benden önceki kadının yaptığını yapmak

elimde bir sevdicek var, 20 yaşında evlenmiş, 25'ince adice aldatılmış ve terk edilmiş, şimdiyse 29 yaşında, gayet olgun düşünen bir ecnebi yavrucak.

biz ayrı diyarlardayız, geçen yıl 1 sene boyunca görüşüp, son 3 ay birlikte yaşayıp benim oradaki sürem bitince türkiyeye dönmemle son bulmuş bir fiziksel birliktelik, bir ay sonra sadece 2 günlük bir görüşme, 5 ay birbibirimizi göremediğimiz uzunca bir süre ama bu süre içinde her gün yazışma, sonrasında 15 günlük bir hasret giderme ve geçen pazar gününden bu yana birbirimizi görememe sürecinin yeniden başlaması...

son görüşmemizde birbirimize yaptığımız itiraflarda ben ona bana her gün yazdığını gördüğümde ne kadar mutlu olduğumu söyledim, o da bunu sırf ben üzülmeyim diye yaptığını, aslında çoğu zaman konuşacak bir şeyi bile olmadığı ve yine çoğu zaman sürekli telefonunu kontrol etmekten çok sıkıldığını, bunun yerine birbirimize anlatacaklarımızı biriktirip mailler halinde yazmamızın daha çok hoşuna gideceğini söyledi.

ben de bunun üzerine bir karar aldım, yanından geldiğimden beri aklıma onunla ilgili ne gelirse bir deftere yazıyorum. mesela sabah uyandığımda onunla konuşur gibi, ya da gün içinde yaşadığım, bana onu anımsatan olaylar gibi. her defter bittiğinde ona kargoyla yollayacağım. baya da yazdım, daha da devam edeceğim her gün. onun haberi yok böyle bir şey yaptığımdan. ilk defteri gönderdiğimde sürpriz olacak.

yalnız bugün konuşurken öğrendim ki, eski eşi de zamanında nerdeyse aynısını yapmış. hatta aslında aynı defteri paylaşmışlar, birbirlerine mektupvari notlar yazmışlar aynı deftere. ve o kadından kalan ufak birkaç şeyle birlikte o defteri de saklıyormuş bir kutuda.

eski şeyleri saklaması ilk başta üzdü, sinirlendirdi beni ama sonra aynısını benim de yaptığımı fark edince - eski sevgilimden kalan fotoğraflar, beni mutlu eden ufak tefek taş, ot, çöp gibi hediyeleri bir kutuda durur hala ama bu onu sevdiğim özlediğim anlamına gelmiyor, mutlu anlarımı hatırlatan ufak semboller olduğu için duruyorlar - ve hatta onun yaşadığı olayın benimkinden çok daha büyük ve etkileyici bir şey olduğunu idrak edince kendime geldim, onları saklamasına takılmıyorum artık.

ama şimdi içime bir kurt düştü. acaba bu defteri ben hiç göndermemeli miyim? eskiye dair anılar mı canlanır, "o da aynıydı, bu da aynı olacak" gibi travmalarını mu canlandırır, ne bileyim sonuçta hayatına giren iki kişinin de aynı şeyi yapması onu nasıl etkiler, nasıl düşündürür?

ne yapayım? siz ne düşünürdünüz böyle bir durumla karşılaşsanız?

o kadar da yazdım, boşa gitsin istemiyorum ve o yazdığım düşüncelerimin hepsini onun da bilmesini istiyorum.

Yazmaya devam et. Bunun seni etkilemesine de izin verme.

  • kablelvuku  (13.02.14 23:25:25)
Bu defteri şu anda verseniz aklınızda hep bu soru kalacak. O yüzden bence saklayın, uzun bir süre (yıl falan) sonra verin, hem sizin kafanız daha rahat olur, hem eski günleri anar, eğlenirsiniz.

  • whoosie  (13.02.14 23:26:43)
@kablelvuku, zaten devam edeceğim yazmaya, ama ona vermeli miyim ondan emin olamıyorum.

