Darbe! Menderes'e darbe olmasaydı şu an Nasıl bir topluma sahip olurduk?

1) Toplumu muhafazakarlaştıran yasalar ve düzenlemeler yapmiş menderes iktidarina darbe yapilmisti bildiginiz uzere. %60 oyla iktidara gelen menderes gibi birisi darbe ile indirilmeseydi, toplum ne olurdu sizce? Daha mi dindarlasirdik, giyim kusama, egitime karisirlar miydi? Yoksa aksine kimsenin giyim kusami ve inancina karisilmayan daha ozgur bir ulke mi olurduk?

2) Kendisine yapilan darbeyi yerinde buluyor musunuz? Yerinde bulmaniz, idamlara da hak veriginiz anlamina gelmiyor.

(bkz: 27 mayıs 1960 )

1) Sivil darbe ya da iç savaş yaşanırdı.
2) Baki olan bu ülkenin rejimidir, ideolojisini milletin boğazına sokan parti başkanları değil. Yerindedir.

  • japon askeri  (09.01.14 16:05:45)
1) toplum bildiğini okurdu gibime geliyor. Elbette şimdi olduğu gibi bir trend oluşacak ve kapalı kadın sayısı artacaktı ama içki içen sayısının azalacağını pek sanmıyorum. Toplumsal olarak muhafazakarlaşmış gözükebiliriz tıpkı şimdiki gibi ama bireysel özgürlüklerimizden pek vazgeçebileceğimizi sanmıyorum. Bence Türkiye hiçbir zaman İran olmayacak.

2Darbeyi yerinde buluyorum evet,hükümet kontrolden çıktığında ordu müdahele etmeli.ama idama karşıyım, sonuçta katliam yapmamış kimseyi öldürmemiş bir adam idam edilmemeliydi.
  • karbasan  (09.01.14 16:32:52 ~ 16:36:57)
her türlü darbe kötüdür.

  • godsparticle  (09.01.14 16:44:10)
@godsparticle, ilk soruma da yanit vermek ister misiniz?

  • gadanallah  (09.01.14 16:46:41)
1- menderesin yaptığı bir dayatma yok zaten.

2- darbeyi yapan da savunan da şerefsizdir. detaylandırmaya gerek yok o kadar basit.
  • tescillimarka  (09.01.14 16:49:36)
Menderes şimdiki tayyip gibiymiş, asılması iyi olmuş.
Çeşitli dernekler kuruyormuş para aktarımı için
O derneklere üye olanları her sabah radyoda "bunlar vatanseverlerdir" diye tek tek anons ettiriyormuş, o derneğe girmeyenler tabii vatan sevmeyenler oluyor.
Ayakkabı kutusu yokmuş da kim bilir nelerin ne kutuları vardı rahmetlide.

En son götü kalkıp, inönüne seni astırırım gibi bir laf ediyor, inönü de kim kimi astırır göreceğiz diyor adama, boru diil tabi, 2 numaralı adam da olsa "inönü" ulan adam, tehdit falan adamı sikerler.
  • cruseo  (09.01.14 17:20:13 ~ 17:57:04)
1- darbe olmasa da bügün sahte muhafazakârlık gibi bir dönem o şekilde devam ederdi neticesinde meşru yoldan iner giderdi. Her insan fani her dayatma bir gün yıkılmaya mahkumdur
2- darbe kötüdür, idam kötüdür, hiç bir şeyin çözümü olmamıştır daha beter musallat eder önemli olan eğitim ve bilinçtir, baskı dönemlerinde zor da olsa baskının baskı olduğunu anlayacak bireyler yetiştirilmesi gerekir ve meşru zeminde mücadeleden asla vazgeçilmemelidir.

