Muslumanlar ya da bir dine inananlar, cevap verir misiniz?

1) Su an yeryuzunde 4000 in ustunde inanilan tanri oldugu biliniyorken ve dinlerin mezhepleri arasinda bile inanc yuzunden catismlar cikiyorken ( suriye deki gibi ) , kendi inandiginiz dininin hak din olduguna nasil emin olabiliyorsunuz? ( ki cok tanricilik, tek tanricilik gibi varyasyonlara deginmiyorum )

"emin degilim ama hic inanamamaktansa, inanmak daha mantikli, cunku tanri inandigim dindense cennete giderim, degilse bir sey kaybetmem" mi diyorsunuz?ya da baska br sey? Yani kritik cumleniz nedir? bunlar da ihtimallerden birisi ama bunun gibi nice ihtimal var. Mesela su bana daha mantikli geliyor:

Peki, ya tanri " benim adimi kullanarak, dinleri kullanarak masallar uyduruldu ve bunlar sayesinde sizi korkutarak kendi cikarlari ugruna dunyaya nice zararlar verdiler. Sen ise aklini kullanip bunlara karsi gelmek yerine, bu uydurulan seylere kanip korkak davrandin, sana verdigim aklin gosterdigini goz ardi ettin. Benim adimi kullanip kotuluk yayanlara, cennet vaadleri yuzunden goz yumdugun icin cehenneme gideceksin. Benim adimi kullanan herkese boyun egdiginiz icin, sadece bu sahtekarlara mi ceza verecegimi dusunuydunuz?" demeyecegini nereden biliyorsunuz?

2) Bir de, amerika'daki ulusal bilim meclisi gibi en kidemli topluluklarin uyelerinin %90 i dinsiz ya da ateist. Tplumun ortalamasindan daha ustun zeka, analitik dusunce, bilgi ve mantiga sahip bu insanlarin dinsiz olmasini nasil acikliyorsunuz? Mesela, Bu adamlarin kafasi basmiyor ki, sizin hak dininizi secmek yerine dinsiz/ateist olmayi tercih ediyorlar, mi diyorsunuz?

3) "ya yaniliyorsam, inandigim dindeki gozume carpan kimi celiskileri bile bile goz ardi ediyorum. Bunlari inkarim yuzunden cehenneme gidebilirim belki de" demiyor musunuz?

4) icinde bulundugunuz toplumun egemen dinine inanmak suna benzemiyor mu:

ayni bakkala giden ama o bakkalin "baska bakkala gidersen, alisveris yaparsan ya da oraya fiyat sorarsan, oldugunde sonsuza kadar yanacaksin. İster inan ister inanma, Benden aldigin urunler de, bozuk ya da pahali degil, ben olmasaydim kimden alacaktin bu urunleri? Ac kalirdin ac! O yuzden bunlara sukret" sozlerine tehditleri yuzunden inanmak zorunda kalan bir musteri. Simdi siz burada, bakkala mi kizarsiniz, yoksa bu bakkala inanacak kadar saf olan musteriye mi? E yaratici sizce kime kizar? Saf olan size mi, yoksa bakkal gorevindeki din tuccarlarina mi?

Tesekkurler.

Edit: suraya gore 3700 mus ama baska yerde daha fazla diye okumustum.

www.godchecker.com

1- Dinde "bilmek"ten cok "inanmak" vardir, zaten bu yuzden de din bir bilim degil inanc olarak kabul edilir.

2- Oncelikle zeki insanlar her zaman dogru yapacaklar diye bir kural yok. Adamlar hayatlarini bilmeye vermis, inanmaktansa bilmeyi tercih ediyorlardir. Bilmedikleri bir seylere de inanmayi istemiyorlardir.

3- Demiyorum.
  • ruhi mucerret  (25.01.14 10:30:22 ~ 10:30:51)
@buzdolabina carpan parmak, bilmeden mi inaniyorsun yani? Neden o zaman mucizeler ya da baska seyleri one surerek, insanlara tebligde bulunuyor her din, eger bilmek onemli degilse?

  • gadanallah  (25.01.14 10:33:08)
@mayhemdemon

Yahu oyunu islamin kurallarina gore oynuyor, bu bakis acisindan degerlendiriyorsunuz. Bu mantik hatasina (bkz: circular reasoning) deniyor. Nereden biliyorsunuz yaraticinin size oteki dunyada "sorgulamadan inandiniz haydi cennete" diyecegini?

