Kızgınlık dönemindeki dişi kedi

Merhabalar,

benim kedim aseksüel, kızgınlık dönemine girmedi, girmez derken ergen olmaya karar verdi hanfendi. günlerdir sabah akşam öğle gece 7/24 bağırıyor mübarek.evde adete yeni doğan bebek gelmiş gibiyiz. aman biber uyudu, çıt çıkarmayalım diye kapıları yavaş açıp kapıyoruz, fısıltıyla konuşuyoruz, parmak uçlarımıza basarak yürüyoruz. Ara tatilde kısırlaştıracağım kendisini, o açıdan veterinere sorduğumda hormon iğnelerinin/haplarının şimdi kullanmanın doğru olmayacağını söyledi.

vellakin cidden bizim aileyi geçtim, komşuların kapıya dayanması yakındır :/ buna bir çare var mı?

kedimizin sesini kısmamız için bir yöntem söz konusu mu?? ://

daha az/çok ilgi göster, suyuna pasiflora kat..her öneriye açığım

Kedi Siyam mı? benimki öyleydi ve ses harbiden feciydi. 11 aylıkken kısırlaştırdık kendisini. Eğer senesini doldurduysa ara dönemi beklemeyin.

  • SiyamkedisiZorro  (02.01.14 12:13:05)
passiflora bitkisel olduğu için verebilirsiniz.
ama ölçüsünü veterinere sorun.
iki çay kaşığından fazla olmaması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

zaten haftalarca, aylarca süren bir şey değil.
birkaç gün boyunca günde 1-2 kere (veteriner ne kadar derse) verirseniz o da rahat atlatır, siz de rahat edersiniz.

edit:

yalnız passiflorayı suya katamazsınız.
belli bir doz vermeniz lazım.
o zaman da suyun tamamını içmezi lazım.
zaten onun kokusunu alınca suyu da içmez.
alın bir çay kaşığını, tutun, yutturun.

yani "aman suyuna koyalım, içtikçe onu da alır" diye bir şey yok, onu anlatmak istedim.
  • blatta hiberna  (02.01.14 12:13:51 ~ 12:15:46)
Hayır, veterinere sormadan kediye pasiflora filan vermeyin. Bir etkisi yok onun insana (bkz: plasebo), hayvan için üretilen bir şurup da değil sonuçta. Sevişmek isteyen ergene pasiflora verince yatışacağını sanmak gibi bir şey bu. Hayvan doğası gereği çiftleşmek istiyor, çiftleşemeyince de strese giriyor garibim.

Bu bağırışlar devam eder yatıştırıcı iğne kullanılmadıkça ama o da kısırlaştırma için uygun olmayacağından yapacak bir şey yok.

Bol bol ilgi gösterin, bol bol sevin. Bağırdığında okşayın kafasını sırtını, hafifçe poposuna vurun, o hoşuna gider. Bizimkileri kısırlaştırana kadar bizim yöntem buydu.
  • m e l t e m  (02.01.14 12:27:44 ~ 12:48:52)
passifloranın etkisi vardır ve veterinerler çok zor durumda kalındığında tavsiye ederler.

üstelik yapılacak her sakinleştiriciden daha sağlıklıdır, çünkü bitkiseldir.
  • blatta hiberna  (02.01.14 12:34:58)
Benim tıp fakültesinde okuyan şimdi hekim olan kuzenim Pasiflora'nın alkolden farksız olduğunu, bitkisel olmadığını söylemişti. Ben vermemenizden yanayım. Sizin kediniz, sizin sorumluluğunuz.

  • m e l t e m  (02.01.14 13:05:43 ~ 13:06:01)
passiflora incarnata, yani bizim passiflora olarak bildiğimiz, hatta tam türkçesi çarkıfelek olan bitki.

yani bu şurup o bitkinin şurup haline getirilmişidir.
bitkinin farmakolojik olarak kullanılan kısmı alkaloid taşır.
ama bu yaygın olarak bütün bitkilerde bulunur zaten.
yani passiflora'nın içindeki "alkol", bitkinin kendisinde bulunur.

bu durumda nasıl bitkisel olmadığını anlamadım.
bunun dışında üstünde de bitkisel yazar, hatta doktorların passiflora vermesinin tek amacı bitkisel olmasıdır.

büyük olmayan sorunlar karşısında ya da anlık huzursuzluklarda boşuna kimyasal yüklemek istemeyen doktorların hepsi passiflorayı bitkisel olduğu için tavsiye eder.
passifloranın bütün olayı bitkisel olması.

