meyve çekirdeklerinin zararı

Selamlar yüce ekşiduyuru gençliği!

Aldığım duyumlara göre meyve çekirdekleri vücuda zarar veriyormuş. Dedim ki olmaz öyle şey! ama ısrarcı oldular. dur dedim ben bunu bir ekşi duyuru ahalisinin engin bilgisine sunayım.

Doğru mu bu?

enee ben tam tersi bilirdim mesela üzüm çekirdeği çok faydalı derler ama bilimsel olarak kaynağım yok tabii.

  • yue  (08.01.14 16:47:51)
benim doktor arkadaşım elmayı bile çekirdekli yiyo,
sadece sapı kalıyo elinde.

zararlı olsa yemezdi sanırım sadece şeyi duymuştum taze çekirdeklerde aflatoksin içeriği fazla olma ihtimali varmış.

ama taze fındık ve taze bademde bile nispeten yüksekmiş sağlıklı insanda sorun olmaz bence.

edit şimdi baktım sadece kuruyemişte varmış bu olay meyve çekirdeği kurutulmuş değilse yokmuş.
  • neferkitty  (08.01.14 16:48:30 ~ 16:49:38)
basur olanlar zeytin çekirdeği yutar genelde. güney illerimizde sık sık yaparlar acı çok yendiğinden. zeytini ele listeden.

limon çekirdeği de apandisit yapma ihtimali olduğundan yutulmaz ama çiğneyerek yenilebilir.

elma armut kabak bunları yiyebilirsin.

nar mesela çekirdekleri çok faydalı yumul.

belki zararlı olan şey çok aşırı yenmesi olabilir çekirdeklerin. azı karar çoğu zarar demiş hülya avşar.
  • illegalstar  (08.01.14 17:04:13)
Vermez. Ama elma, ayva, kayısı vs gibi meyvelerin çekirdiklerinde potasyum siyanür bulunur. Potasyum siyanür de bildiğiniz gibi öncelikli intihar yöntemlerinden biridir zehirle kendini öldürenler için.

Fakat bunun için bir fincan çekirdek ezilip ya da ne yapılıyorsa ondan yapılıp yenmesi gerekir. O da zaten mümkün değil, ayrıca midede sindirilebildiklerini sanmıyorum yapılarından ötürü.

Limonun falan bir numarası yok yutsan da.
  • sanal hayvan  (08.01.14 17:26:26)
limon çekirdeği apandistten dolayı zararlı. gerisi hakkında kötü bişey duymadım

  • tescillimarka  (08.01.14 17:34:57)
Acı yani siyanür miktarı yüksek olan kayısı zerdali v.s. çekirdeği yiyip ölen bissürü çocuk var. Çocuklara tıkkat!!!

Niye acı? Yeme diye!
  • compadrito  (08.01.14 17:37:35)
şeftalinin çekirdeği zehirli diye duymuştum.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (08.01.14 17:40:27)
elma çekirdeğindeki madde de zehir etkisi yapıyor. amigdalin maddesi var içinde. çekirdeğin dış katmanı bunun dışarı çıkmasını önlüyor tabii ama çiğnersek etkiye maruz kalıyoruz. çok düşük miktarda olduğu için zehirlenmiyoruz tabii ama fazla miktarda olursa zehirlenebiliriz.

(bkz: amigdalin)
  • ermanen  (08.01.14 20:52:48)