relative clause

merhabalar,

mesleki yabanci dil dersi. ingilizce. konu relative clause. bana cok derin grammer olarak geliyor isin icinden cikamadim. bir tane ornek cumle versem de bunun uzerinden iki uc cumle ile olayi kisaca aciklasaniz bana cok makbule gecer:

- The record manager is the person responsible for the management of records in an organisation.

simdi cumle bu. sinavda gelecek soru :

yukaridaki cumleyi sozdizimsel ogelerine ayirin ve icindeki relative clause lari gosteriniz.

simdi soracagim sey su:

the record manager => subject

is = > verb

the person => object.

bu sekilde boldum. relative clause kismi da persondan sonra who is koyabilirz. ama cumlenin geri kalani ne oluyor? who is cikardigimiz zaman ortada iki cumle var gibi oluyor. responsible falan var orda.

bu olayin formulu mantigi var mi?

tekrardan tesekkur ettim.

who orada he oluyor. iki cümle şöyle oluyor

the record manager is the person.

he is responsible for the management of records in an organisation.
  • thracian  (28.01.14 20:46:09)
evet guzel bi formul verdin bana. bi kac cumle de daha denedim ise yariyor gibi gozukuyor. tesekkur ettim.

  • baydikeypa  (28.01.14 20:55:22)
bir sorum daha olacak. yukaridaki cumlede relatice clause kismini unutsak. tek bir cumle var. o cumle de 'is' den sonra ki butun kisim object mi oluyor? record manager ozne , is yuklem, geriye kalan noluyor. sonucta bi tane svo olur cumlede,

  • baydikeypa  (28.01.14 21:05:49)
record manager is the person burada person object oluyor. he is responsible for the records bu da adverb mi oluyor bilemeyeceğim. türkçe bilgim çok kıt, tekrar yapacağım bi ara :)

  • thracian  (28.01.14 21:20:00)
The record manager is the person. He is responsible for the management of records....

Bu iki cümleyi rel. clause ile:

The record manager is the person who is responsible for the management of ... şeklinde yazıyoruz.

Sizin cümleniz:

The record manager is the person responsible for the management... şeklinde, reduction yapılmış, relative clause'larda çeşitli şekillerde böyle reduction'lar mümkün.

Dolayısıyla, size bu cümlede rel. clause'u gösterin dediklerinde, sizin de dediğiniz gibi person sözcüğünden sonrasını gösterebiliriz.

İkinci sorunuzun cevabını çok net hatırlamıyorum ama önce aklıma main clause ve subordinate clause ayrımı geldi, en basit örneği when ile bir cümle kurduğunuzu düşünün. Bu ayrımı bilirsiniz. Rel. clause'a da subordinate clause denir miydi hatırlayamıyorum.

Sonra aklıma geldi, bahsettiğiniz şekilde cümleyi bölerken esasında subject - verb - complement şeklinde bölünüyor (yani object aslında bu complement'in bir parçası). Elinizdeki kaynaklardan ve internetten subject - verb - complement diye bir araştırın, en garantisi.
  • cymbelina  (29.01.14 03:07:57)
cok tesekkur ettim. baya yardimci oldu bu.

  • baydikeypa  (29.01.14 11:58:43)