Din uzerinden siyaset yapmayanlar, iyi size oy verenler var la, yazik size!

oncelikle su basliga (bkz: stv'nin rüşvetçileri cehenneme sokması) bakin.

yukaridakine kesin bakin da, caniniz isterse sunlara da bakabilirsiniz:
ya da suna (bkz: resulullah'ın kamyonetin arkasına inmesi )
ya da suna (bkz: stv'nin gezi parkı eylemlerine bakışı )

Soruya gelelim, sag cenah tv lerde din istismari yaparak halki adeta parmaginda oynatip, istedigi partiye oy saglayabiliyorken; siz twitter'dan/eksi'den koca koca entryler yazarak iktidara gelebileceginizi mi zannediyorsunuz?

Halkin beynini gorsel ve yazin basini sayesinde tamamen yikayabiliyorken, neye guvenip de sandiktan zaferle cikacaginizi dusunuyorsunuz merak ettim?

Tesekkurler.

Gercekten, bu dezenformasyona karsi nasil oy kazanabilirsiniz?

buralardan gitmek için boşuna debelenmiyor insanlar. 200-300 yıl önce bu tip şeyleri aşmış/aşmaya başlamış toplumlar var.

  • bulmasi gercekten zor  (15.02.14 13:12:05)
aga senin olayın ne, bunu da bir açıklasan? duyuruda sürekli böyle anlamsız, provokatif saçmasapan şeyler yazarak neyi amaçlıyorsun? ekşi duyuru olarak iktidar olmak gibi bir amacımız mı varmış? "siz" derken kimi kastediyorsun, sen kimsin?

git gençlik kollarına mı giriyorsun ne halt ediyorsun orada sıvazlasın abilerin sırtını.
  • der meister  (15.02.14 13:13:46 ~ 13:14:03)
@der meister, ustam, adam gayet mantıklı bir soru sormuş. bu ne celal?
bence, insanların siyasi düşünceleri kalıplaşmış, herkes kendi tarafını aklayacak bahaneler buluyor. değiştirmek zor.

  • g7mor  (15.02.14 13:47:52)
@the master sen çok yanlış gelmişsin kardeş.

  • armagan  (15.02.14 13:50:09)
@gadanallah; amaç ne bu soruları sormaktaki? sosyal medyayı daha efektif kullanıp oyların yörüngesinde gerçekten bir değişim yapmak mı? yoksa "çabalarınız boşa gidiyor, pes edin artık." şeklinde umut kırmak mı?

sen önce buna bir cevap ver. sonra biz senin cevaba layık olup olmadığına karar veririz.
  • pain of liberation  (15.02.14 13:52:03)
@g7mor, abi bu adam sürekli olarak duyuruda bu tip şeyler yazıyor. tek derdi "NE YAPARSANIZ YAPIN AKP KAZANACAK OOH OH MEDYA BİZİM ELİMİZDE" minvalinde laflar ederek milletin sinirini zıplatmak.

herhangi bir siyasi görüş mü savunuyor? hayır. ideolojik bir tartışmaya girmek mi istiyor? hayır. adamın bunu yapmasının tek sebebi var, o da gayet açık. buna sinirleniyorum ben.

inandığı, savunduğu şey umrumda değil. bir fikri varsa açsın duyurusunu söylesin, ona kimsenin sözü yok. ama bu elemanın yaptığı çok ayrı.
  • der meister  (15.02.14 13:55:13)
Adam bildiğin doğru şeyler yazmış. Sadece karşıt görüşten diye dediği kabul edilmiyor. Akp ya da cemaatin çıkaracağı başka bir parti alır götürür yine.

Takdir ettim seni gadanallah, görüşünü savunanların cahil kesim ve koyunlar olduğunu itiraf etmişsin.
  • armagan  (15.02.14 13:56:31)
  • g7mor  (15.02.14 13:59:42)
öncelikle şunu belirtmek isterim, yazdıklarının bir bütünlüğü yok gadanallah kardeşim. sormak istediğin şeyi soramamışsın bence.

yazılı ve görsel medyayı kullanmak ve sosyal medya kullanmak arasında ne fark var? ben sana söyleyeyim, sadece bütçe farkı. sen ise sosyal medya kullanmayı küçümsüyorsun. dolayısıyla yeterli parası olmayanı küçümsüyorsun belki farkında da olmadan. bu ülkenin solcularının, sosyalistlerinin arkasında yüklü sermayeler olmaması onların suçu değil.