  • asprinick  (09.01.14 17:46:10)
menderes ve karabekir gibilerin neden ayrı parti kurduğunu anlamaktan geçiyor aslında olay. çok üşeniyorum şu an anlatmaya çünkü 1000 kere anlattım aynı şeyleri kısa kısa anahtar şeyleri yazayım belki merak edip araştırırsınız..
geniş toprak sahipleri var elimizde. köy enstitüleri kuruluyor. uzak bögelerdeki köylere açılıyor. şu an bulunan çoğu üniversiteden daha iyi eğitim ve öğretim veren kurumlar bunlar. köylünün ciddi anlamda yetişmesi amaçlanıyor. sonrasında bu aşiret reisleri ve toprak ağalarını ortadan kaldırma planı var. bunu tüm o arazileri ve tarlaları köylüye dağıtarak yapacaklar. reform yani.. olmuyor tabi. menderes ve tayfası cahil halkı dini hislerini çarpıtarak uyuşturuyor. yaptıkları ciddi şeyler ver menderes'in bir defa gerçekten büyük şehirlerin içine ediyor kültürel miras anlamında. her şey yıkılıyor. hani herif neredeyse topkapıyı yıkıp araziyi satalım diyecek seviyeye geliyor. ki zaten karşısındaki güzelim bina yıkılıyor. üniversitelerde öğrenciler tutuklanıp sorguya götürülüyor ancak kimse bilemiyor basın etkin değil. etkin olanı da yandaş. kayboluyor yani insanlar. üniversite profesörlerinin ağzı burnu kırılacak kadar ileri gidiliyor. çok olay var. sıkıntılı bir dönem. neyse hızlıca ilerleyelim. menderes e darbeyi yapanlar subay. yani subay darbesi gibi geçiyor. darbeyi ilk yapanların çoğunluğu iyi bir amaç için yapıyor. fakat daha sonra (bir şekilde ki muhtemelen abd işi) bu darbeyi yapan subaylar sürülüyor tutuklanıyor görevden alınıyor ve işin seyri değişiyor. askerin içindeki subay ve düşük rütbeli tayfa ve inönü menderes celal bayar vb. kurtarmaya yırtınırken görünmez bir el hızlıca asıveriyor. muhtemelen bu görünmeyen el de abd işi. anlaşılan menderes, marshall yardımı alıp çok gereksiz yerlere harcayarak kötü kullandığı için (ve tabii bir kısmını almış olduğu doğru) tekrar yardım istiyor abd den. abd bu işe yanaşmayınca sovyetler'e yaklaşıyor gittikçe. bu durum o dönem için birleşik devletler'in en önemli işi oluyor tabii.

berbat anlatım için üzgünüm cidden sıkıldım hep aynı konuları anlatmaktan o nedenle böyle bla bla dercesine yazdım.

menderes iyi bir adam değil elbette fakat darbe çözüm olmuyor. darbe kötü olanı daha kötüleştiriyor. idam konusu aynı şekilde bir olay. idamlık suçlar gerçekten var. vatana ihanet önemli bir suçtur. fakat bu suçu gerçekten belirleyen kim? milletin onuru ve fikri mi? yoksa işin içine bir sürü el mi girecek? kimin öldürüleceğine kimin kalacağına karar vermek kimin hakkı?

