yorgun olmak ama uyuyamamak?

neden böyle olur? gerçekten böyle kafamı yastığa koyduğum anda uyuyacakmış gibi yorgunum ve kafamı yastığa koyduktan sonra uyuyamıyorum. biraz zaman geçince sıkılıyorum feysbuk neyin geziyorum. nasıl uyunur? çare nedir? en az 2'ye kadar uyuyamam bugün de.

telefonla uğraşmak, internette gezmek yerine kitap okuyabilirsiniz. yarım saat sonunda uykunuz gelir.

  • fasyhbyz  (06.02.14 22:56:52)
fasyhbyz, valla çok güzel dedin. onu eskiden kullanıyordum işe yarıyordu. bu sorun çıktığı zamanlarda telefondan okuyorum kitabı mesela. telefonu bırakıp yastığa gömülüyorum. amma velakin o ağırlaşmış göz kapaklarım bir anda hodri meydan oluyor. kaçıyor yani uyku muyku. yok efem yok. daha keskin bi çözüm.

  • groundhog day  (06.02.14 23:00:59)
düşüncelerine hakim olamadığından uyuyamıyorsan eğer yapacak pek bi şey yok, üzgünüm.

  • bxgx  (06.02.14 23:03:46)
o telefon ışığı uykunuzu engelliyor zaten. loş ışıkta okunan kitap zihni dinlendirir.

  • fasyhbyz  (06.02.14 23:04:18)
bxgx, yok ciğerim yok. kesinlikle sorun o değil, bunu emin ve net şekilde söyleyebilirim. hatta zihnimde hiç düşünce dönmemesinden uykum gelmiyor olabilir mi ki?

  • groundhog day  (06.02.14 23:06:05)
kaygıların, kafanda dönen düşüncelerin vs. gibi psikolojik durumlardan kaynaklanıyor olabilir. insomnia ya da passiflora çare olabilir belki.

  • gochebe  (06.02.14 23:12:54)
gochebe, bxgx'e yazdığım cevapta bunu aydınlattım sanıyordum. ne hapı be bruderim allasen:/

  • groundhog day  (06.02.14 23:15:48)
ahhahaha. benimki o şekilde oluyor genelde valla. tam tersini bilemedim. yatınca biraz daha sabırlı olmaya çalış ama. öyle yarım saat dönüp, ay uyuyamıyorum kalkayım bari deme. bitki çayı bilmem ne diyeceğim ama işe yarayacak gibi durmuyor. son çare olarak da tüm gece uyumayıp ertesi gece bayılma yöntemini deneyebilirsin.

  • bxgx  (06.02.14 23:24:11)
okul falan olmasa uyuyacam öğlene kadar ama 3'te uyuyup 8'de kalkmam gerektiği oluyor. teşekkür ederim yine de yardımcı olma çabanızdan dolayı efem.

  • groundhog day  (06.02.14 23:30:52)
tam tersi de olabilir hafif maneldiysen uyuyaman öyle

  • blossom  (06.02.14 23:35:20)
blossom, üstad o nasıl bi kelimedir? google'a manel yazdım, manelmek yazdım, maneldi, yazdım ispanyolca şeyler çıkıyor. vallahi anlamadım. ilber ortaylı reisin sesini de duyar gibi oldum hatta şu an. maneldiysem ne yapmış oluyorum tam olarak efem? bilmemek ayıp d

  • groundhog day  (06.02.14 23:40:35)
yanlışlıkla blossomca konuşmuşum kusura bakma. manikleşmek manasında. arada bana da oluyor. hayat o kadar kısa ve değerli ki uyuyarak vaktimi harcamamak için yorgun da olsam yatıp uyuyamayıp geri kalkıyorum

  • blossom  (06.02.14 23:46:15)
yaa tabii yaa. bak çok güzel bi noktaya parmak bastın. peki sen bi çözüm bulabildin mi buna? devamlı hareket halinde, iletişim içinde olmak istiyorum bak ben de. uyumak istemiyorum. nideng böyle oldu bilemiyorum. uyku sevilmeyecek bir şey değil oysa ki. deeğ mi?

  • groundhog day  (06.02.14 23:55:13)
ben artık kontrol edebileceğim düzeye çekiyorum yavaş yavaş. uyku da hayattaki çok kıymetli ve mutluluk verici şeylerden biri. güzel rüyalar göreceğini düşünebilirsin. uyanıkken öğrendiğin şeyleri aslında tam öğrenmiş olmadığını, uykuda beyninin bunu yapacağını da bil. ayrıca günde ortalama 8 saat civarı yaşayanların en uzun ömürlü oldukları da kanıtlanmıştır.

  • blossom  (07.02.14 00:00:45)
"günde ortalama 8 saat civarı yaşayanların" eheheh "yaşamak" farklı bir bakış açısı olmuş. uykulusunuz galiba efem. ben de öyleyim. duyuruyu açayım diye laptop'a geçmiştim de telefona geçip yataktan takip edeyim madem. türk sanat müziği açmayı da denemiştim bi ara o bile işe yaramadı. "uyumak güzel bir şeydir, uyumalsın, uyu uyu" telkininde bulunacağım nasipse. nasipse olur.

  • groundhog day  (07.02.14 00:07:28)
ahahahah uyuyanların işte anlayıver. japonya'da çok ilginç bir deney bulursam yollarım. iyi geceler

  • blossom  (07.02.14 00:11:39)