" Sana sorgulayip, gerceklere ulasman yerine, sorgulamadan inanmani istediler. Sen de onlarin bu palavralarini yuttun, ben sana bosu bosuna mi akil ve zeka verdim? o zaman cehenneme" demeyecegine nasil eminsiniz? Bu soruya yanitiniz "bana islam fikihinda bunu ogrettiler, ben de o yuzden sorgulamadim" mi olacak?
  • gadanallah  (25.01.14 10:41:26)
1)islamiyet için konuşursam; diğer dinler de islamdı. kitapları değişince doğal olarak ademoğluna gerçekleri tekrar anlatmak gerekti bu da Kuran'la oldu. Hz. Muhammed'i kabul etmeyen dine mensup olmayı şu anki bilgimle istemem. Tanrı kelimesini sadece yaratıcı anlamında kullandıysan eğer, tek yaratıcı vardır. öyle 4000 değil(çoktanrılıları çıkarınca tabi),sadece usül farklı. ben islamiyetin Kuranda doğru anlatıldığına inanıyorum başka arayışlara ihtiyaç duymuyorum. saçma bir kitap deseydim belki arayışa girerdim.
2)Tanrının varlığını kabul etmek zeka işi olsa da teslimiyet tevazuyla ilgilidir. ama boyun eğmemek kibirdendir, iblisin meleklere ders verecek kadar bilgisi olup yine de cehennemde yanacak olması gibi. yani insanın en güzel özelliği zeki olması değildir. hoşgörü, merhamet vs daha önemlidir. yoksa kim kimi zeki diye sever, özellikle de kendini beğenmişin biriyse?
3)yanılma olayında teslimiyetten bahsediyosun(islam-teslim), zaten sadece teslimiyet yetmez üst kademesi iman, takva, ihlas gereklidir. teslim olmak sadece başlangıç. ama cehennem korkusu saçma olmuş o cümlede. tamam gereklidir fakat her işini de ona göre yapamazsın kafayı yersin, sadece Allah rızası için yapmak farklı bir dünyadır.
4) eskiden malesef tek bakkala giderdin ama şimdi tüm markalar iki tık uzağında. Kurana inanmayanların cennete giremeyeceğini kim söylemiş? ama karşısına öğrenme-karşılaştırma fırsatı çıkmış adam da bi zahmet bundan sorumlu tutulsun
yine ded sorunun amacını anlamadım.
  • seksen9  (25.01.14 11:08:26)
@mayhemdemon, tesekkurler. Oteki tarafta verecegin bu yaniti, tanrinin begenmeyip, makul bulmayip, cehenneme gonderebilecegi ihtimalini de kabul ediyorsun o zaman?

@seksen9, 610 yilindan sonra da yeni dinler ve tanrilar da cikmaya devam etti, bunlar da mi islam? Eger bunlara islam demiyorsan, 610 yilindan onceki dinlerin hepsine de islam demek dogru olmaz sanki?
Belki tanri oteki dunyada sana "boyunegmemek kibirdendir" demek yerine "dogrulari gormek yerine, boyun egmek korkaliktandir, ben korkaklari cennete almayacagim" diyecek, nereden biliyorsun?
Ben de onu diyorum ya, iki tik uzaginda 4bin tane dinden kacini arastirdin da, simdiki dinine bu kadar emin oluyorsun? hatta bir dinin gerekliligine bile nasil emin oluyorsun?

@yapmavolkan, hicbir sey yoktan var olamaz ama tanri yoktan var olmus, bu nasil is? Tanri disinda hicbir sey yoktan var olamaz diyorsan, bu yine yukaridaki mantik hatasidir. (bkz: circular reasoning ) "bizim bakkal en super bakkal,cinku caminda oyle yaziyor" demek gibi bunu savunmak.

Ben tanrinin emirlerini sorgulamiyorum, tanrinin inege tap demek yerine namaz kil dediginden nasil bu kadar emin olabiliyorsun? Ustelik milyonlarca insan inege tapiyor, yaniliyor olamazlar?

Kozmoloji, enflasyon teorisive abiyogenez ile ilgili anlayamadigin konular icin wikipedia ya ve hatta eskisozluge bakmani oneririm, makul aciklamalari var.
  • gadanallah  (25.01.14 11:23:20 ~ 11:33:42)
dine inananlar hiçbir şeyi açıklayamaz boşuna güzel vaktini harcama fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net

  • blossom  (25.01.14 11:28:31)
@serafettin, tesekkurler ama sadece goruslerini merak ediyorum. Bir de inanclari yuzunden tasaak geciyoruz gibi hakaretamiz tabirler kullanilmasa daha iyi olur bence.

  • gadanallah  (25.01.14 11:31:13)
[dine inanan yada inanmayan biri olarak vermiyorum cevabı]

böyle üçüncü sınıf, elini başına koyan herkesin beş dakikada bulacağı argümanlarla gelmeyiniz lütfen. kimseyi de ikna edemezsiniz böyle.

dedikleriniz çok mantıklı, bir tanrının varlığı anlamsız olabilir ama kimse rasyonel olmak zorunda değil, zaten adı üstünde "inanmak".

ha dinin toplum üzerindeki baskısı sıkıntı bunda hem fikiriz de bunun çözümü hegemonya kurarak olur. yani tepeden inmeci şekilde döndürerek/kurtararak değil.

bütün üretim araçları, bütün kapital "dinci"lerin elinde. gel buna çözüm bulalım, inananlarla işimiz olmamalı.

