Yetmez ama evet demis arkadaslar, bi gel bakayim mubarek.

Kafama sunlar takildi, yanit verebilir misiniz?

1) ozellikle ne icin yetmez ama evet demistiniz, darbeciler yargilanacak, yargi bagimsizligi gelecek, ya da tayyip erdogan/ akp yi sevdiginiz icin kosulsuz oy verdiniz, ya da baska sebep ?
2) sonuctan memnun musunuz, beklentileriniz karsilandi mi? Yine yetmez ama evet der misiniz?
3) akp nin sizce hangi konularda da degisiklik yapmasi gerekiyor? Hukuk, demokrasi, egitim, ya da islamin daha iyi yasanabilecegi imkanlar sunmasi, hatta halki bu yonde zorlamasi ( zinanin suc olmasi gibi )

Tesekkurler.

1. evet
2. hayır
3. bence tayyib'in gitmesi gerekiyor artık. 12 yıldan sonra artık mağdur değil mağrur. herşeyi ben bilirim. ben yaparım havaları. benzer şeyler 20 yıldır iktidarda kalan kaddafi, saddam gibi adamlarda da görüldü. insanoğlu 10 yıldır iktidar sahibi olunca ister istemez bir ego, kibir patlaması yaşıyor.
  • mayeskuel  (04.01.14 13:04:48)
2- evet
3- eğitim en önemli eksik bence. sonra da artık intikam duygusundan vazgeçilmesi gerekiyor, yeterince intikam allındı. son olarak da ekonomi. özelleştirme yaparak büyüme şarttı bizim ülke için ama bir noktaya kadar. artık içte üretimi teşvik etmesi lazım.

  • tescillimarka  (04.01.14 13:14:11)
1)"darbeciler yargilanacak, yargi bagimsizligi gelecek" bunun için evet demiştim
2)memnunum. bu yüzden "yeter ve evet" diyeceğim
3) ulaşım. belediyeler bu konuda daha fazla çalışmaya itilmeli.

işler istediği gitmeyince demorasiye, hukuka laf atan kesim komik geliyor bana. aşağıdaki video da çok komk.

www.ahaber.com.tr
  • slm  (04.01.14 13:35:16 ~ 13:40:24)
1) mevcut durumdan biraz daha iyisi bile iyidir diye yetmez ama evet dedim ayrıca rakibimin sivil olmasını silahlı kuvvetlere tercih ederim.

2) akp'nin totaliterleşmesinde yetmez ama evet'in katkısının olduğunu düşünmüyorum. oyumun arkasındayım.

3) totaliterleşmekten vazgeçmesi gerek ama bu tabiatına aykırı zira direnmezse gelişen demokrasi içinde çözünüp gider.
  • marido  (04.01.14 14:05:59)
vay be şaştım kaldım hala evet diyorlar ya memnunlarmış.sanırım hala daha evet kafasında olanlar farklı bi türkiyede yaşıyor.

  • bi sigara bi bacardi  (04.01.14 14:13:17)
şu günümüz şartlarında en mantıklı olan iktidarı desteklemektir. sovyet artıkları bunu anlamalı.

  • slm  (04.01.14 14:31:01)
Yargi bagimsizligi diyorsunuz da, hsyk yi da kendi denetimi altina almak istiyor simdi. Ne dusunuyorsunuz?

  • gadanallah  (04.01.14 14:39:14)
1) darbecileri yargılayacaklar anayasayı adam edecekler, mantıklı düşünelim dedik ama bir bok olmadı
2) elim kırılaydı da vermez olaydım
3) defolup gitmesi gerekiyor. bu saatten sonra ne yapsa pisliğini temizleyemez
  • kül  (04.01.14 14:44:33)
ya bişi demiyim diyorum da popülist solculuk yapıyorsunuz. yargı bağımsız değil diye cıyaklamak senin kendi devletine ettiğin hakarettir. bu ülkenin okumuş savcı hakim avukat v.s. olmuş binlerce evladına hakarettir. hükümet düşmanlığı yapacaz diye aşağılıyor hakaret ediyorsunuz. sana sorsam dersin ki ben başsavcı olsam kimseden korkmak kanun nizam neyse onu yaparım dersin. dersin ki bu dünyada onur şeref gibi önemli şeyler varken şuna buna takılmam, her şey pahasına doğru bildiğimi söylerim. ee bu başsavcıların sizden ne eksiği var da hükümete yaranmaya çalışıyorlar ya da korkuyorlar diye düşünüyorsunuz??

