siz olsanız hangisini seçerdiniz? (araba)

merhaba duyuru ailesi,
ben ve ailem pek anlamıyoruz bu araba işlerinden, ve yine de araba almaya niyetlendik. bu aşamada her gün her saat internet başında araştırma yaptığımızdan bir şeyleri kavramaya da başladık. tüm araştırmalar neticesinde iki arabayı düşündük fakat aralarında seçim yapamıyoruz. sizce şu aşağıdakilerden hangisi seçilebilir?
- opel astra classic iii hb essentia 'yı 0 km olarak alırsak 37bintl (2013 model haliyle) dönem sonu kampanyalarından faydalanmış oluyoruz.
www.opel.com.tr
- ford focus 2012 1.6 ford focus tdci titanium 40.000 km aracı da (44bintl) beğendik. linktekine benziyor
www.sahibinden.com (bu tipte bir şey)

arabadan pek anlamayınca hem sıfırı hem de ikinci eli aynı anda düşünüyoruz. onun haricinde dizel ve benzinliyi de. aracı aile arabası olarak kullanalım istiyoruz, ikinci bir araç olarak yani. fiyat aralığı da geniş anlayacağınız üzere, hem 37 bini hem de 44-45 bini aynı anda düşünebildik. ve bir sınıflandırma yapmadığımızdan çok kararsızlık yaşıyoruz. hangisini niye seçmeli, nerelere dikkat etmeli, ikincieli niye tercih etmeli ya da tercih etmemeli vb sorulara sizden acil cevap bekliyorum, sanırım bugün gidip birini alacağız..
hatta beni araba ile ilgili sorulara yanıt bulabileceğim internet sayfalarına da yönlendirebilirsiniz... saygılarla

kafa şişirdik kusura bakmayın. şimdiden teşekkür ederim.

dizel alın. ikisini de kullandım, dizel de hesap yapmıyorum.
Birinde 1000km yi 130 liraya gidiyordum, diğerinde 400-500 liraya.

  • gerizekalı final edition sp1  (30.12.13 11:07:13)
bence de dizel alın, benzine göre gerçekten farkediyor. ikinci el düşünüyorsanız, aracı almadan önce mutlaka iyice araştırın, araç daha önce kaza yapmış mı, boyanmış bir yeri var mı, aracı alacağınız kişi güvenilir biri mi? Götürün bir serviste kontrol ettirin.

çok uzun yıllar binmeyecekseniz sıfır araba her zaman zarar ettirir (alıp-satarken) bunu da unutmayın, ayrıca gösterdiğiniz opel astra eski kasa yanılmıyorsam, yeni kasasıyla arasında çok fiyat farkı yoksa bence tercih etmek mantıklı değil.

Kısacası ben sıfır bir arabadan ziyade, temizliğinden emin olduğum ikinci el bir araç almayı tercih ederdim. Tercih edeceğim yakıt türü ise dizel olurdu kesinlikle, çünkü uzun vadede ciddi bir tasarruf söz konusu benzine kıyasla.
  • nerdeyim ben  (30.12.13 11:47:52)