Suriye'den kuma getirtmek!

Yahu bu bayagi yayginmis, buna sahit olaniniz var mi aranizda?

Yani toplum bunu bu kadar kabullendi mi? Hangi sehirde bu olaya tanik oldunuz?

www.radikal.com.tr

ahan da kendi agizlarindan duyun:

Suriyeli kadınlar, Mehveş Evin’e, isim ve yüzlerini gizleme şartıyla konuştu.

Z.A: Suriyeli dört eşi olan birini tanıyorum, 30 çocuğu vardı. Aile, maddi sıkıntılar yüzünden farklı illere dağılmış. Kız çocuklarından birini berdel yaptı. Meğerse adam bekâr değilmiş, altı çocuğu varmış. Bir ay evli kaldılar, kız babasının yanına döndü. Evlenmek isteyen erkekler, Hatay ve Urfa’dan gelen hemşerilerimize ulaşıyorlar. Ekmek veremedikleri için kızlarını kocaya veriyorlar. Çok kötü durumlar yaşıyoruz.

MEYRA: Suriye’de erkekler kadınları asla kandırmaz! Ama Türkiye’deki erkekler kadınlar için her türlü yalanı atıyor. Suriyeli kızlarla evlenmek isteyen çok erkek var. Gelenlerin yüzde 90’ı yalancı; maddi durumlarının iyi olduğunu ve hiç evlenmediğini söyler. Düğün yapılır, bekâr adamın çoluk çocukları çıkar ortaya! 20-22 yaşında kızlar kandırılıyor. Ya terk etmek zorunda, ya da kuma olarak kalmak zorunda. Biri onların kızlarını kuma olarak götürse nasıl olur? Nasıl hissederler kendilerini?

ŞORE (23): Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığındım. Yaşadığımız semte sürekli “yardım için” gelen adamlar vardı. Sonrasında biri, benimle evlenmek istedi. Yaşı 55’miş, eşi ölmüş ve çocuğu yokmuş. Çaresizlikten kabul edecektim. Çünkü adam, aileme ev tutacağını söyledi. Araştırınca öğrendim ki evliymiş, 4 çocuğu varmış. İptal ettim, şu an çaresiz koca bekliyorum.

HADO: 2 yıl önce amcam, 22 yaşındaki kızını 50 yaşında bir adama verdi. Çok zor durumdaydı. Meğer adam çulsuz sefilin tekiymiş. Şu an kız çok zor durumda. Suriye’de yaşadığımız acılar yetmezmiş gibi bunları yaşıyoruz. Allah hakkımızı hak etsin.

S.A: Bir komşumuz üçüncü eş getirdi. Ben de kocamdan korkmaya başladım. 50 yaşında adamlar, 20-25 yaşındaki genç kızlarla evleniyor. Bu durum beni korkutuyor. Erkek adamın işi belli olmaz. Ben kumaya kandırılarak gidenlerin kusuruna bakmıyorum. Onları oyuna getiren erkeklerin Allah belasını versin.

Birileri para yok ama evlenmek istiyorum demis diger duyuruda. Siz de bunlardan birisi iseniz ve suistimal de etmeyecekseniz, bari gidin suriyeli kizlarla evlenin, hem turk kizlari gibi cok sey talep etmezler, hem de onlar 50 yaslarindaki erkeklere kuma gitmemis olurlar.

  • gadanallah  (27.01.14 10:58:35)
askerde harranlı bir çocuk vardı o anlatırdı ordan biliyorum, aslında bu suriye'deki iç savaştan önce de yaygın olan bir şeymiş, hatta dedesi 2-3 tane getirmiş hepsi sonra suriye'ye geri kaçmışlar falan, bu işin dolandırıcılığını bile yapanlar varmış. Önce getiriyolar kadını, yüklü bir miktar karşılığında, kadın 1-2 ay kaldıktan sonra da kaçıyor, bu şekilde yani. Belki hatırlarsınız bir dönem de azeri gelin furyası vardı bu şekilde. Tabi savaşın masum insanları bu yollara ittiği, mecbur bıraktığı da yadsınamaz bir gerçek, o ayrı.

  • nerdeyim ben  (27.01.14 11:27:43)
Gaziantep de 600.000 Suriyeli var ve sanayici tayfanın çoğu ya da diğer tayfa işte Suriyeli kadınları tam anlamıyla yolunacak kaz olarak görüyor *kibar tabiri ile. Geçen gün arabamı tamir ettirmek için gittiğim sanayide duyduklarım epey canımı sıktı o kadınlar bakış açıları fantezileri vs burası böyle malesef

  • besirzade  (27.01.14 11:50:48)