haftada kaç gün koşmak iyidir?

evet macka parkında koşuya başladım..

her gün olmuyor tabii

sizce en az kaç gün koşmak sağlıklıdır?

kilo vermek için de soruyorum. haftada kaç günle ne kadar zamanda kilo verilir?

şeker yok, aburcubur yok. beyaz ekmek yok.

günde 1 kere sabahları unlu mamül olabiliyor. Pogaça gibi. arada sırada da çikolata?

poğaça yersen hayatta olmaz o iş. margarinle yoğrulan bir hamur sonuçta. illa hamur işi diyorsan simitle kısıtla kendini bence. çikolata da haftada bir yeter, ya da günde 1-2 diş gibi.

her gün yoruyorsa günaşırı olabilir, koşmadığın günlerde de tempolu yürüyebilirsin.
  • Unorthodox  (11.02.14 00:24:08 ~ 00:24:50)
hep gidemiyorum ki parka

  • arpa  (11.02.14 00:26:21)
börek de olmaz değil mi? kır pidesi falan?

  • arpa  (11.02.14 00:27:24)
tempolu yürümeyi sokakta da yapabilirsin. atıyorum şöyle 20-30 dklık yürüme mesafesinde olan bir yere gidip dönebilirsin.

ahhah, ya bahsettiklerinin hepsinde katı yağ kullanılıyor, lezzetli ve sağlıksız olmalarını geçtim o sporla birlikte yok yere bünyeni zorlarsın. ya spor ya hamur iş, seç birini :)
  • Unorthodox  (11.02.14 00:27:31 ~ 00:28:45)
benim yağ oranım çok normal (%13). ama göbegim ve basenlerim var baya. nasıl oluyor anlamadım. özellikle göbeğim çok gözüme batıyor.

bazı sabahlar kahvaltı yapamıyorum. imkan olmuyor. bir de yeni bir işe başlarsam o iş yerinde her sabah poğaça tarzı şeylerle kahvaltı yapmak zorunda kalacağim. imkan yok başka (set işçiliği)
  • arpa  (11.02.14 00:28:47 ~ 00:31:36)
bahsettiğin hamur işlerinin hepsinde haddinden fazla yağ var, bunları yemek ve sporla salgılanan endorfinle çok daha mutlu bir insana dönüşebilirsin ama kilo kaybı bakımından istediğin sonuçları alabileceğini pek sanmıyorum.

  • Unorthodox  (11.02.14 00:31:41)
Poğaça börek yiyecekseniz eğer koşmayın boşuna. Onun dışında ben her gün koşuyorum, siz poğaçayı böreği yemekten vazgeçerseniz en az dört gün koşun.

  • syd  (11.02.14 00:45:43)

  • aylinhanım  (11.02.14 00:50:15)
@syd yeni başladım ama henüz. birbirimize alışıyoruz.

  • arpa  (11.02.14 00:53:02)
Bu şekilde daha çabuk alışırsınız. Haftada bir iki gün koşmak bana göre tembel işi, spor yaptım demek için yapılıyor gibi. Halbuki alakası yok.

  • syd  (11.02.14 00:56:04)
@syd sabahlarım mı akşamları mı koşuyorsun? karışık olsa fark eder mi? yani birkaç gün sabah sonra bir gün akşam? onu da mı sisteme sokmak iyidir?

(saçma bi soru gibi görünüyor ama gerçekten düzensiz çalışıyorum)
  • arpa  (11.02.14 00:56:51)
kahvaltıyı o şekilde yapacağına evde kepek ekmeği arasına peynir salatalık falan hazırlayıp onunla işe gidebilirsin?

  • sta  (11.02.14 00:58:31)
Ben sabah koşuyorum, altıda. Tabii ben buna alışık olduğum için bu şekilde koşuyorum. Sizin ne zaman vaktiniz varsa o zaman koşun. Sisteme oturtmanız daha iyi tabii ama çok geç olmadığı sürece akşam da koşarsınız sorun olmaz. Karışık koşsanız da olur.

  • syd  (11.02.14 00:59:59)
poğaçayı falan boşver, inanılmaz hızlı göbek yapabiliyor, sağlıksız da hem. ben de hızlı ama sağlıklı kahvaltı için tarif arayışındaydım ve istediğimi buldum sanırım. üşenmedim avokado falan aldım. bir yandan sahanda yumurta pişecek, bir yandan da tam buğday ekmeği ısıtıp, limonun suyuyla karıştırılmış avokadoyu süreceğim, onun da üstüne pişen yumurtayı ekleyip, üzerine karabiber, tuz, belki bir de izmir tulum rendelerim. 5 dakikalık bir şey şu, bence zaman bulup yapmaya çalış. lezzetli olur heralde yahu. ya da meyve ve diğer gerekli malzemeleri alıp kendin müsli olayına giriş. madem sağlık düşünüyoruz, tam düşünelim değil mi?

bu arada ben koşmuyorum. sabahları evde 15-20 dakika esneme hareketleri falan yapıyorum. bir de tam merkezde oturduğum için gitmek istediğim yerlere genelde yürüyerek gitmeye çalışıyorum. biraz düzensiz tabii yürüyüş olayım.
  • tonoto  (11.02.14 01:03:11 ~ 01:06:51)
Ne kadar çok o kadar iyi. Her gün de koşabilirsin.