yani sakinleştirici iğne yaptırıp hayvanı bayıltmak yerine, 1 çay kaşığı passiflora verirseniz 1 ya da bilemediniz 2-3 kere, zaten o yeter de artar bile.
sakin sakin dolaşır.

ama dediğim gibi veterinere sorun.
kilosuna, yaşına göre dozunu söyler.
  • blatta hiberna  (02.01.14 13:19:01 ~ 13:22:38)
Kuzenimin kastettiği de içinde alkol olduğudur, aynı zamnda içinde kimyasallar da bulunuyor çünkü direkt bitkinin kendisi yenmiyor. Bir takım işlemlerden geçiyor tüketiciye sunulana kadar.

Ben benimkilerin aşı zamanı geldiğinde ya da mama alırken vb. veterinerimize soracağım Pasiflorayı. Pasiflora insanlarda bağımlılık yapıyor, belki biliyorsunuzdur. Ben zararsız olduğuna inanmıyorum. Bitkisel olduğu zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Zehirli bitkiler de var. Tabi ki Pasiflora zehirli değil, ancak bitki diye yan etkileri yok sanmayın.

Bende bir onkoloğun kanser hastaları için bitkiler ve yan etkileri üzerine yazdığı bir kitap var, annem için almıştım. Hiç aklınıza gelmeyecek bitkilerin, gayet tehlikeli yan etkileri var. Üstelik biz insanlar için bu yan etkiler tehlike oluştururken, 3 kg kedi için çok daha etkili.

Ben bu nedenle konuya hassas yaklaşıyorum. Bence en iyisi sabretmek. Hiçbir ilaç vermeden beklemek. İlaç verilecekse de sadece veteriner tavsiye ettiği için vermek.
  • m e l t e m  (02.01.14 14:01:08 ~ 14:01:49)
şu olay çok canımı sıkıyor kendi yorumlarımı yazacağımda hayvan sağlıklıysa salabilirsiniz yani kısırlaştırmak hayvanı kötü duruma sürükler eskisi gibi davranmaz mesela teyzem kedi bakar camiide sokakta gördüğü kör veya ayağı kırık hayvanlar varsa onları kısırlaştırır. hayvanın hakkına tecavüz etmeyin zaten onların yaşam alanlarının içine ederek gerekli kadar doğayı kirlettik. ayrıca kediyi kısırlaştırırsan eskisi gibi davranmayacak ve büyük ihtimalle baya kilo alacaktır. eve istersen erkek bir kedi al alamıyorsanda sokağa sal birileri ile takılır gelir eve.

mesela benim bir erkek kedim vardı kısırlaştırmadım giderdi hafta sonu dışarıya takılırdı 2-3 dişi kedi ile bazen dişi kediyi eve getirdiğide oldu (ciddiyim) gelirdi sonra işte araba altında kaldı rahmetli severdim kendisini arada rüyalarıma girer sözümü dinlerdi kerata kısadan hisse sırf hayvana bakıyorsunuz diye onun sağlığı ile bu tür oynayamazsınız. ben bunu etik bulmuyorum.
  • Kozmik_Rakun  (02.01.14 15:15:20)
Bizimkisi de deli gibi bağırıyordu, sabredip bekliyorsunuz yapılacak pek bir şey yok. Kucağımıza alıp severek uyutuyorduk biz. Bol bol uyuyunca bağıracak daha az vakti kalıyor. Oyun oynatarak yormaya çalışın, o zaman unutuyorlar azdıklarını.

Bu arada 2 kedimi kısırlaştırdım, davranışlarında hiç bir olumsuz değişme olmadı, aksine çok asabi olan büyük kedim epey bir sakinleşti. Artık eve gelen arkadaşları parçalamıyor.
  • witcher  (02.01.14 15:42:59)
geçen hafta aynı konu için duyuru açtım :)
yiyecek birşey önermediler ama şunun faydasını gördüm
1- epey bi yordum onu oyun oynarak, oyuncakların haşatı çıktı
2- sürekli okşadım sevdim, o zaman sakinleşiyo. sırtına falan dokundukça sesi çıkmıyo. ve bence de ara dönemi bekleme. ben üç gün zor dayandım o strese.
şimdi kuzu gibi mırmır :)
  • proverb haste makes waste  (02.01.14 16:04:03)
@rakun, bu kadar dar baktığınız için bir sürü yavru kedi araba altında kalıyor.
kedim erkek ve ilk kızışmasında kısırlaştırdım. sokağa çıkıp çiftleşince ortalıktaki başıboş kedi sayısında artışa sebep olmuyor mu? o nasıl bir mantık? kısırlaştırmanın "aman evimde kedi sayısı artmasın" diye düşünülerek mi yapıldığını zannediyorsunuz acaba?
ayrıca, bakın kediniz araba altında kalmış ve ölmüş,kısırlaştırsanız ve evden çıkmasa böyle bir şey olmayacaktı öyle değil mi? yani temelde kediizi kısırlaştırmamış olmanız ölümüne sebep oldu.

