Gercek Meyveyle Yapilmis Meyve Suyu

Ne demek bu yahu? Gercek meyveyle yapilmis meyve suyu hmm? Sahte meyveyle yapan da mi var? (O da ne demekse..) Gercek kelimesini eklemek goz boyamak mi sadece? Taze sikilmis meyve suyu ekolunu kastetmiyorum tabi...

seftali icin konusiym:

seftali pulbu + su degildir de seftalinin suyudur misal (;
  • Sir.Fitih  (13.05.09 05:02:32)
Piyasadaki bazı meyve sularının da meyve ile alakası yoktur zati. İsim vermeyeyim şimdi ama gerçek meyve şeklinde duymadım hiç :) Ama %100 doğal meyve suları şeklinde ifade edilen reklamı yapılanlar var. Onlar doğruyu söylüyor diye biliyorum :)

  • eloy86  (13.05.09 05:16:48)
hani eskiden %500'luk meyve konsantreleri olurdu. ozellikle portakal icin. 1 litre konsantreye 5 litre su ilave ederdik de 6 litre portakal suyumuz olurdu.

dandik meyve sularinda da sirf meyve konsantresi bulunuyor iste. sadece tadi portakal suyuna benziyor. icinde portakal namina gram bi sey yok.
  • osuruklu  (13.05.09 07:48:36)
cappy marka meyve suyunun üstünde %100 oralet olduğu yazıyor. ayrıca coca colanın bir ürünü. aynı şirketin bir de turkuaz adlı musluk suyu var ki, aman aman...

% 100 sözü yüzünden ben dimes tercih ediyorum, "aralarında dağlar vaar".
  • kabablanka  (13.05.09 08:11:39)
Evet Cappy %100 meyve suyu yazmasına rağmen meyvanın suyu çıkarılarak yapılmıyor, onun yerine meyveden daha önce çıkarılmış posaya su ekleyerek yapılıyor. Senin dediğin marka hangisi bilmiyorum ama belki biz böyle yapmıyoruz direkman meyvenin suyunu çıkarıyoruz demek istiyor olabilir. Olayı tam olarak anlayabilmek için sadece başlığı değil kutunun sağında solundaki açıklayıcı yazıları da okumak laazım

  • selimse  (13.05.09 09:49:37)
litresi 1-1,5 lira arasındaysa muhtemelen gerçek meyve dediğimiz tabirle bir alakası yoktur. ama 3-4TL arası olanlar var görüyoruz markette bana onlar gerçek gibi geliyor :)

  • prodeq  (13.05.09 11:08:33)
dimes 100% de 1lt elma suyunda 1.2 kg elma vardır gibi bir şeyler yazıyor. biraz daha pahalı ama ben dimes almaya çalışıyorum, tadı da çok güzel oluyor.

  • piano factory  (13.05.09 12:00:42)
en son aldığım Tamek plus "katkısız" yazan meyve suyunun içindekiler:
su, şeker(sakkaroz glikoz şurubu), ananas ve meyve suyu konsantresi (suyu da değil, suyu konsantresi !!!) ve limon suyu konsantresi.
Bu mudur katkısız meyve suyu ?
  • nicin ben  (13.05.09 12:07:39)
Merhaba,
Bana kalırsa Türkiye meyve suyu pazarındaki hiçbir ürün %100 değil. Dimes bir ara tutturmuştu "1 litesinde 1.1 kg meyve vardır!" diye. Kim yer o yalanı? Her meyvenin su oranı aynı mı? Ama adamlar 1.1 kg'ye takmış vaziyetteydi. Birkaç ürünlerinde değiştirmişlerdi. O kadar! Yalan hepsi. Konsantreden üretiliyor hepsi. Çardak'lar vardı ya hani. Onlarla yani.
Bugün Türkiye'deki meyve suları şöyledir aslında: (bkz: konsantreden üretilmiş yüzde yüz meyve suyu)

Afiyet olsun (Umarım olur!).
Kolay gelsin.
  • nuage  (13.05.09 12:07:50)
dimes'in ve benzerlerinin katkı maddesi olmadığını açtıktan sonra 2 günde bozulmalarıyla anlayabilirsin.

  • darknum  (13.05.09 14:37:04)
elite naturel diye bir markanın direk meyveden sıkılmış karadut üzüm ve benzeri meyve suları vardı, çekirdeği ile fln sıkmış adamlar, fiyatı 5 5,5 tl gibi bişey ama %100 doğal

  • dersaadet  (13.05.09 17:58:46 ~ 02.06.09 18:09:24)
metro ve carrefour'da pfalf bilmemne marka satılıyor. içinde "konsantre değil" de yazıyor. karışık olanını bilmiyorum da elma suyu harika.

  • zkurmus  (13.05.09 18:38:34)