bunları kullanılarak anlatılanlara gelince;

birincisi, eleştirmen gereken dini kullananlar olmasın? senin sorduğun şekliyle açıkçası cevaplamaya değer gelmez birçok kişi tarafından. çünkü bu soru soldan geldiğinde anlam bulur. yaptığını akp'nin sosyal medya takımı da çok yapıyor. solu soldan eleştirmeye çalışan sağcılar, bence dert anlatmaya çalışmak yersiz.

ikincisi, ekşi ve twitter'dan koca koca entryler yazanların sadece bunlarla yetindiğini düşünme sığlığı neden? bir insan hem sokak sokak gezip, hem de twit atabilir. bunu hiç düşünmedin mi?

üçüncüsü, biz gerçeklere inanıyoruz, doğruya güveniyoruz. pardon ama, siz?
  • john lee hooker  (15.02.14 14:09:35)
bu adam böyle bombaları bırakıp gidiyor. geri cevap verme huyu yok. kaale alıp cevap vermeyin, lütfen.

  • pain of liberation  (15.02.14 14:11:14)
verdiğin örnekleri incelemedim, bakmadım ama bahsettiğin şeyi anladım. bu dezenformasyoncu goygoycu kafa biyere varamaz evet de sosyal medyada sürekli goygoy yapanlar başka bişy yap(a)madığı için bunu yapıyor, bir nevi kitlesel olarak bi öfke "kontrolsüzlüğü" ya da öfke yöneltilememesinin bi sonucu bu.

ha "muhalif gözüken" medya organları da bunu çok çok iyi kullanıyo. her şey bi şov aslında ve show must go on. danışıklı dövüş.

mesela bi şu başlığa bakalım:
(bkz: tecavüzcüyü anlamak lazım)

içinde şöyle bir cümle geçiyor yazının "...Zor bir sorudur bu. Lâkin, cevap vermek için epey bir gayret sarfetmek gerektiği için değil. Sorduğunuz anda, SANKİ TECAVÜZCÜYÜ HAKLI ÇIKARTMAYA, SANKİ ONA MÜSAMAHA GÖSTERMEK İÇİN BİR YOL BULMAYA ÇALILIYORMUŞSUNUZ İNTİBAININ OLUŞMASINA sebep olabileceği için zor bir sorudur..."

şimdi bu yazıyı yazan abinin niyetini falan bilemiycim de niyet okumaya gerek yok, yazıyı irdelemedim, göz gezdirdim ama sonunda da adornoya falan atıfta bulunumuş, nazizme yaklaşımlar vs.

ama adam diyo ki "meselenin köküne inelim kökünü kazıyalım"

peki bu goygoycularda bu analizi idrak edebilcek bi basiret var mı, varsa bile vurun abalıya hesabı goygoy yapmak daha kolay değil mi? uyduruk istatistiklerle, bununla ilgili araştırmalar var sonuçları var gibi genellemelerle ego mastürbasyonları yapmak daha kolay di mi?

şimdi bu senin sözünü ettiğin tayfa için aynı islamın şartları gibi "muhalif olmanın şartları" var, mesela esad'ı ölümüne sormadan etmeden desteklemek onlardan biri. yani soru bile soramıyosun, sorduğun anda aforoz.

bu yaklaşımın benzeri solun genelinde de var, eski tüfek solculardan yakalarsan konuştur anlatır. kaba bir fanatizm, önder bellenenler ve başucu kitaplarının, sloganların oluşturduğu sistematiği karşı çıkan ya da sorguya açan, masaya yatıranlara revizyonist, oportünist gibi ithamlar ve kestirip atmalar.

ha noldu, mesela sol üzerinden gidelim yine, bolşevik-kemalist kırması akıllarıyla düşmanca ve kabaca reddettikleri anarşizm kitaplar vb. çevrilmeye başladığı andan itibaren yaklaşık 10- 15 yılda kendine adam bulmaya başladı. bi işe yaradı mı, görüldüğü kadarıyla hayır. ama o kaba reddi yapan tayfa göt oldu yani asıl mesele de o göt oluş.

sonuçta hepsi kültür endüstrisinin bi parçası oluyo, çünkü bi ontoloji oluşturulmamış, oluşturulmuyo ya da üşeniyoruz falan.