benim kızım da kızıştı gün itibariyle. sağlık sorunları sebebiyle bir süre daha kısırlaştırmam imkansız. ama bağırması falan yok hiç, nasıl kızışma anlamadım. kızıştıktan belli bir süre sonra erkek kedi bulamayınca falan mı bağırıyorlar? ilk defa böyle bir süece tanıklık edeceğim de. sormuş olayım buradan ben de sorumu.
  • mutevazi  (02.01.14 16:21:24)
Kısırlaştırma kedileri hiç olumsuz etkilemiyor. Aksine kuzu gibi oluyorlar. Hormonlarına bağlı gelişen kanser riski ortadan kalkıyor. Kısır kedilerin kilo sorunu da yok çünkü kısır kedilerin zaten özel maması var. Hayatında evinde kedi bakmamış insanlar yalan yanlış bilgi veriyorlar, sinir oluyorum. Kedi ev hayvanıdır, mümkün olsa sokakta bir tane bile kedi bırakmazdım. Araba altında kalıp ölen, köpeklerin saldırısına uğrayan, pislik insanların zehirlediği işkence ettiği bir sürü kedi var sokakta. Yazık değil mi onlara? Evdekiler mışıl mışıl uyuyup, yiyip içip keyif yapıyorlar ne güzel. Hava şartlarından donanları, biber gazından yaralananları da unutmamalı. Kedilerin kısırlaştırılmasına da evde beslenmesine de karşı olan insanlara gerçekten inanamıyorum.

  • m e l t e m  (02.01.14 18:31:42)
@mutevazi kedisine göre değişiyor diyebilirim 3 kedi sahibi olarak :) ilk ikisi ilk günden itibaren yeri göğü inlerirken 3.sü sadece kıçı havada gezip alçak sesle mırlıyordu.

  • witcher  (02.01.14 19:51:41)
passiflora'da anlaşamadık, ama kısırlaştırma ve evde kedi bakma konusunda meltem'e yüzde 39879 katılıyorum.

  • blatta hiberna  (02.01.14 20:42:56)
@meltem, tıptaki kuzenin farmakoloji dersini pek dinlememiş anlaşılan. etrafa kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler vermek yerine farmakognozi bilim dalını araştırsın. bitkilerden ilaç yapıldığı ve gayet etkili olarak tedavide kullanıldığını öğrenirse belki başkalarına da saçma sapan şeyler söylemez.

ne kadar cahilce şeyler söylüyorsunuz şöyle bir okudum da hangi birine cevap vereyim şaşırdım. hayır bir şey değil insanlar bir şey bilip de konuştuğunuzu sanacaklar. bitkinin içinde alkol de var çünkü bitkinin etkin maddesi alkolde çözünerek işe yarar hale geliyor.

bağımlılıkla bu bitkinin zaten alakası bile yok. elbette her ilaç gibi passifloranın da yan etkileri var. zaten etkisiz olduğunu söyleyip zaten yan etkileri de var diyerek kendinizle de çelişmiş oluyorsunuz. ilaçlar risk/yarar durumunu göz önünde alarak doğru dozda ve doğru şekilde verildiğinde insanlara ve hayvanlara gayet yarar sağlar.

bir tane kitap okuyup farmakolojiden bihaber bi doktor akrabadan kulaktan dolma bilgiler edinip istediğiniz saçmalığa inanmakta serbestsiniz ama böyle herkesin okuyup etkilendiği bir ortamda bir eczacı olarak saçmalamamanızı rica edeceğim.
  • merena  (02.01.14 21:05:28)
@mütevazi farkındayım bulunduğum yer şükür pek fazla araba yok arabaların yavru kedileri ezmesi duyarsızlıktan dolayı oluyor insan dediğimiz canlının kendisine gram saygısı yokken başka hayvanlar için mi olacak ? ah bide demiyormusun kedini kısırlaştırsaydın evde kalcaktı ölmeyecekti diye yahu oyuncakmı o kedi ? benim çocukluğum köyde geçti kısmen orman bile diyebilirim. insan ne anlar özgürlüğü alınmadan özgürlüğün ne olduğunu. Sen bu kedi ile günde kaç saat vakit geçiriyorsun ? 3-5 saat kediyle canım cicim yapma kızım demekle olmaz bu işler hayvanın doğası gereği özgür olması gerekir tutup 90 metre kare evde hayvana bağırıp azarlayacaksan yapacağı şeyler için, sen bence o kediyi bahçesi olan birine ver.

