Uçak teknolojisinin gelişmesi

Şuan hava taşımacılığının çok ilkel durumda olduğu ortada. İnsanların kurbanlık koyun gibi koltuklarında emniyet kemerini bağlayarak, bildiği tüm duaları yol boyunca okuyarak seyahat etmesi çok gülünç. Gün gelecek piste iniş yapan uçağın yolcularının mürettebatı alkışlaması dalga geçilerek anlatılacak. Zaman makinesinin bile ciddi ciddi tartışıldığı şu çağda havacılık teknolojisi ne durumda. Uçak kazalarının bu kadar ölümcül olmasını engelleyecek hiçbir çalışma duymadım sağda solda. Şöyle düşüş esnasında yolcuları korumaya alacak, ne bileyim jetgillerdeki gibi fırlatacak ve yumuşak iniş yapabilmesini sağlayacak bir şeylerle uğraşmıyor mu bu boeing ibnesi?

uğraşmıyor. senin gibi bir aynştayn'a ihtiyaçları varmış. şaka bi yana. uçak dediğin şey zaten şu an teknolojinin en büyük nimetlerinden biri. bence bok atılacak daha yüzlerce sektör var.

  • mayeskuel  (04.01.14 16:22:15)
sen 2. dünya savaşı zamanında kalmışsın dostum. 14 saatlik amerika yolculuğunda bırak dua etmeyi, eğlenceden uyumuyorum diyebilirim. 2014'te star wars gemileri beklemiyorsun heralde?

  • GibsonRules  (04.01.14 16:24:24)
@xportant zaman makinesi hakkında sağda solda bin tane belgesel izledim, sence hava taşımacılığı hakkında bir şeyler duymayı düşünmek ilginç mi gerçekten? İlla uçak mühendisi falan mı olmam gerekiyor? Bana faydalı link verecekseniz verin, yoksa yorum yapmayı biz de biliyoruz.

  • mountaincat  (04.01.14 16:28:28 ~ 16:31:04)
@xportant bu konular üzerindeki çalışmalarına dair yazılar gönderebilir misin? ben de merak ediyorum.

  • slm  (04.01.14 16:30:08 ~ 16:30:30)
Bir boeing calisani olarak söylüyorum çok ilkel kalmissin.
Haa muhasebeci falan degilim direk teknik\muhendislik calisaniyim.

  • basond  (04.01.14 16:36:58)
ölüm riski dediğiniz alet hala dünyanın en güvenli taşıma aracı.

ayrıca teknik bilgiden yetersizlik ve iç güdülerimiz bize ayaklarımız yere basmaz ise güvensizlik verir ancak yeteri kadar fizik bilgisi ile uçmanın yerde gitmekten çok daha rahat olduğunu anlardınız.

uçağın düşmesi için pek çok şeyin ters gitmesi gerekir. bir araba kaza yaptığında öylesine geçilir gider, bozuk kavşak bile düzeltilmez ama bir uçak kaza yaptığında bazen 20 yıl süren soruşturmalar açılır ve o kazanın bir daha yaşanmaması sağlanır. kaza olasılıkları daha da düşürülür.

hala e5 de tem de arabaya binip ama uçaklar çok tehlikeli rörörö diyorsanız bir daha düşünün derim.
  • cursor  (04.01.14 17:36:04)
Bir boeing calisani olarak söylüyorum çok masraflı iş o yüzden uğraşmıyoruz;
pilotaj hatası olursa firma
üretim hatası olursa biz
gereken tazminatı ödüyoruz, daha ucuz.
zaten amerika dışında pek bişey tutmuyor.

Haa muhasebeci falan degilim direk ceo'yum

edit:
@basond, alay etmek için yazmadım
  • azizakin  (04.01.14 17:39:46 ~ 17:46:08)
"Gün gelecek piste iniş yapan uçağın yolcularının mürettebatı alkışlaması dalga geçilerek anlatılacak"

sürekli uçuşlara giderim hiç alkışlayan görmedim Belki bana denk gelmedi diyelim ama alkışlamayan yolcu sayısı %99 diyebilirim.

Uçağın düşmemesi için uçağa eklenen sistemleri, bakımlarında yapılanları, sırf güvenlik için harcanan paraları bilmediği ve görmediği için insanlar böyle boş konuşabiliyor.

Üretmeye çalıştığı çözümler gerçekten çok komik şeyler (dalga geçmek için demedim). Cahil insanlar şöyle diyor e uçak düşeceği zaman bi paraşüt açılsın düşmesini engellesin, uçağı yapan adam bunuda yapar. He bu kadar kolay ama adamlar sırf ipnelik olsun diye yapmıyorlar. Uçağı mekanik ve yapısal olarak size gösterme fırsatım olsaydı (yüz yüze), bu düşüncelerin ne kadar boş olduğunu görürdünüz. Gökte maruz kaldığı kuvvetlerin sonuçlarına şahit olsaydınız sizde "hımm demek ki evden oturup böyle olsun demekle olmuyor" diyebilirdiniz.