yani çünkü biz elimizdeki malzemeden habersiz aşçılar gibiyiz.
bu ülkede cuma cemaatini arkasına alan iktidar olur, darbe şakşakçısı değilsen. düşmanımın düşmanı dostumdur hesabı darbeleri alkışlayanlar da dahil buna elbette.

ne diyoduk cuma cemaati ve malzemesinden habersiz aşçılar.

elinde kırmızı mercimek varsa tarhana çorbası yapamazsın.
bahsettiğin güruh bunu ya anlamadı ya da anlamak istemiyo.
bence anlamıyolar, çünkü bu bi öfke patlaması ve herkesi delirtmiş durumda.
sağ kalanlar ise onlara göre deli. (bkz: herkesin içtiği su)
  • dafaiss  (15.02.14 14:14:23 ~ 14:19:02)
efendim sosyal medya kullanıcı profili ile geleneksel medya kullanıcı profili arasında eğitim farkı olduğu belirtilen araştırmalar var. televizyon izleyicisi profilinin cahil olduğu radyo tv'ye giriş dersinde veriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

o yüzden sosyal medya ile geleneksel medya çok çok ayrı araçlar.
  • armagan  (15.02.14 14:16:16)
Afedersiniz, kimsenin sinirini ziplatmak istemiyorum. Ama yani, din ile iyi bir sekilde korkutulursa, %80 i istenilen yone suruklenebilecek bir topluluga karsi ne yapmayi dusunuyorsunuz gercekten merak ediyorum.

Nihat Hatipoglu'nu istanbul belediye baskani adayi yaptigimizi dusunun, degil sarigul, ataturk bile karsisinda rakip olarak duramaz kadinlarin verecegi oylar sayesinde.

Her kanalda dini konusmalar yapan hocalar var, hepsi akp yi destekliyor konusmalarinda.

türkiye gittikçe muhafazakarlaşıyor:
www.kha.com.tr

"
Ankete katılanların yüzde 39,2’si (2011’de yüzde 33,2; 2012’de yüzde 37,3) “Kendinizi siyasi açıdan nasıl tanımlarsınız?” sorusuna ‘Muhafazakar’ olarak yanıt verirken
"

Erdogan'in hirsiz olduguna inansa bile, insanlar "basi secdeye degiyor" gibi abudik bir mantikla hala Erdogan'a oy veriyor.

”He is walking on Allah’s path. If I don’t vote for him, then Allah will hold me responsible.”
www.vocativ.com

okullar, imamhatiplere donusturulup, basbakanimiza oy verecek kitleler daha da arttiriliyor.

Demografi bu yonde degisirken, siz bu sikayetci oldugunuz partiden kurtulmak icin ne yapiyorsunuz? neler yapabiliyorsunuz? ya da buna ragmen hala nasil " orantisiz zeka, erdogan gidecek, oh yeaaaa!" diyebiliyorsunuz? Benim bilmedigim bir sey var da, ona guvendiginizden mi bu kadar iyimsersiniz, onu merak ediyorum.

Guvenceniz nedir?
  • gadanallah  (15.02.14 14:17:54)
@gadanallah,

tarih biliyoruz, ona güveniyoruz?

demokrat partinin akp'den daha mı az destekçisi olduğunu sanıyorsunuz?

bu toplumun her zaman böyle olduğunu mu sanıyorsunuz?

halk gericiliğe mahkum edildiği gibi, aydınlanmacılık ile ileri de taşınabilir. çok değil, otuz kırk yıl önce her sabah komünizm gelecek korkusuyla uyanan amcalarına sorabilirsin türkiye halkı ne kadar gericiymiş o zamanlar. demografi sadece sağa doğru değişmez.

ha bildiğiniz bir şey mi var sorusuna, kendi özelimde cevap verebilirim ben. güvendiğim şey bu olmasa da, bildiğim bir şey var. akp'yi iktidara taşıyanlar, erdoğan'ın adının üzerine bir çizik attı. halkın iradesi yok sayılamaz elbet, ama bu oyunun içine girdiyseniz kuralları biliyor olmanız gerek. korkacak, titreyecek ve yıkılacaklar.
  • john lee hooker  (15.02.14 14:26:54)
@john lee hooker, demokrat parti nasil iktidardan gitti? Yine, Askeri darbe mi olacak diyorsun, ya da amerika erdogan'i gozden cikardi da onu iktidardan mi alacak diyorsun? Komplo teorilerine kalmissiniz anlasilan. Yanit icin tesekkurler.