  • Kozmik_Rakun  (02.01.14 21:34:05)
@merena Kuzenim Marmara tıptan dereceyle mezun oldu. Kanada'dan burs ile eğitim teklifi aldı. Elbette hiç tanımadığım size değil gayet başarılı olan ona inanıyorum. Bağımlılık yaptığını ise lisedeki erkek arkadaşım kullandığı için biliyorum. Plasebo olduğunu da ondan biliyorum. Ayrıca eczacı olan bir yakınım da onaylamıştı bunları. Görünen o ki kimse bir şey bilmiyor benim etrafımda, hepimiz cahiliz, her şeyi siz biliyorsunuz. :) Bir de belli ki nasıl tartışılacağını bilmiyorsunuz insanlarla. Laf sokma amacıyla yazmakla düzeltmek arasında büyük fark var.

  • m e l t e m  (02.01.14 22:39:56)
ben bu passiflora olayına cevap vermek istemediğim için artık bir şey yazmamıştım da, ona bakarsanız benim annem 20 yıl psikolojik sorunları nedeniyle her zaman çantasında falan passiflora taşırdı.

ve düzensiz, ihtiyaç duyduğunda kullanırdı.
4 gün içmediği de olurdu, iki günde bir şişe bitirdiği de.
bazen aylarca içmezdi vsvs.
bağımlılık falan da yapmadı.
lisedeki erkek arkadaşınız ergenliğinde bağımlı olacak bir şey aramış kendince herhalde.

kusura bakmayın, ama sakinleştirici iğne yapmayı tavsiye edip, "o da bu dönemde olmaz" deyip, sonra passiflora'ya dünyanın en büyük zehri, plasebosu, etkisiz, ama bağımlılık yapan (!) maddesi diye dört koldan saldırmak çok saçma.

kızgınlık döneminde gerçekten çok zorlanan kedilere passiflora verilir ve hayvanlar bu dönemi 2 doz passiflora alarak çok rahat atlatırlar, bu kadar.

eğer böyle basit bir konuda tanıdıklar, doktorlar, eczacılar araya sokulunca en iyi siz biliyor oluyorsanız, emin olun sizden yüzlerce daha fazla kediyle muhatap olmuş ve olmaya devam eden biri olarak kedileri de ben sizden daha iyi biliyorum.
zaten bir şeylerden haberdar olsanız veterinerlerin uyguladığı bir şeye "etkisiz" gibi komik bir şey demezdiniz.
yanılıyorsunuz, kabul edin.

etkisiz diyorsunuz, bağımlılık yapar diyorsunuz, alkol diyorsunuz, işe yaramaz diyorsunuz.
işinize geldiği gibi çeviriyorsunuz.
bir kere zaten içinde alkol varsa bile bu "etkili"dir.
yani hem alkol var, hem etkisiz diyerek kendi kendinizi çürütüyorsunuz.
diyelim ki bu sadece alkolden farksız, o da sakinleştirir zaten.
ha, zararlı olur-olmaz o ayrı.
yani mutlaka bir etkisi var.
işinize geldiği gibi olayı çevirip konuyu uzatmayın lütfen.

bir de bitkilerin yan etkileri olduğunu vs. hepimiz biliyoruz.
bitkilerin tüketiciye sunulana kadar işlemden geçtiğini, olduğu gibi sunulmadığını da çok şükür biliyoruz.
yani karşınızdakini ezen ve "ben bilirim" tavrıyla yanlış konuşuyorsunuz, ondan sonra laf sokma çabası vb. diyorsunuz.

kimse sizin doktor, eczacı ya da bağımlılık geliştirmeye meraklı eski erkek arkadaşınızı umursamıyor.
ona bakarsanız benim passiflora'yla hiçbir sorunu olmayan bir sürü veteriner ve doktor tanıdığım var.
hatta aralarında profesör olan da var. (?!)

sizin tanıdıklarınızın dereceyle mezun olmuş olması ilacın piyasadan kalkmasına neden olmaya yetmiyor maalesef.