yapıyorlar işte herkes işini yapmaya özen gösteriyor. şerefsizlik istisnai bir durumdur kardeşim. o yüzden fikirlerinizi oluştururken ak parti düşmanlığını, chp partizanlığını bi kenara bırakıp objektif düşünmeye çalışın.

hayır bağımsız değil yargı, hükümetin iti köpeği olmuş madem ne demeye bakan çocukları içerde şu an? hükümet gelir geçer vermezsin oyu yenisi gelir. yani bu adamlar gücünü halktan alıyor zaten, halk arkasında durmazsa ne yargı kalır ne tsk göçer giderler bu kadar basit.
  • sims  (04.01.14 14:48:52)
zaten düşüncelerini açılayan bir grup insana kendi düşüncesine uymayınca "mal" diyerek hakaret edenlerin savunduğu şeyin tersini savunmak geçerli bi nedendir.

  • sims  (04.01.14 15:04:12)
Yazarlardan birisi bu yetmez ama evet basligina bu soruyu su entry ile girebilir mi? Daha cok katilimci olsun.

"

Bu dusunceyle oy kullanip ve pisman olan/olmayan arkadaslar surada yanit vermis:

www.eksiduyuru.com

"
  • gadanallah  (04.01.14 15:14:54)
@sims belli ki bu konularda fazla bi şey bilmiyorsun,yaşın küçük olabilir,siyasetle ilgin olmayabilir ama gelip bir de ahkam kesmek burda gerçekten hoş durmuyor.naçizane tavsiyem biraz temel siyasi bilgileri edinmen ve haberleri televizyondan takip etmemen.

  • bi sigara bi bacardi  (04.01.14 15:22:23)
ahkam kesmedim zaten. fikrimi söyledim, hatta aynı şeyleri söyledim yargı bağımsızlığı desteklediğimizi söyledik hep birlikte. burada farkımız benim siyasi tercihimi ak partiden yana kullanmam. sizin de bu tercihe saygı duymamanız var.

sanıyorum 21 milyon kişiye cahil bidon kafalı demekten yorulmanız. yaşım küçükmüş de tv den haber seyretcekmişim de falan. yarın başka konuda da gelir yandaş medya dersiniz, halk bunları seyrediyor dersiniz. neyse karşınızdakinin fikirleriyle uğraşmayı bırakıp kendi fikirlerinizle uğraşın bence. obejktif olmayı öğrenin sonra bana tavsiye verin.

biz cahiliz siz elitsiniz okumuşsunuz engin siyasi bilgileriniz var ya ben de size bi tavsiye vereyim. açın google'ı mustafa sarıgül'ün mal varlığı yazın akabinde de chp'nin mustafa sarıgül hakkındaki yolsuzluk raporunu okuyun. sonra mustafa sarıgül'ün bugün chp'nin ibb adayı olduğunu anımsayın. ok?
  • sims  (04.01.14 15:31:46 ~ 15:52:24)
@bi sigara bi bacardi şunu yap bunu yap yaşın küçük şunu öğren demişsin ama senin yaşına, tecrübene, bildiklerine dair hiç bir emare yok yazdıklarında.

neden yetmez ama evet dediğimi bir kere daha hatırladım. kerameti kendinden menkullere hadlerini bildirmek içindi.