  • gadanallah  (15.02.14 14:30:13)
kemal kılıçdaroğlu kürsüden hadisleri falan boşuna mı okuyor?

  • godsparticle  (15.02.14 14:31:11)
"tarih biliyoruz, ona güveniyoruz?

demokrat partinin akp'den daha mı az destekçisi olduğunu sanıyorsunuz? "

mala bak mala. demokrat partiyi halk gönderdi sanki. tarih biliyormuş.
  • tescillimarka  (15.02.14 14:34:26)
batı erdoğan'ı kuvvetle muhtemel gözden çıkardı diyorum, evet. ayrıca nato üyesi hiçbir ordu, batıdan izinsiz darbe yapamaz. darbe bir müdahale yöntemidir ve bugünki koşullarda gereksizdir. ekonomik gerçekler ortadayken.

  • john lee hooker  (15.02.14 14:35:14)
1-kılıçdaroğlu'nun abd gezisi.
2-gülen ile görüşmesi.
3-17 aralık operasyonu.
4-akp'nin tutuşması.

bence pek komplo teorisi değil. akp gidici.
akp gider ama insanlarımızın kalın kafalığı baki kalır.
  • g7mor  (15.02.14 14:36:34)
Kimsenin bir şey yapmasına gerek yok. Zaten seçimler hakkaniyetle yapılmıyor bu ülkede. İstenilen kişiler bir şekilde o kotuklara oturtuluyor. O ağzınızdan düşürmediğiniz sandık var ya yalan o sandık. Zamanında Siirt'te sandık patlatanlar daha iyi bilir bu işleri.

  • japon askeri  (15.02.14 14:40:20)
@tescillimarka, haddini bil, kelimelerine dikkat et. terbiyesiz adam. okuduğunu biraz düşün bir de. halkın gericileşmesinden bahsediyoruz. demokrat parti dönemi yukardan inen -şimdiki gibi- gerici baskıdan sonra, yetmişlerde halkın geldiği noktadan bahsediyoruz.

  • john lee hooker  (15.02.14 14:42:20)
Ekonomi balonu patladığında ben görürüm şu an akp hayranı cicişleri

  • jamalbsf  (15.02.14 14:43:42)
200-300 yıl önceden bu yana bu sorunları öyle hakikaten aşmış toplumlar yok, ancak evet kıyasla, bizden hızlı koşan, aslana yem olmayacak toplumlar var.

bu bahsettiğin sadece türkiye 'nin sorunu değil, her kişinin 1 (yazıyla bir) oy hakkı bulunan her toplumun sorunu, zira evet atla eşek bir değil, işin fenası atla eşeği ayırt edecek, insanın oy değerini ölçecek tarafsız mekanizma kurman pek mümkün değil.

senin bahsettiğin manipulasyonu stv yapıyor, sen de yapabilirsin, ya da senin desteklediğin güç odakları da yapabilir. bu yüzden ne bileyim bir kılıçdaroğlu falan "ateizm de makul bir görüş bence" tarzı saçmalamıyor canlı yayında, herkes allah diyor, çünkü ülkenin oy tabanı allah diyor.

kendi adıma konuşayım, iktidara geleceğimi sanmıyorum, duyurunda kimi hedef almışsın onu da anlamadım açıkçası, halkım lan ben, orta direk, piyon, ne dersen de, ne iktidarı arkadaşım? ha diyorsan ki senin çıkarına daha uygun partinin (= akp olmayan, benim yaşam tarzım açısından) geleceğini nerden biliyorsun, ben de sana derim ki; gelemeyeceğini sen nerden biliyorsun? madem ikimiz de halkın manipulasyona karşı zavallılık derecesinde açık olduğunu biliyoruz, bunu bir tek akp yapabilir diye bir kaide yok.

ps: yerel seçimde akp yine pek kan kaybetmez, genel seçimi de alma ihtimalini çok yüksek görüyorum, o ayrı. bu tabii ki ürünün kalitesinden çok, rakiplerin kalitesizliği.
  • aranelsurion  (16.02.14 01:57:57 ~ 02:00:06)