üstelik zaten farmakolojik olarak boş ve yanlış konuşuyorsunuz ilaçla ilgili.
tamam, siz kendi kedilerinize vermeyin, konu kapansın.
  • blatta hiberna  (02.01.14 22:47:34 ~ 22:54:03)
blatta hiberna, ben size yönelik yazmamıştım ki niye atladınız? Merena ikinci nickiniz filan mı?

  • m e l t e m  (02.01.14 22:51:15 ~ 22:52:14)
Manyak gibi bana saldırmanın lüzumu yok. Yanlış biliyorsun dersin olur biter. Kadın/adam gelmişler benim kuzenime laf edip bana da saçmalıyorsun diyorlar. Ben de susayım, bir şey yazmayayım. Oldu. Konu nereden nereye geldi ya sayenizde. Mahalle kadınları gibi kavga ediyorsunuz benle.

  • m e l t e m  (02.01.14 22:55:09)
bana da aynı ukalalığı yaptığınız için cevap veriyorum.
cevap vermemeyi tercih etmiştim, ama sayenizde bitkilerin işlemden geçip tüketiciye ulaştığını falan öğrendik.

ve asıl beni sinirlendiren nokta "yanlış" bilgi vermeniz.
"ben vermem kardeşim" dersiniz, kimse sesini çıkarmaz.
ama bir dayanak olmaksızın, farklı onlarca kaynaktan, saçma sapan bir sürü mazeret uyduruyorsunuz.

size ilacın farmakolojik içeriğini anlatmaya çalışıyorum, bana aldığınız kitabı, amca oğlunuzu, eski erkek arkadaşınızı anlatarak geliyorsunuz.

daha önceki mesajınızda kullanmadığım cevap hakkımı burada kullanmak istedim sadece, çünkü uzatılıyor konu.
artık "kimin akrabasının eğitimi daha iyi?"ye gidiyor ve sonuç olarak yanlış bilgi veriliyor.

edit:
tam olarak dediğiniz şeyi söyledim ben de zaten.
"yanlış biliyorsunuz" diyoruz, ama azimle bir yere bağlıyorsunuz.
"mahalle karılığı" buna denmiyor.
farkındaysanız size "siz" diye hitap ediyorum.

ben size bilimsel veri-içerik sunuyorum, siz bana kulaktan dolma şeylerle gelip, bir de "o öyle değil" diyorsunuz, ama başka bir argüman yok.
"olabilir, ben de veterinere sorarım" der kapatırsınız konuyu.
siz uzattıkça bize de cevap hakkı doğuyor, çünkü çürütmeye çalışıyorsunuz.
  • blatta hiberna  (02.01.14 22:56:36 ~ 22:59:27)
amca oğlum değil, hala kızı. :)

çürütebiliyorum da üstelik, ilginç değil mi?

edit:
ben "mahalle karılığı" diye bir tabir kullanmadım.

sen de diyebilirsiniz, benim için önemli olan üsluptur.
  • m e l t e m  (02.01.14 23:01:12 ~ 23:02:48)
nasıl çürütebildiğinizi anlayamadım.
annenize aldığınız kitapta yazanlar sayesinde mi çürüdü?
belki ahmet maranki de bir şey demiştir seda sayan'da falan...

elimizdeki tek veri doktor akrabanızın "o ilaç değil, alkol" demesi ve erkek arkadaşınızın bağımlılığı (?).

her neyse, duyuru sahibi zaten alacağı cevabı almıştır.
  • blatta hiberna  (02.01.14 23:03:54 ~ 23:04:48)
ne güzel rahmetli anneme kanserin alternatif tedavileri üzerine aldığım kitapla da dalga geçtiniz, rahatladınız mı bari?

  • m e l t e m  (02.01.14 23:06:31)
kitap şu:
www.canfezasezgin.com

erkek arkadaşımın değil, 10 sene önceki erkek arkadaşımın pasifloradan gördüğü zarar.
  • m e l t e m  (02.01.14 23:09:01 ~ 23:11:07)
yahu allah aşkına, bunun hangi kitabı kime, neden aldığınızla ne ilgisi var hanımefendi?

başınız sağ olsun, ama bitkiler üzerine yazılan on binlerce kitap var, bundan haberiniz var mı?

yani sorun şu aslında; insanların yazdığı şeyi çürütmek üzerine bir cevap veriyorsunuz.
dolayısıyla insan argümanını savunma ihtiyacı içine giriyor, ama siz aynı çürütme isteğiyle devam ediyorsunuz.
öyle olabilir, "benim fikrim şu; o yüzden bence böyle" demiyorsunuz.
sürekli konudan sapıyorsunuz.

