normallik nedir?

normalliği nasıl tanımlarsınız? sıradışı olmayan, alışıldık olan mı?
peki monotonluk da mı normallik? değildir demi?
normallik sıkıcı mıdır?

normallik, toplum tarafından genel kabul gören alt ve üst limitlerin dışına çıkmamaktır. çeşitli değer yargıları, ortak bakış açıları vs ile çizilen çemberin içide kalanlar normaldir. tabii normallik de subjektif bir kavramdır. bana göre normal olan ile başkasına göre normal olan farklı olabilir. bu durumda kendi çizdiğimiz çemberin içi bize göre normaldir, dışı anormal. başkalarına göre de aynı.

monotonluk, tekrar gerektirir. normal olan her şey monoton değildir. örnek vermek gerekirse bana göre mini etek giymek çok normal bir şey. ama hiç de monoton değil çünkü herkes tarafından tercih edilmiyor.
  • emfuzi  (16.01.14 22:25:00)
her türlü norm a karşıyım.. normal diye bir şey yoktur..
uydurulmuş, türetilmiş bir şey. tek tipliğin güzel olduğu hissene kapılmasına neden oluyor..
burda tanımalanacak her türlü norma karşıyım..

normal diye bir şey yok..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (16.01.14 22:28:02)
canlı renkler çok daha güzel değil mi?

  • tanrı  (16.01.14 22:30:45)
toplum tarafından genel kabul gören davranışlar normal olarak etiketleniyor. mesela, dondurma sadece yazın mı yenir. belli zaman dilimlerinde mi? kışın dondurma yiyen birisi ya da kahvaltıda dondurma yiyen birisi anormal midir? tabii ki değil.

  • kakao  (16.01.14 22:31:11)
ayrıca konuya merak sardın madem, totaliterizm'i araştırmanı tavsiye ederim.

kaynak olması açısından Gündüz Vassaf - Cehenneme Övgü şiddetle öneririm.
  • emfuzi  (16.01.14 22:31:36)
Kafandan çıkardığı şapkayı kendi kafasına takan ve şapkanın kendi kafasına küçük geldiğini gören biri " ne küçük kafan var lan" der. Büyük gelirse "amk ne koca kafalısın lan böyle" der. Dolayısıyla normal diye bir şey yok. Herkes kendini normal sanıyor.

Ama ben normalim. Şu güne kadar aldığım hiçbir pantolonun paçasını yaptırmadım. Paça yaptıran herkese anan sana hamileyken radyasyona mı maruz kaldı derim. Sanırım en fazla, en çok normal benim.
  • nagelfarulan  (16.01.14 22:35:55)
inşa edilmiş bir kavramdır.
gerçekliği yoktur.

ha pislikse, pislik: monotonluk, normalliğin master yapmış halidir. kesin mba falan yapmıştır. eüğğğ.
normal sıkıcıdır. şu ana kadar normalliği seven ve normu seven bir saniyem dahi olmadı.
  • fauxhumanitas  (17.01.14 03:03:38)