Avustralya vs Kanada

Göçmek istiyorum sevgili göçebeler. Temelli gideceğim, kafama koydum. Hukukçuyum. Denklik menklik alıp üstüne okuyup bi şekilde yoluma bakarım. Avrupa'ya pek sıcak bakmıyorum, yeni bi dil öğren vs... Amerika'nın sağlık sistemi sakat ve pek ilgimi çekmiyor açıkçası. Benim arzum Avustralya, hem sıcak severim hem de doğası şahane. Ama etrafımda Kanada'yı düşün diyenler de var, özellikle ailem. Ha deyince uğraşmaya başlanacak bir şey de değil tabii. Siz ne dersiniz? Her türlü fikrinizi çekinmeden belirtin lütfen.

gurbetlik çok fena onu bilir onu söylerim. 3 yılda fena depresyon yapmıştım almanya'da.

  • herospower  (11.01.14 00:17:44)
Kesinlikle Kanada.
Hukukçuysan tam yeri hemde.
Herşey hukuka göre , saygılı , sevgi dolu ve güzel bir şekilde işliyor.
Avustralya da ise herşey seni öldürmek için evrimleşmiş.
Türk insanı yapamaz orada.

Ama Kanada çok çok güzel.
Lakin pahalı her öğrencl çalışır orada.
  • colorwithnotexist  (11.01.14 00:20:06)
benim de isteğim kanada. ilk fırsatta gitmek istiyorum her şeyimi ona göre planlıyorum daha şimdiden, en azından kafamda.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (11.01.14 00:30:17)
Avrupa olunca neden yeni bir dil ogreneceksiniz ki, anladigim kadariyla Ingilizceyi zaten biliyorsunuz ve Avrupa'da anadili Ingilizce olan Ingiltere, Irlanda, Iskocya gibi ulkeler var.

Ha Kanada mi Avustralya mi derseniz iklimi ve hayat kalitesi bakimindan Avustralya derim.
  • crown  (11.01.14 00:32:40)
Birde Kanada da sağlık sisteminin iyi olduğunu düşünmeyin derim.
İsterseniz hocam Avustralyalı kendisine sorularınızı iletiriz

  • colorwithnotexist  (11.01.14 00:34:53)
ben de ekleme yapayım soruya, bir hukuk fakültesi mezunu kanada'da ne iş yapabilir, bulabilir?

  • nerdeyim ben  (11.01.14 00:44:08)
selam
öncelikle 1 sene kanada da kaldım

amerika ve kanada sağlık sistemi arasında fark yok
ne mezunu olursanız olun, kanada için çok bi mezun sayılmazsınız
uzmanlığınızı geliştirmek ve oradaki programlara katılıp başarılı olmak zorundasınız

ben avukatım, ben doktorum deyince ok gel başla demiyorlar yani, gidip direkt başlayabileceğin işler barmenlik, garsonluk, temizlikçilik inşaat tamirat tadilat vs. (günlük işler)
  • try again fail again fail better  (11.01.14 00:56:24)
hukuk fakultesindeyim yurtdışında. ben de araştırdım biraz yurtdışında hukuktan nasıl ekmek yiyebilirim diye.

hacı tek yol gitceğin ülkede baroya yaptırcan kaydını ki denkik menklik staj derken baya sürebilir. şimdiki diplomanla seni hiçbi ülke avukat olarak sen de takdir edersinki kabul etmez. şimdi gel gelelim hukuktan nasıl para kazanırsın. ben iki türlü çözüm yolu keşfettiydim:

1- uluslararası avukat olacan. avukatlığın hem gittiğin yerde hemde türkiyede geçecek. o zaman o iki ülke arasında ticari ilişkilerinde sorun olanlardan güzel para kazanırsın. genelde bu da yakın ülkelerle daha rahat oluyor. misal fransa-türkiye. ünlü bi fransız marketler zincirinin tr de çalıştığı bi firmayı mahkemeye vermişti. avukat sadece davayı açmak iin 15 bin eur aldı deniliyodu.