ben kitapla dalga da geçebilirim, bu annenizle ya da hastalığıyla dalga geçtiğim anlamına gelmez.
ahmet maranki de kanser için birçok şey öneriyor.
kanser için önerilen bir sürü şey var.
internet bununla kaynıyor.
bunu ciddiye almak-almamak kişinin kendisine kalmış ve ben her ne kadar annenizin hastalığı nedeniyle de almış olsanız, şu ortamda onu bilimsel veri olarak sayamıyorum.
çünkü bir doktor bir şey derken, diğeri başka bir şey diyor.

ben sadece size bitkinin içeriğiyle ve ilacın neden alkol içerdiğiyle ilgili bilgi verdim.

yalnız yanıldığınız nokta şu; size bilimsel veri sunulurken, siz bize kulaktan dolma ve "öyleymiş, böyleymiş" diye karşılık veriyorsunuz.
mesele o.
anlatabiliyor muyum?
kim sizin rahmetli annenizle ilgili bir şey dedi?
buna çamura yatmak denir.

kendimi yeterince ifade ettiğimi sanıyorum, artık cevap yazamayacağım.
  • blatta hiberna  (02.01.14 23:13:05 ~ 23:14:34)
şarap içirsin kedisine, o da rahatlatıyor. :)

o da doğal, içindeki alkolün ne önemi var ki?

sarhoş oluyorsa şarap tedavi etti demektşr. vay be.

alın işte, çürütmek bu kadar kolay.
  • m e l t e m  (02.01.14 23:13:16)
anneme bir şey dediniz yazmadım, doğru okuyun.

benim kitabın yazarı onkolog, prof. dr. can feza sezgin. ahmet meranki kim diye baktım, gerçekten çok ciddiye alınacak bir web sitesine sahip! sanırım hekim bile değil kendisi. sitede dini içerik filan var. verdiğim linke bakarsanız yaptığınız kıyaslamanın ne kadar mesnetsiz olduğunu görürsünüz.

daha fazla strese giremeyeceğim ben de. en iyisi hiç muhatap olmayalım bundan böyle. kalın sağlıcakla.
  • m e l t e m  (02.01.14 23:16:07 ~ 23:25:34)
genel bilgilendirme amacıyla: pasiflora konusunda yukarıda yazdıklarımı destekleyen bilimsel makaleyi buyrun: www.calmclinic.com

pasiflora'nın yararsızlığını kanıtlamayı kendime görev belledim. şunlara da bakın:
www.eksiduyuru.com
  • m e l t e m  (03.01.14 01:14:55 ~ 01:39:38)
içirin passiflorayı hiçbir şey olmaz.

bağımlı olursa rehabilitasyon merkezine yollarsınız.
  • matchgrip  (03.01.14 13:35:21)
@meltem bakın hem placebo diyorsunuz hem de bağımlılık yaratır diyorsunuz. placebo farmakolojik etki göstermeyen madde demek. hiç etkisi olmayan madde nasıl bağımlılık yaratır, kullandığınız terimlerden bihabersiniz. içerisindeki alkolü suçlayacaksınız da hiç niyetlenmeyin o miktarlarda alkol bağımlılık falan yapmaz.

tek bir doktorun söylediğine karşılık aksini iddia eden de bir sürü doktor olacaktır. bir kişinin söyledikleri yeterince güvenilir değildir. ayrıca calmclinic gibi googledan bulduğunuz ilk siteye değil de science direct, pubmed gibi gerçek literatürlerin olduğu sitelere girerek etraflıca araştırma yaparsınız daha bilimsel olur. ayrıca savınızı destekleyen bir makale bulsanız da hemen sevinmeyin. araştırmaya devam edin, tek bir literatür hiçbir şeyin ispatı değil. bilmemek değil öğrenmemek ayıp. sözün özü biraz araştırın.

benim tek derdim bilgisi yeterli seviyede olmayan insanların diğerlerini olumsuz etkilemeye çalışmalarını engellemek. bırakın da bir doktor ya da eczacıdan bilgi alsın insanlar. sizden değil.
  • merena  (04.01.14 09:32:42 ~ 09:35:46)
@merena ben zaten en başta veterinere sorun yazdım. okumadan, anlamadan saldırmış olmanız benim hatam değil.

  • m e l t e m  (04.01.14 13:20:57 ~ 13:21:16)