(bence)
  • marido  (25.01.14 11:33:58)
@mayhemdemon, tamam, inandigin tanri oteki tarafta karsina cikmazsa cehenneme gidebilecegine inaniyorsun.

@blossom, bu ihtimaller ve celiskiler icin ne dusunuyorlar, onlari merak ediyorum sadece.
  • gadanallah  (25.01.14 11:35:40)
@gadanallah asdfg aklıma çocukken babama 'piyon niye düz gidiyo da çapraz yiyo çok saçma' diye sorduğum geldi. kural bu. yaşın kaç bilmiyorum ama ergen isyanı gibi geldi bana yazdıkların.
olay senin kafanda büyüttüğün gibi değil, belki ilerde anlarsın. sorularının hepsi için çoook uzuun ve birbirlerine bağlantılı şeyler anlatmam gerekir. üşendiğim yere kadar yazayım;
din gereklidir, çünkü herkes sizin kadar zeki değil malesef bazen doğruyu yanlışı ayırt edemedikleri için danışacakları elçi ya da kitap olmak zorunda. Tanrı insanları kendi haline bıraksaydı, 'zeka verdim lan hadi bulsunlar beni' deseydi yıllar önce neslimiz tükenmişti. the book of eli'ı izlemen bu dediğimi daha iyi anlamanı sağlar.
bunu kabul ettiysek kitapların tanrı sözü olduğuna da inandıysak diğer aşamaya geçiyoruz. kibirin yasaklanmasının çıkar yolu yok, piyon düz yemiyor arkadaş. 'hocam bunlar günlük hayatta ne işimize yarayacak' tribini tanrıya atmak gibi. bişeyleri elde etmek için emek harcamak gerek. eğer teslim olduysan kibirli olmayacaksın
hem korkaklık neden ağır geldi ki. olm çocuğun karanlıktan korksa ağlasa gitmez misin yanına? mayamızda var niye inkar edersin.
herşeyin üstüne de şu ayeti koyayım 'ben kulumun zannı üzerineyim' diye. yani tüm hayatımız 3 saatlik bir sınava bağlı değil. herkesin sorumlu olduğu şey farklı. mükemmelliyetçilik işlemiyor yani orada, 50 yaşında babaannenin kıldığı yarım yamalak namaz, ayetlerin anlamını bilen her hareketi doğru yapan adamdan daha makbul olabilir. sen eğer hilebaz bir tanrı olduğunu düşünüyosan malesef karşılaşacağın şey de o olacak. merhametli düşünürsen merhametli bir Tanrı bulursun karşında. işte kandıramıyosun da malesef /:
  • seksen9  (25.01.14 11:57:25 ~ 12:07:22)
arkadas bi tartismanin sonu da youtube yorumlarina benzemesin be..

@ yapma volkan: bu yuzden kimisi de ateist degil deist.

kainati yaratan allahin "Ey inananlar, yemeğe davet edilmeden Peygamberin evlerine gitmeyin, davet edilirseniz yemek vaktini beklemek üzere daha önce gitmeyin; fakat çağrılınca gidin ve yemek yiyince dağılın, konuşmak için uzun uzadıya oturmayın; şüphe yok ki bunlar, Peygamberi incitir de utanır sizden"
demis olmsi bana inandirici gelmiyor.

ewet hicbirseyin yoktan var olmamasi gerekiyor ama insanoglu gun gectu=ikce daha fazla sey ogreniyor, eskiden yagmurun yagmasi bile tanrinin lutfu kabul edilmiyor muydu, belki gun gelir, o da aciklanir...
  • anonimyususer  (25.01.14 12:16:06)
birinin inanip inanmamasi seni niye geriyor ki kardesim?

atayizler bunu aciklayin, muslumanlar bunu aciklayin vs, bunlarin hepsi aslinda kendi inandigina guvenmemekten gelen sacma sapan arayislardir.

"ateistim, cok zekiyim", super, %90inin ateist oldugu bilim bilmemnesinin super zeka uyelerinden misin, hayir. ee? aranizdaki tek baglanti ateist olmak.