@whoosie, zaten en azından birkaç ay, yarım yıl kadar geçer defterin bitmesi için. hemen göndermeyeceğim, ama pamuk ipliğine de bağlı sayılan bu ilişki olur da bir gün biterse - ben onun yanına gitmenin yolunu bulamazsam korkarım ki bitecek - elimde kalmasın, okusun bilsin istiyorum günlerimin nasıl geçtiğini.
  • benneydim  (13.02.14 23:29:38)
Tamam, vermeyi planladığınız zamandan önce bu kötü olay gerçekleşirse o zaman yollarsınız. O zaman eski ilişkilerini hatırlatmanızın da bir önemi kalmaz zaten.
Bu kadar mutsuz, melankolik olmayın, uzak mesafe ilişkilerini bitiren bu melankolidir genelde.

  • whoosie  (13.02.14 23:32:26)
önceki kadının yapmış olması, senin özel bir şey yapmadığın anlamına gelmiyor.bu şekilde düşünürsen ilk sevgiliyle yapılan hiçbir şeyin tekrarlanmaması lazım yara almamak için. ama ne yapıyorsan, sen yaptığın için değerli... ve kime yaptığın, yaparken neler hissettiğin.
şu an eski sevgilim askerdeyken ona yazıp gönderdiğim, ona bıraktığım sayfalara da onun yazdığı defterler tam arkadaki kitaplıkta duruyor. dilerim ki, bir gün tekrar başkası için de aynısını yapabilirim. çünkü bir süre sonra baktığımda gördüğüm tek şey o zaman birbirimizi ne kadar sevdiğimiz olacak.
anlatabildim sanırsam?
  • kaymaktutmayansicaksut  (13.02.14 23:32:34)
bu son görüşmeye kadar ben hep umutluydum, uzakta olsak da onu severken mutluydum. ama gittiğimde onun benim kadar umutlu olmadığını, hatta artık benim oraya gidebileceğime olan inancını da kaybettiğini söyledi hala seviyor olmasıyla birlikte. "eski eşim bana ömür boyu söz vermişken bir başkasına aşık oldu, belki ikimizden birisi için yine böyle olur" diye düşünen birisi olmuş bu 5 ayda. biraz da gerçekçi bakıyor, en az etki altında kalmaya çalışıyor. yanına ilk gittiğimde evde benim varlığıma alışmamaya çalıştığını söylemişti mesela. ama sonradan değişti tabii. ama şimdi de kafasını dağıtmak için, birlikte geçirdiğimiz zamanı düşünüp durmamak için kendine bir sürü yeni uğraş buldu.

tüm bunlar varken mutsuz, melankolik olmamak çok elde değil. onu da suçlayamıyorum hiçbir şekilde.
  • benneydim  (13.02.14 23:36:26)
abi erkek cinsi için o defterlerin, yazıların falan özel bir anlamı olmuyor yav. valla boşuna uğraşmayın. genel olarak söylüyorum. çoğunluk olarak böyle düşünüyoruz. etkileyecek bir yönü olsa olsa oraya yazdıkların değil de kızcağız uğraşmış o kadar demek ki seviyor olur en fazla.

atıyorum şahsen sevgilim 10 sene her gün benim için bir şeyler yazıp günlük tutup bana 500 sayfalık o defteri hediye edeceğine gidip bir ps3 oyunu alsa daha çok hoşuma giderdi. kızlar bu konuda değişik tabi biliyorum.

istisnalar kaideyi bozmaz. ya da ben ve çevremdekiler çok öküzüz bilemedim.
  • fayfim  (14.02.14 00:05:32)
biraz alakasız olacak ama yazmayı bırakın. insan bağlandıkça bağlanıyor. hava su gibi eksiklik hissediyor. sonuçta bunun ayrılığı da var aklınızı kaçırırsınız. size tavsiyem defter tutmayı bırakın. onsuz yaşama egzersizleri yapın.

  • enter saltman benim  (14.02.14 00:51:29)