Lir kuşu (sesleri taklit edebilen kuş)

david attenborough'nun kuslarla ilgili belgeselinde, lir kusu ile ilgili kaydedilmis su video var:
www.youtube.com

Simdi yukardaki video gercek ama bir de su video var:
www.youtube.com

bu ikinci video da belgeselden kesilmis sahneler var diyorlar ama bircok kisi de fake diyor, kusun yetenegini dusununce ve goruntuleri gorunce de gercek gibi. Tam emin olamadim, gercek mi ikinci video da?

ikinci video fake mi bilmiyorum, ancak lyrebird oldukce gercek ve yetenekli bir kustur, ses uretme mekanizmasini bir ara detaylica calismistim, bu yetenegi bazi alanlarda ilgimi cektigi icin. Ancak kendisini gercekte hic gormedim, hakkinda ve ses uretme mekanizmasinin nasil calistigi ile ilgili akademik bir kac makale okudum sadece.

  • kurukafa  (03.05.09 00:02:41)
@kurukafa

lir kusu, syrinx kaslari en gelismis otucu kusmus, duydugu seyleri kaslara ileten bir sistemi mi var anlamadim tam, bu kusun ses sistemi ile ilgili paylasabilecegin bir makale var mi acaba
  • ermanen  (03.05.09 00:30:19)
duydugu seyleri kaslara ileten bir sistem yok da, muhtemelen evrimsel olarak kazandigi beyinsel bir ozellik. yani seslerin ayrintilarini tutabilen bir beyni, ve bu sesleri tekrar olusturmasini saglayan bir syrinx i var. syrinx uzerindeki kaslari diger kuslardan cok daha etkili ve verimli bir bicimde kontrol edebiliyor. Baktigim makaleler, sistemin bilgisayar ortaminda fiziksel modellenmesi ile ilgili makaleler idi, yani kusun mukemmelliginden cok sesi ureten sistemin nasil calistigi ve bunun matematiksel olarak nasil formulize edilebilecegi ile ilgili dokumnalardi. ilgini cekiyorsa bulabilirim sanirim.

  • kurukafa  (03.05.09 01:08:31)
tamam onu da paylasabilirsin, sagol.

  • ermanen  (03.05.09 03:30:13)
ilk video gerçek, ikincisi çok başarılı ve komik bir fake.

  • cigoretti  (03.05.09 09:36:59)