"yok ben bu kadar zeki insan ateizmi seciyor ya ondan dediydim", hee bu istatistige gore %10u da tanriya inaniyor. bilim meclisinin %10u senden aptal yani? ya da geri kalan %90dan aptal ama bi sekilde girmisler oraya?

once kendine durust ol kardesim. de ki, ben bu secimi yaptim ve insanlar bu secimimden dolayi bana saygi duysun, beni ayirsin de canimi ye.

buraya gelip size bu sorulari soruyomus gibi yaptim ki sizin cevaplarinizdaki bosluklari bulup inandigimi kendime savunayim, iyi bir secim yaptigimi kendime kanitlayayimdan baska bir bok degil bu yaptigin.
  • beriberi  (25.01.14 12:19:00)
Dünya ne hale geldi ki bazılarına İslamiyetin kendisinin batmasını geçtim, o dine kendi iradesiyle inananların hali bile batmaya başladı artık. Sürekli olarak "neye dayanarak inanıyorsunuz arkadaş?" sorgulamaları var duyuruda. İnananlar uyuyor diyenler, din afyondur diyenler, bazı şeyleri sorgusuz kabullenmişleri aşağılayanlar... Bi edebinizle ateist olun, verilen cevaplarla kafa bulup uğraşmayın inançlılarla.

@yapma volkan tam da aklımdan geçenleri yazmış. Olay dini kuralların insanları "darlaması" meselesi. Ayrıca, bilim bilim diye yırtınan kişilerin koskoca bir kainatın yıldızından tut virüsüne, mikrobuna kadar makro ve mikro düzeyde tamamen kendiliğinden meydana gelmiş olmasına inanması da bana tuhaf geliyor.
  • saatgeceninonikisi  (25.01.14 12:52:27)
ateizmi savunanların argümanları da, ne yazık ki müslümanlığı ya da herhangi bir dini savunanların argümanları kadar saçma olabiliyor çoğu zaman.

unutma ki tarihe damgasını vurmuş pek çok bilim adamı, filozof da inançlıydı. yani baz aldığınız noktalar bir kere çok çocukça şeyler. inanç sorunu tamamen bireyin kendisini alakadar eder.

"evren bunca şey nasıl oldu kendi kendine mi?" diye soran arkadaşlar da -antropomorf- insanbiçimsel düşüncenin sınırları dışına çıkamadıklarından bunu söylüyorlar.

niçin, nasıl, neden soru cümleleriyle başladığımız her problemde bir "başlangıç" sorunu vardır. bir başlangıcın olabilmesi için de "ilerleyen bir zaman"ın olması gerekir. ancak bugün bile biliyoruz ki evrende tekilliğin -zamanın durduğu- olduğu bölgeler var.

dinlerin çıkış noktası, elbette insanın acizliği olabilir. varoluşçu felsefenin de belirttiği gibi, insan dünyada öksüz bir varlıktır. hep bir yerlere ait olmak istiyoruz. takım tutmamız, ailemiz, bir çevreye ait olmamız, siyasi parti, en genel anlamda da "din". çünkü din ya da v.s. diğer şeyler olmazsa dımdızlak ortada kalacağız -emin olun ki o zaman da ait olunacak bir şeyler üretirdi insan-

otorite sorunu var bir de. uzun süre anne-baba otoritesi altında yaşayan insan, boşalan otoriteye bir şeyleri yerleştirmek istiyor. hristiyanlıktaki baba-oğul buna güzel bir örnektir mesela.

benim düşüncem, bunlar insanı ve insanın düşünce yapısını gerçekten aşan konular. "tanrı yoktur" gibi bir iddia en az "tanrı vardır" kadar cahilce bir iddiadır. dinleri zaten samimi bulmuyorum ama ateizm de -düşünürleriyle malesef" çok yavan geliyor.

agnostizm bana en mantıklı geleni. ama inanlara ve ateistlere de saygı duyuyorum, yanlış anlaşılmasın..
  • hulki bey  (25.01.14 21:14:28)
amerikan bilim meclisi olayını bilmem de, o söylediğin oranla hiç mi hiç ilgisi olmayan bir oran var matematikçi john lennox'un "aramızda kalsın tanrı var." adlı kitabında.

evet batı da ateizm bizdekinden daha yaygın ama sence de bunda hristiyanlığın resmen ayrı birer din olmuş bir çok mezhebi olmasının, birden fazla kitabı olmasının ve bu kitapların çok çelişki içermesinin etkisi yok mu? kaldı ki gelir seviyesi arttıkça ateist olma arasında pozitif bir korelasyon olduğu yine yukarıda adını yazdığım kitapta yazıyor.

şahsen cevap vermek istersem şöyle derdim: şu ortalıkta dolaşan "kuran mucizleri" bile benim inanmam için sebep. rasgele seçtiğim bazılarının doğruluğunu kendim de teyit edince çok şaşırmıştım.

kuranmucizeleri.com

bunlar benim "şahsi" kanaatlerimdir. islam hakkında çok bilgili, uzman ya da dini inançları güçlü biri değilim. o yüzden tenkit etmeyiniz beni :) ama neticede kendimce birçok akla yatkın delilim olduğu için teistim.
  • ya ben lan neyse  (25.01.14 21:26:13 ~ 21:29:31)