Kediyle yurtdışına çıkmak ve karantina

Selam kediseverler,
Yurtdışına taşınma planlarım var ve kedilerim de karantinada kalsın istemiyorum.

Veterinerimiz "zaten kuduz aşıları var" diye kan alıp kuduz titrasyon testine gönderdi, ama her yerde "aşı olduktan bir ay sonra" diye ısrarla belirtiyor. Aşıyı mikroçip takılmadan önce olmuştu, ama kan testini mikroçip numarasıyla gönderdik. Bunlar sorun olur mu,tam taşınıyoruz derken testleri tekrar isterlerse kedilerimden 3-4 ay ayrı kalmak zorunda kalırım.

Özellikle daha önce yurtdışına kedi-köpekle çıkanlar tavsiye verebilirlerse sevinirim.

1-2 kez cıktım farklı ülkelere, giriş yapacağın ulkenin kanunları kurallarına bakman lazım. ülkelerden biri tarim ve hayvancılık müdürlüğünden yazı bile istemişti.

  • cairo  (24.12.13 10:32:12)
Benim veterinerim de aynısını dedi. Kurallarda "at least one month after rabies vaccination" diye geçiyor yanılmıyorsam. İlk bir ayda sanırım kuduz mikrobu kanda yüksek konsantrasyonda oluyor aşıdan dolayı o yüzden "at least one month after vaccination" diyorlar. Yani bir ay sonra değil durum da, titrasyon testi için aşının üzerinden en az bir ay geçmiş olması gerekiyor. Geçerli aşı varsa sıkıntı olacağını sanmıyorum. Bir de testin gideceğiniz ülkeye girişten en fazla üç ay önceye ait olması gerekiyor diye biliyorum. Problem çıkacağını sanmam. Hangi ülkeye gidiyordunuz?

  • alicia dominica  (24.12.13 10:50:20)
Cevaplar için teşekkürler. Ülke İngiltere, zaten en çok uğraştıran da o galiba.
@alicia dominica ülkeye girişten en az 3 ay önce diye okudum ben de. Hatta şöyle diyor: "You must wait 3 calendar months from the date the blood sample was taken before travelling. The vet must give you a copy of the test results."

  • witcher  (24.12.13 15:26:13)
mikroçipi varsa ve aşıları tamsa sorun olmaz. resmi belgelerde 3 ay vs. yazabilir ama bunlar zorunlu değiller, çünkü kontrol edilmiyorlar. eskiden havalimanında çalışırdım ve kedinin belge kontrolü orada da yapılır. hiç bir zaman da aşının yapılma tarihinden şu kadar geçmiş mi diye bakmadım, öyle bir protokol yoktu çünkü. tabi yanlış da yönlendirmek istemem bu dediğim 2012'ye kadar böyleydi, belki şimdi sistem değişmiştir.

  • tembel sinefil  (24.12.13 15:38:44)