce oku istersen. Adamların devlet kurumları iş yaptığı için memurlarının çalışıp çalışmadığını denetleyebiliyorlar. Bizim kurumların kendisi iş yapmıyor anlıyor musun? Kurumun kendisi iş yapmıyor. Daha sade bir Türkçe ile nasıl anlatılır bilmiyorum.

Karayolları örneğini verdim, Demiryolları örneğini verdim. Örnek mi yetersiz geldi?
  • godsparticle  (16.02.14 11:20:42)
@theknight akli basinda bir insanin orada 10 dk kalmayacagini dusunen birisiyim, okuyacagimi zannetmiyorum.

Baska yorum yapacak kimse yok mu?
  • gadanallah  (16.02.14 20:25:11)
gadanallah söylediğine katılıyorum, fakat yolladığım link yani sadece 3. sayfada bu konu var

  • the knight of the apocalypsy  (16.02.14 20:38:46)
bu ulkelerdeki issizlik yardimlari, evsizlik / ev yardimlari, calisan haklari ve sendikalar hakkinda da bilgi vermeyi dusundunuz mu?

ayrica suc oranlari, sokakta hayatin / hayatta kalmanin guclugu vb.

kucuk bir misal verelim:
unlu turkiyeli yapi firmalarindan biri, britanya'nin bir bolgesinde buyuk ihaleler almisti 2000'lerin basindan baslayarak.
yurt disinda is alan cogu diger turkiyeli firma gibi kendi sistemleriyle gittiler. iscileri, calisanlari kopek gibi ezmeye calistilar, calisma sartlari, iletisim, izin ve haklar ile vb.
ancak hesaba katmadiklari, bu bolgede isci sendikalarinin gucu ve halk tarafindan kabul gorusuydu.
bu firma bu bolgedeki islerinden esek yukuyle para kaybederek, britanya'nin ulusal medyasina cikacak derecede rezil olarak ve burnu surtulerek kacti.
hala daha o zamanki yoneticiler, bunu aldiklari bir ders olarak anlatirlar (bolgedeki isci haklarinin, sendikal durumun iyi analiz edilmeden ise girilmesine iliskin; isiclere insanca yaklasilmasina iliskin degil).
  • viva paulista  (09.04.14 08:55:53)