banka hesabına haciz

merak ediyorum bu konuda bilgisi olan var mı? konu şu; xyz isimli bankanın xxxxx nolu hesabında hiç para olmasın ve maliye ya da her hangi biri daha önce başlattığı icra davası için e-haciz yollasın 4 mart 2014 saat sabah 9 45 olsun bu emrin gönderildiği tarih hesapta para olmadığı için el konulan parad a yok fakat 20 dk sonra o hesaba 5000 lira geldi paraya bloke konur mu konmaz mı?

yani haciz o gün ve saat itibariyle mi geçerli yoksa ileriye dönük olarak mı?

sorumun sebebi şu benim maliye bakanlığına 2500 tl borcum var bunlar benım tc kımlık numaramı yazıp butun hesap numaralarıma haciz yollamışlar bu hesaplar içinde burs hesabımda var ve bu hesapta 230 tl param vardı onu bloke etmişler ekranda atm de görünüyordu bu. aradım söyledim biz bilmeyiz o kadarını ekranımız var yazıyoruz tc kımlık numarasını ne var ne yok haciz uygulanıyor dedi. fakat aynı hesaba daha sonra burs yattığında butun bursu kullandım diğer bloke para durduğu halde.

neyse sonra burs hesabı olduğunu gösteren belgeyi maliye bakanlığına ait vergi dairesine teslim ettim burs hesabımdaki blokeyi kaldırdılar.

ve ara sıra burs hesabıda dahil sürekli bloke koycaklarmış ve aynı şekilde ben evrakla kaaldıracakmışım yani bir sürü iş.

o nedenle soruyorum. ben yarın ziraat bankasında burs hesabım olmayan yeni bir hesap açsam ve ona 2000 lira yatırsam o an paraya bloke mi konacak yoksa maliye ya da her hangi biri haciz talebinde bulunduğu ana kadar hesaptaki parama birşey olmaz mı?

Öncelikle hesabına hangi tedbir konur onu öğren. 3 tür var: Haciz, e-haciz ve bloke.
e-haciz, tckn üzerindeki tüm hesap/kredi kartlarına konur. e-haciz talimatı bankaya ulaştığı an varolan varlığa bloke konur. bloke konduktan sonra hesaba bir giriş olursa gelen tutara bloke konmaz. Bloke talimatı geldiği an tckn altındaki tüm hesaplara bloke konur.
haciz, tckn üzerindeki tüm hesap/kredi kartlarına konur. haciz belirli bir tuturda konur. Örneğin sana 50 bin TL lik haciz konur. Hesaplarında 51 bin TL varsa 1000 TLsini kullanırsın.
Bloke, kurumun isteğine göre hesap/kart bazında ya da TCKN bazında konabilir. Tutara bağlı olarak ya da varolan tüm varlığa konabilir. Bloke talimatı geldiktan sonra açılan hesaplar ve bakiyeler de bu blokeye dahildir.

En kısa yol 2500 ü öde kurtul. her şekil yakalanırsın
  • titiz  (15.02.14 15:12:03)