izmir'de peynir fondü

izmir'de peynir fondü yapan yer var mı? google'da arayınca tek bir yer çıkıyor ama telefonuna ulaşılamadığı için kapanmış olabileceğini düşündüm.

Alternatif: aradığını bulamazsan Kahve Dünyası gibi yerlerden bir fondü seti, (20 TL. sanırım)çikolata ve peynir al evde kendin yap hem daha ucuz hemde istediğin zaman yiyebilirsin.

  • poseidon1  (10.01.14 12:26:55)
teşekkürler, ama bu kez de peynir arayışına girmem gerekecek :)

  • benneydim  (10.01.14 12:50:11)
Şu tarifteki peynirleri kolayca her markette bulursun. yada kafana göre peynir karışımları yapabilirsin.

FONDÜ KARIŞIMI İÇİN:

250 gr.kaşar peyniri (eski kaşar)

250 gr.kars gravyer peyniri

250 gr.cheddar peyniri

300 ml.süt

1 diş sarımsak

2 yemek kaşığı un

az tuz

karabiber

arzu edilirse çok az muskat rendesi

GARNİTÜR:

1 adet ince simit (halka halka dilimlenmiş)

1 kase küp kesilmiş salam

1 kase lokma lokma doğranıp az haşlanmış sosis

1 kase biberli zeytin

*dilerseniz ayrı ayrı kaselere iri küpler halinde kesilmiş salatalık,domates,çarliston biber...vs ekleyebilirsiniz.

*Orta boy çelik kaserol

*sunum için fondü seti

YAPILIŞI:Çelik kaserolün içine ortadan ikiye böldüğünüz sarmısağı güzelce sürün.Derin bir kasenin içine tüm peynirleri rendeleyin + un + tuz + karabiber + (dilerseniz) muskat rendesini de ekleyip ellerinizle güzelce harmanlayın.Sarmısak sürdüğünüz kaserole sütü ekleyip orta ateşte ısıtmaya başlayın (sütün kesinlikle kaynamaması gerekiyor) Hafif buhar çıkmaya başlayan süte her seferinde birer avuç olmak üzere peynir rendesi ilave edip bir çırpma teliyle peynirler iyice eriyene kadar hızla karıştırın.Tüm peynirler eriyince vakit kaybetmeden (altında mum yanan) fondü kabına karışımı dökün ve her seferinde farklı bir garnitürle peynir fondünüzü afiyetle yiyin...
  • poseidon1  (10.01.14 12:58:32)