Umarım ileride uçak kazaları tarihe karışır hiç kimse ölmez tek temennimiz bu ama bu şekilde klavye üzerinden yapsanıza demekle olmaz bu işler.
  • basond  (04.01.14 17:41:29)
bu arada uçaklardaki emniyet kemerleri yolcuları ani hava değişikliklerinde sarsılmadan ve kafalarını falan bir yere vurmalarını engellemek içindir. hem o kadar çok kaza yapsalar uçaklar bu kadar çok yaşayabilir miydi. hava kuvvetleri bile hala 40-50 yıllık uçaklar kullanıyor modernize ederek, yeni silahlar ekleyerek. ama onları havaya kaldıran kanatları hala aynı.

zaman makinesini kim tartışıyor merak ettim, teknolojiyi geçtim azıcık bile çalışır diyebilinecek bir model, fikir bile yok. şuan ki fizik kuralları ile zaman yolculuğu mümkün değil. ancak bunları kapsayacak ve evreni daha iyi anlayabileceğimiz fizik kurallarını ortaya koyabilirsek belki gerçek bir fikir üzerinde konuşabilir. yani fizik bölümlerinde dünya da verilen böyle bir ders yok, bunun için bir kürsü yok veya bir araştırma enstitüsü veya bir proje de yok.
  • cursor  (04.01.14 17:46:13)
Şöyle bi haber okumuştum gecen:

webtv.hurriyet.com.tr
  • nec12  (04.01.14 21:45:27)
abi neyin kafası bu?

milyon beygirlik motorlarla, on kilometre yukarıdan giden bir cihaz düşünce ne yapacaklardı insanları korumak için?

uçak kazalarının ölümcül olmaması için çalışmak kadar aptalca bir uğraş daha yok zaten, adamlar uçak kazaları komple olmasın diye çalışıyorlar. seninki epic fail yani.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (04.01.14 23:49:15)
Ben bir kere hangi ulaşım yolunun daha güvenilir olduğunu tartışmıyorum. Uçak yolculuğu daha tehlikeli falan dediğim de yok. Boeing'te mühendis olduğunu iddia eden arkadaş daha okuduğu iki cümlelik şeyi bile kavramaktan yoksun olduğu için haybeden osuruyodur zaten orası kesin.

Bir uçak kazasından sonra senelerce sorunun kaynağını araştırmak ve o hataya önlem almak evet uçak kaza riskini minimize edyor. Hava yolu şirketleri de bu konuda elinden geldiğince özverili davranıyor. Ancak uçağınız ve pilotunuz ne kadar kusursuz olursa olsun, asla bir uçağın % 100 düşmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Bir uçak enkazında insanın hayatta kalma ihtimali mucizelere bağlı. Tekerleğin henüz icat edilmediği zamanları yaşayan insanoğlu şimdi uzaya insan gönderecek teknolojiye sahip. E bu gibi şeylerin yanında bilimin düşen bir nesnenin içinde kişinin yaşam şartlarını muhafaza altına alacak bir teknoloji geliştirmesi işten bile değil. İlla ki olacak. Bunun aksini iddia eden var mı? Belki 100 yıl içinde, belki 300 yıl içinde. Bunun için ne gibi çalışmalar yapılıyor, ne tür projeler var onu öğrenmek istedim burada. Kalkıp da "Yaa şöyle yapsalar güzel olmaz mı?" falan dediğim yok ki amk. Hele yarım akıllıların yorumuna hiç ihtiyacım yok. Nerede mühendis olursanız olun kardeşim, şeyimde bile değil, bana faydası olmayan kilisenin papazına atliyim.
  • mountaincat  (05.01.14 00:13:42 ~ 00:19:58)
@cursor kardeşim zaman makinesini ciddi ciddi tartışan bir ton fizikçi ve bilim adamı var da şimdi saydırtma bana çok merak ediyorsan google'da araştır nat geo'nun da bir sürü belgeseli var.

  • mountaincat  (05.01.14 00:15:56)
Haklisin kardeş seni adam yerine koyup ciddi cevap veren de kabahat, zaman makineside aslında yapildi ama sakliyolar hepsi amerikanin israilin oyunlari bilim adamları tartisip halki hazirliyor, hatta ölümsüzlüğü de buldular sen öldükten sonrası piyasaya surecekler senin gibi bir uber zekanin karsilarina cikip boyle sorular sormasindan korkuyorlar.