mevcut durum senin için kötü. ezilen senin zamanında da eziliyordu şimdi de eziliyor, pek bir şey değişmedi hayatında.
  • marido  (04.01.14 15:38:44)
@sims ''ya bişi demiyim diyorum da popülist solculuk yapıyorsunuz''ahkam 1
'yargı bağımsız değil diye cıyaklamak senin kendi devletine ettiğin hakarettir'ahkam 2
'hükümet düşmanlığı yapacaz diye aşağılıyor hakaret ediyorsunuz'
' fikirlerinizi oluştururken ak parti düşmanlığını, chp partizanlığını bi kenara bırakıp objektif düşünmeye çalışın.'diye devam ediyor işte ahkamların.

ama beni sana cevap vermeye iten asıl şey en son yazdığın paragraf:
''hayır bağımsız değil yargı, hükümetin iti köpeği olmuş madem ne demeye bakan çocukları içerde şu an? hükümet gelir geçer vermezsin oyu yenisi gelir. yani bu adamlar gücünü halktan alıyor zaten, halk arkasında durmazsa ne yargı kalır ne tsk göçer giderler bu kadar basit.'' cidden şu yazdıklarından sonra oturup sana en baştan bi şeyler öğretmek isterdim.başta demokrasi nedir?çeşitleri nedir?güçler ayrılığı kavramı?vs.sandık demek,beni halk seçti demek demokrasi olmuyor.isterse %80 oy alarak seçilmiş olsun.ayrıca madem takip ediyorsun sayın başbakanın bile yargı bağımsız değil diyor sen hala gelmiş yargı bağımsız diyorsun ve hükümeti savunuyorsun.aslında sanal ortamda siyasete girmem ama cidden bilgilenmeni istemiştim.yukardan bi bakış ve seni küçümseme değildi bu.
  • bi sigara bi bacardi  (04.01.14 15:56:20)
1) erdoğan.
2) evet.
3) hukuk ve eğitim.
  • ne nicki be  (04.01.14 15:58:38)
başbakanın yargı bağımsız demesiyle konumuz aynı değil. adam birtakım savcıların ideolojik davrandığından bahsediyor. güçler ayrılığı dediğimiz yargının siyasi iktidardan bağımsız işini yapabilmesi. başbakanın bahsettiği ise siyasi iktidardan bağımsız olan yargının ideolojik sebeplerle iktidarı kıskaca almaya çalışması. yani yargı bağımsızlığını siyasi konularda koz olarak kullanması.

tarafsız medyaya benziyor. çoğu hükümet karşıtı yandaş medya diye ağlıyor fakat sürekli sol örgüt propagandası yapan ve hükümeti her türlü aşağılamaya çalışan medya organları çatır çatır çalışıyor. herkesin her türlü habere ulaşma hakkı var. yalan yanlış asılsız haber yayma hakları bile var neredeyse. birisi çıkıp da bu medya organlarını bakın yanlış haberleriniz zarar veriyor demeye kalksa kıyamet kopuyor vay efendim medya bağımsız olmalı. neyse bağımsız zaten tıpkı yargıda olduğu gibi.

demokrasiye gelince, halkın seçtiği iktidar kanunların fırsat verdiği ölçüde devleti yönetiyor. zaten bir partinin tek başına iktidar olma koşuları da belli. adam iktidar olup, kendisine verilen yetkileri kullanıyor bunda anlaşılmayan nedir tam olarak? o zaman sistemin zaaflarını ak partiye yüklüyorsunuz demektir. olmasaymış seçim barajı, yasa çıakracak sayıya ulaşmak zor olsaymış vs. bunlar ak partinin derdi değil. adamlar neye hakları varsa kullanıyorlar kah kendi ideolojisini dayatıyor kah başka bir çeşit nemalanmalara giriyor.