bu arada günümüzdeki muhafazakarlık anlayışı menderes dönemindekiyle karşılaştırılamaz. o dönemin muhafazakar insanını şimdikilerin yanına koyduğunuzda tıvorlu ismail'in yanındaki sezen cumhur önal gibi kalır.
  • insomni4c  (09.01.14 18:16:35)
Kendisine darbe yapılmamış olsaydı, belki bugün Tayyip Erdoğan gibi bir politikacıyla uğraşıyor olmazdık.
Şöyle açıklayayım; oyunun adı demokrasi ise bu oyunun kurallarını herkes öğrenmeli. Kendi sınınfının çıkarlarını savunan partileri, söylemleri herkes bilmeli. Bu sağ politikacılar en büyük oyu yoksullardan alıyorlar. En büyük kötülüğü de onlara yapıyorlar. Menderes'e darbe yapılmasaydı sonsuza kadar iktidarda kalmayacaktı. Bir süre sonra halk belki olan biteni farkedecek kendi çıkarlarını savunanları destekleyecekti.
Eğer dindarlaşacaksak da bunun erkenden olması erkenden aşılması anlamına geleceği için darbe yapılmaması gerekirdi.
Söylemek istediğim şu; bu toplum içinde yaşıyoruz beraber çıkıp beraber batacağız. Çoğunluk ne kadar çabuk farkında olursa o kadar erken kurtuluruz.
örneğin şu anda bir darbe olsa olan biten bütün yolsuzluklar, devlet içinde cemaat yapılanmaları unutulur. Tayyib'de, Menderes gibi bir kesimin gözünde kahraman olur. Fakat bu sorunları sistem içinde sistemi zorlayarak belki değiştirerek (asla darbe ile değil) daha ileri gideriz. o yüzden çözüm sokaktır, bağımsız medyadır, olmadığı yerde internettir. Bu yüzden zaten şu anda internete kapatma tuşu yapıyorlar. herhangi bir eylemlilikte insanların bir biri ile iletişimini kesip herkesi yalnız bırakabilmek için. Doğruları öğrenmemesi için.
  • efsunlu  (09.01.14 23:56:42 ~ 10.01.14 00:02:12)
Menderes'e darbe yapilmasaydi halk olan biteni fsrk edecek, iktidardan dusecek diyenleri anlayamiyorum. Yahu adam gazetelerden, okullara kadar her seyi kendi dunya gorusune uygun olacak sekilde degistiriyordu, oyle bir halk nasil bilinclenecek de tepki gosterecek? Hadi kuzey kore'deki insanlar bilinclenip, tepki gostersin? Bu iyimserlik nereden geliyor? Ya da internet olmasaydi, son yillarda ayaklanan halk ayaklansin bakalim ne olacaktiz. Ki onlar ayaklandi da ne oldu ayrica?

Oy ile her seyin cozulecegine ve halkin bilinclenip demokrasiyi getirecegine inananlar buyursun Su mektubu okusun:

eksisozluk.com

Yanitlarinizi bekliyorum.
  • gadanallah  (10.01.14 16:05:05)
Ayrica george washington da asker kokenliydi ve dolayisiyla amerika da askeri vesayetle yonetiliyor vs filan denilebilir:

eksisozluk.com
  • gadanallah  (10.01.14 16:06:07)
Seriat gelse daha iyi, sanal kimliginin arkasina saklanip insanlara serefsiz ve mal diyen tescillimarka gibi yazarlar en azindan layigini bulur.

  • gadanallah  (10.01.14 18:51:26)
1950 seçimler %53,
1954 seçimleri %58,
1957 seçimleri %47.. zaten gidiyordu ivme tersine dönmüştü..
  • temir  (10.01.14 18:57:36)
darbe yapılmasını mazur görenleri de ben anlamıyorum. darbe yaptın ne oldu? halkın bir kısmı için hala kahraman menderes. öldüğü için de hep öyle kalacak. bazı arkadaşların ısrarla anlamadığı da şu, bu toplumda yaşıyoruz. mal bu yani, ya dönüştüreceksin ya da böyle yaşamaya devam edeceksin. bu dönüşüm işi darbeyle falan da olmaz. ancak kendini kandırırsın. sonuçta herşey eski haline döner. menderes gider,sülayman gelir, o gider tayyip gelir.
darbe asla çözüm değil.yukardaki arkadaş oy oranlarını yazmış, insanlar yavaş yavaş desteğini çekiyorlarmış menderesten bu da benim tezimi kanıtlar bir durum.

bu arada sadece kendi fikirlerine uygun cevapları işaretlemek, tam da darbecilere uygun bir hareket.
  • efsunlu  (16.01.14 00:06:17)