  • arnold schwarzeneger  (11.02.14 07:57:27)
haftaiçi sabahları 2 gün 4 km, 2 gün 7 km, 1 gün 12 km koşuyorum. tempo 14-16-18 arasında değişen.

gün içinde istediğini ye, akşamları bir şey yeme, bol su iç.
  • [silinmiş]  (11.02.14 08:42:30)
ben de işte kahvaltı sıkıntısı çekiyordum. sağlıklı beslenmem imkansız bu işte çalışırken çünkü sabah 6'da evden çıkıyorum. evde kahvaltı yapıp gideyim desem 5 buçuktan da önce kalkmam lazım.

şöyle bir çözüm buldum. akşamdan yumurtayı haşlıyorum. beyaz peyniri ve zeytini hazırlayıp şurada gördüğünüz harika aletin içine atıyorum www.hepsiburada.com

sonra işe geldiğimde de bunları yiyorum.

eğer düzgün beslenirseniz koşmanız şart değil. yürüyüş yeter de artar bile. hergün 30-40dklık bir yürüyüşle müthiş ilerlemeler kaydedebilirsiniz hem de çok zorlanmadan.

ama poğaça, börek, pide derseniz o zaman işiniz hakkaten çok zor. her türlü unlu, şekerli şeyden uzaklaşmanız lazım. gün içerisinde de sağlıklı beslenmeniz lazım.
  • godsparticle  (11.02.14 09:03:33)
o olmaz bu olmaz diye bir kaide yok arkadaşım ne yersen ye istersen her gün 10 poğaça ye aldığından daha çok yakıyorsan zayıflarsın. yok poğaça ile olmaz yok kır pidesi falan filan bunlara takılma bu kadar.

  • matematik koyu  (11.02.14 09:32:30)
beyaz ekmek yememekteki mantığı kavrayamamışsınız. beyaz unlu hiçbir şey yememek demek o. yani beyazlatılmış un. çünkü unun kendi beyaz değil hepsi en açık sarı renkte oluyor. siyaha kadar gideni var tahılına göre.

soruya cevap verecek olursak istenilen her şey yenir ve her gün spor yapılır.
  • blossom  (11.02.14 11:16:36)
Amacım tartışma çıkarmak değil lakin şunu söylemekte naçizane fayda görüyorum: Spor yapmak demek, sihirli bir değneğin size dokunup istediğiniz her şeye sahip olacağınız anlamına gelmemektir. "Sen sporunu yap da sonra ne istersen ye" demek, spor yapmanın mantığını anlamamış insanların söyleyeceği bir şeydir. Zira spor dediğiniz şeyin sağlıklı bir yaşama/sağlıklı bir vücuda olan etkisi %30'dan fazla değildir. Asıl spor, her zaman dediğimiz gibi, mutfakta başlar. Siz -duyuruyu açan kullanıcıyı tenzih ederek söylüyorum- poğaçayı böreği çikolatayı cipsi vücudunuza soktuktan sonra yaptığınız o sporun hiçbir anlamı kalmaz. Siz o toksik maddeleri aldığınızda, vücudunuz "Bak bu adam spor yapıyor, o zaman ben öyle bir çalışayım ki bu karbonhidratlar bu vücuda zarar vermesin" demiyor. Siz günde 30 dakika koşarak poğaçadan börekten aldığınız o ihtiyaç fazlası kalorileri yakamıyorsunuz ne yazık ki; onlar yine yağ hücresi olarak depolanıyor vücudunuzda. Tabii kilonun yanında şeker hastalığı yüksek kolesterol kanser gibi tehlikelerinden hiç bahsetmiyorum bile konumuz kilo olduğu için.

Demem o ki; spor yapıyorsunuz diye istediğiniz her şeyi yemeyin. Aksine, yaşam şekliniz bunları yememek üzerine kurulu olsun. Vücudunuzun dışarıdan gelen basit karbonhidratlara (şekere) ihtiyacı yok, vücut zaten sağlıklı karbonhidrat (kompleks karbonhidratlar) kaynaklarından gelen besinlerle kendisine gerekli olan şekeri elde ediyor. Böreklerden poğaçalardan gelen hiçbir şeye ihtiyacınız yok. O yüzden yemeyin.
  • syd  (11.02.14 12:51:48)