benim için önemli olan gidişattır. ak parti avrupa birliği uyum sürecinde reformlar yaptı mı? yaptı. sivil anayasa için çabaladı mı? sosyal imkanları geliştirmeye yönelik atılımları oldu mu? türkiyenin her yerinde toki ev yaptı şu an insanlar oturuyor mu? burslar iki üç katına çıktı mı? 18 yaş altı çocuklar sadece nüfus cüzdanıyla muayene oluyor mu? ssk, bağkur yeşil kart birleştirildi mi? online randevu sistemi geldi mi? askerlik 12 aya düştü mü? kredi faz oranları düştü mü? herkes ev araba alma yoluna gitti mi? üniversitelilere af geldi mi? doktoralarda burslar 3 katına çıktı mı? okullarda bedava kitap dağıtıldı mı? çocuklara süt projesiyle bedava süt geldi mi? zina yasağı kaldırıldı mı? kobiler ölümüne desteklenip sektör büyümeleri yaşandı mı? yabancı yatırımcı ülkeye çekildi mi? istikrar sağlandı mı? neyse

sen bana öğretme kardeşim. objektif bakmayı öğren sonra gel konuşalım. ben kendime bakıyorum bir gün bir yerde siyasi ya da dini düşüncemi söylemedim şu an işim gücüm belli bi hayat standardım var ve herhangi bir fırsat eşitsizliği ile karşılaşmadım. demokrasi budur işte, sen istesen gider devletin en baba kurumunda işe girer çalışırsın sana bi kişide dini inancını ya da siyasi görüşünü sormaz.

sizin demokrasi değil dediğiniz nedir? taksim meydanını işgal edip çadır kurum rockn coke yapmanın serbest bırakılmaması mı? sokakları ateşe vermeye müsade edilmemesi mi? polisleri taşlamanın serbest olmaması mı demokrasi değil? hangi istediğiniz şeyi yaparken siyasi görüşleriniz yüzünden engelleniyorsunuz da demokratik olmamaktan bahsediyorsunuz bi açıklayın.

nedir mesela chp'li olduğunuz için üniversiteye mi giremiyorsunuz? kamu kurumunda çalışmanız mı yasak? alkolün sat 10'dan sonra yasaklanması mı dokunuyor size? nedir demokrasi olmayan ve sebebi ak parti olan.

ben sana tek bir şey söyleyeyim demokratik olmayan. %10 barajı. bunu ak parti getirmedi, ak parti kaldırmadı. keşke kaldırsa.
  • sims  (04.01.14 16:21:47)
tartışma konusu olan akp olduğu için akp'ye karşı olanların objektifliğiniz daha önemli. söz konusu chp olduğu zaman beni objektif olmaya davet edebilir, chp'nin aslında ne kadar iyi icraatleri olduğunu, ya da neler yapabileceğini bana anlatabilirsiniz. ben de futbol takımı tutar gibi taraftarlık ya da partizanlık yapmam evet haklısınız chp'nin de böyle doğru yaptığı işler varmış derim.

mesela ben üniversitede okurken, istanbul belediyesi 40 bin öğenciye ayda 100 tl(bu öğrenim kredisine yakın bi turar olarak dengeleniyordu) veriyordu. ayrıc türkiye genelinde bir çok belediye üniversite öğrencilere burs veriyorlardı. sonra chp'liler gidip dava ettiler bu yasal değil belediyeler burs veremez diye. mahkeme yasakladı bu bursları o günden sonra daha alamadık. yeni nesil bilmez mesela bunu hazır yeri gelmişken belirteyim. çünkü o günden sonra boş oy atarım chp'ye atmam ben, sıkıntısını çektik.
  • sims  (04.01.14 16:57:23)
40 bin kişiye veriliyordu burs ayrıca internet ortamında başvuru yapılıyordu. herhangi bir siyasi görüş sorularak verilen bir burs değildi belli başlı öncelik şartları vardı, ailesi boşanmış olmak, anne babası vefat etmiş olmak. yani o konuda şüpheniz olmasın şeffat bi sistem vardı. ben alabildim mesela 2 yıl hiçbir sorun çıkmadı. neredeyse her şehirde veriliyordu. bunun yasal olmaması kısmına şöyle katılıyorum belediye halkın parasıyla öğrenciye burs vererek siyasi propaganda yapmış oluyordu. ama şu da var ki yasaklanmasaydı her belediye bunu yapabilirdi. izmir belediyesi de yapardı yani o zaman her belediye yapıyor zaten diye ak partiye oy vermezdik. ayrıca şimdi halkın parasını öğrenciye vermeyince rahatladık mı? refah düzeyimiz mi artı? öğrencilerin aylık öğrenim kredisine denk olan ekstra bi geliri iptal edilmiş oldu olay budur benim nazarımda.