  • basond  (05.01.14 09:15:29)
@basond bayat ironilerini kendine sakla canım kardeşim, ben hayatımda okuduğunu sizin kadar anlamayan, konuyu sürekli saptırıp başka yöne çeken daha akıl fukarası bir kitle görmedim. Ben diyorum ki uçak teknolojisiyle ilgili bu tür çalışmalar var m, teoriden öte olmasa bile en azından bir fikir var mı, varsa link gönderir misiniz diyorum. Siz hala "ne zaman makinası amk" sığlığında donanımhaber forumlarına yorum yapar gibi konuşuyorsunuz.

  • mountaincat  (05.01.14 10:21:23)
@mountaincat valla aslında zaman makinesi bık bık yaparak forum tarzı konuşan sensin. ben fizikçiyim kardeş, cern'de, fermilab'da, alma'da ve başka yerlerde çalışan bir sürü de eski arkadaşlarım, sınıf arkadaşlarım var. senin dediğin olaylar işin halkın ilgisini çeken popüler olaylardan başka birşey değil. aynı milletin higgs parçacığına, tanrı parçacığı adını takınca tanrının izi aranıyor gibi saçma sapan yakıştırmalar yapması gibi.

zaman yolculuğu fizikte ancak şöyle konuşulur, birisi a fenomenini araştıryordur, eğer bu a fenomeni b kuralı ile etkileşime girer c gerçekliği oluşursa zamanda yolculuk gibi birşey düşünülebilir. derler tabiki popüler bilir bunun zamanda yolculuk kısımını alır aslında o araştırılan birşey falan değil, olay örgüsü doğru çıkarsa ortaya çıkabilecek bir yan ürün ancak zaten şuan biz b kuralının bu durumlara uyamadığını gözlemliyoruz ama belki bizim gözlemleyemediğimiz bir büyüklükte gerçekleşebilir diye olmaz da denemez. bunun gibi pek çok yaklaşım ama ama amaçları zaman yolculuğu değil, ki bu süreçlerin neredeyse hiç birinin ilk safhası bile gözlemlenemedi ve teorik olarak hesaplanamadı. ortaya atılanlar fizikçilerin güzel duygu ve amaçlarından başka birşey değil. bir nötrüno'nun bulunmasına veya higgs parçacığına benzemez bu durum daha uzay-zaman düzlemini-örgüsü veya her ne çıkacaksa sonunda onu kestirmeye çalışıyoruz daha.

hele bir de fizikçi olmayan kişilerin arasında, zamanın göreceliğinden yararlanıp zamanda yolculuk ettiğini iddia edenler veya farklı düzlem veya şartlara ait denklemleri bir birlerine katıp zamanda yolculuğun mümkün olduğunu iddia edenler oluyor, onlara söyleyecek laf bulamıyorum.

gerçekten elinde fiziksel, matematiksel bir şey yok ise popüler bilgin ile orada kal, şöyle böyle diye iddia etme yoksa çok yanılırsın. mesela şimdi lisede herkese merkez kaç kuvveti diye birşey öğretiyorlar, öyle birşey aslında yok :) sadece gereklerini anlatmaktansa eğitim sistemimizin ortaya koyduğu birşey, ha bunun olup olmadığını açıklayacak kadar bile fizik bilgin yoksa, hiç daha fazla konuşma bence.
  • cursor  (05.01.14 16:04:19)
bu arada bir uçağın savunma için en büyük silahı aerodinamik yapısı ve bununla kazandığı süzülme yeteneğidir. aksine sen insanları uçaktan atmaya kalkarsan, ki uçaktan atmak oldukça tehlikeli bir yöntemdir ve pek çok kez pilotun hayatına mal olur. onları dağıtmak ve bunu yaparken uçağın parçalanmasına neden olmak çok daha fazla kişinin yaralanmasına ve ölmesine neden olacaktır. sonuçta fırlatma sistemleri düşme olayının başında çalıştırılmalıdır. e herkesin senkron olarak fırlayabilmesi için otomatik de olmak zorunda kişilere bırakılırsa bu kadar kişinin uçaktan atlaması ve onların itiş sistemlerinin uçağa yapacağı baskı hepsinin aynı anda ölümü demektir. bir etki tepki kuvveti var sonuçta, o koltuklar arkasında kalan uçağa hiç bir etki de bulunmadan ayrılacak değiller. senkron atış da bu kadar kaotik bir durumda neredeyse imkansız ve herkesi tehlikeye attığın yetmiyormuş gibi bir de uçağı kurtarılamaz hale getirirsin ve düşüşünü hızlandırırsın. çok kişi taşıyan uçaklar için bilinen en iyi savunma, uçağın bütünlüğünün ve aerodinamik yapısının korunmasıdır. ancak bunları koruyabilsen bile bazen yer şartları imkan vermediği için kazalar gerçekleşir.

bunun yanında gerçekleşen kazaların büyük çoğunluğu pilotaj hatasından oluşmaktadır, teknolojik hatalardan değil. onları da engelleyecek elektronik sistemler gün be gün geliştirilmektedir.
  • cursor  (05.01.14 16:16:51)