2- türklerin ikamet ettiği biyere gitmen lazım. ne çok olacaklar ne de az. orada avukatlık yapıcaksın baroya kaydını yaptırıp. misal yine fransada avukat ol, türk elçiliğine bırak kartını, sırf orada evlenmiş ve boşanmak isteyen türklerden del para götürürsün. almanyaya gidersen misal aç kalırsın tahmin ediyorum senden daha iyi olacaklar. o yüden az türk olan biyere git.
  • bak bi  (11.01.14 01:05:20)
mezuniyetinin bir işe yaramaması avusturalyada da geçerli yalnız. orda da belli eğitimleri almanı istiyorlar tekrardan.

ben olsam kanada derdim, insanı güzel bir kere. türk nüfusu da bol bildiğim kadarıyla, çok yabancılık çekmezsiniz.
  • megafon  (11.01.14 01:21:27)
sağlık:

* avrupa'nın çoğu ülkesinde ve avustralya'da sağlık sistemi daha iyi
* kanada'da bekleme süreleri fazla ve mesai sonrası doktor erişimi zor
* bunun yanında kanada abd'den daha iyi diyebiliriz. kanada'da sağlık sistemine herkesin erişimi var ve genel sağlık sistemi var
* abd daha çok harcamasına rağmen daha iyi diyemiyoruz. ama paran varsa daha iyi bir doktor ve daha iyi ameliyat olma şansın var
* kanada'da insanlar genel olarak sağlıklı ve ölüm oranı az

hayat pahalılığı:

kanada avustralya'ya göre daha ucuz!
hem de her şeyde. kira, yemek, mal, mülk

suç oranı:

birbirlerine yakın.
ama avustralya'da daha çok tehlikeli hayvan var diyebiliriz sanırım.

hava durumu:

kanada kışın kuzey kutbu olabiliyor. bu sene toronto'da -40 C gördük diyim sana
ama vancouver gibi bir şehri seçersen daha ılıman bir iklimle yaşarsın. ama orası da daha yağmurlu bir şehir

demografi:

kanada'da etnik grup daha çok var. avustralya'da beyaz sayısı daha fazla. ama ikisinde de ırkçılık oranı çok az. avustralya'da belki biraz daha fazla olabilir.

başka soruların varsa cevaplarım. hem kanada'da hem de avustralya'a yaşamış bir arkadaşım var. ona da sorabilirim.
  • ermanen  (11.01.14 01:35:28)
ikisi epey ayri yerler, sizin ozellikleriniz belirleyici olacaktir.

kanada soguktur. kisla araniz nasil, ruhsal durumunuz nasil, bunlar onemli.
turkiye'ye daha yakin. su an ekonomi daha iyi. ama hukukcu olarak ne yapabilirsiniz bilemiyorum.

avustralya (bazi bolgeleri haric) ilimandir. turkiye'ye cok uzak, oyle her yil ziyaret etmek guc. ekonomi su an krizde. ama gelecege donuk plan kuruyorsaniz, hemen is aramayacaksaniz baska. hukukcu tanidiklarim icinde kendi bransinda calisan yok. ama burada okuyup avukatlik vb. yapan turkiyeliler var.
  • viva paulista  (11.01.14 05:22:09)
şu an kanada'dan daha güneyde yaşayan biri olarak her gün, özellikleri kışa, kara ve soğuğa beddua ederek evden çıkıyorum. her akşam kanada'da yaşayan arkadaşımın soğuktan yakınmalarını dinliyorum telde.

hava koşulları çok çok önemli. bunun sizi ne kadar etkileyeceğini de mutlaka göz önünde bulundurun. bahsettiğim arkadaş " gurur yapmasam, eşyalarımı toplayıp gidicem" dedi 2 gün önce. tek derdi hava koşulları. kanada ya karar verirseniz şehir seçimine dikkat edin.
  • sumuklu asilzade  (11.01.14 05:32:08)
kanada sağlık sistemi çok iyi. ancak kanada soğuğu herkesin çekebileceği bir soğuk değil onu da kafana koymalısın. Toronto nispeten Montreal ve Ottawa gibi şehirlere göre daha iyi. Bunun dışında Kanada'da gezme ihtimalin daha çok, Amerika da çok yakın. Avustralyada daha bir izole hisseder insan kendisini. Bu arada bu ülkeler öyle pek ucuz ülkeler de değil.

  • suleyman kargi  (11.01.14 07:29:48)