bi de bana makarna kömür demeyin kardeşim. ben sana somut geliyorum. tokinin yaptığı evleri söylüyorum. anadoluda 100 200 tl ödeyerek ev sahibi olan binlerce aile var. bu proje ile. sağlıktaki reformları söylüyorum mesela. artık sgk var tek kurum altında topladılar sen ben şu demediler. 18 yaş altı çocuklar sadece kimlikle gidip muayene olabiliyor. artı özel hastanelerde de öuayene olma şansı tanındı. özellikle acil vakalarda bakmak zorundalar. çocukların kitapları ücretsiz dağıtılıyor.

bunları ben akparti düşündü buldu yaptı demiyorum. avrupa birliği uyum sürecine girdiler heyecanla bi dolu reform yaptılar yıllarca. bu süreç yabancı yatırımcıyı da çekti turisti de çekti. bir çok ülkeye vizeler kaldırıldı, bunun da ülke algısında olumlu etkisi var. ben iş dünyasının da içindeyim yerel üreticilerin nasıl desteklendiğini de biliyorum. ayrıca teşviklerle neler yapılabileceğini araştırıp yol alan bir çok bilim adamı da var. erasmus bilmem ne programlarıyla yurtdışına çıkışlarımızın ne kadar kolaylaştığı, bu işlerde doğru adımlar atıldığı da ortada. yıllarca süren ekonomik istikararın siyasi istikararın ekmeğini hepimiz yedik. şimdi bunları görmezden gelemeyiz. objektiflikten kastım budur. akp düşmanı olmuş bazı kesim, destekleyenleri de aşağılıyorlar. mesela gelip burda doğru düzgün cevap vermek yerine tartışmak yerine makarna kömür cahil mal saçmalık muhabbeti yapıyorsunuz. imalı imalı k partiyi desteklediniz cahil kafanızla bizi dinlemediniz bak noldu demeye getiriyorsunuz ki konu başlığı bu şekildedir.

adam orada zina yasağı gelsin mi istiyorsunuz demiş mesela. bilmiyor ki zina yasağını kaldıran akp. yani bi siyasi oluşumu desteklemiyor olabilirsiniz. yanlışı size doğrusundan fazla geliyor olabilir. başka siyasilere şans vermek istiyor olabilirsiniz. hepsine tamam da milleti aşağılamayın.
  • sims  (04.01.14 17:32:19)
@sims, Chp nin bu burs mevzu daha gecen yillarda oldu, " burs alamadik, yeni nesil bilmez" demek de senin neslini ortaya koymus.

  • gadanallah  (05.01.14 11:03:45)
ben üniversiteyi bitireli 5 yıl oldu, artı son yılda da bursu alamadık. demek ki 6-7 yıllık bir mevzu. dolayısıyla bilmemeleri doğal. adam üniversiteye en erken 5 yıl önce gelmiştir şu an uzatmaları oynayanlar bile. neslimi ortaya koydu falan nedir abi bu yaş takıntınız biri çocuk der biri bişiler. 29 yaşındayım.

olay şu an üniversitede okuyanların böyle bir bursun varlığından haberdar olmamaları. yani okuyanlara da belirtmiş olayım bu burs yasaklanmasaydı şimdi 200 tl civarı bursu bi 100 bin kişi alıyor olurdu tahminimce. o dönem 40 bin kişi 100'er tl alıyorduk, öğrenim kredisi 140 tl'ydi.
  • sims  (05.01.14 11:10:30)