100 km hızlı giden bir arabanın

Kontağını aniden kapatırsak ne olur? Hiç böyle bir test videosu falan var mı?

hiçbir şey olmaz. fren tutmaz ama.

  • rhollor  (20.12.13 21:39:48)
yavaşlar sonra durur.

  • RaZeus  (20.12.13 21:44:32 ~ 21:44:42)
sonra kontagi tekrar acar 5.viteste ayagini debriyajdan yavasca cekersin tekrar calisir

  • lepetitprince  (20.12.13 21:45:36)
direksiyonu biraz oynatınca kitlenir, fren tutmaz. yavaşlayarak durursun düz arazide gidiyorsan ve önüne bi engel çıkmazsa.

  • loveinaflipbook  (20.12.13 21:45:36)
zannediyorum hiç araç kullanmadın.Kastettiğin hızla giden aracı birden durdurmaksa el frenini çekersin, o da arka tekerleri kitler sadece.Aynı zamanda frene basman lazım.O zaman da tekerlerden dumanlar çıkarak(zemin kuruysa)kayar araba.Bu sırada direksiyon hakimiyetini kaybedersen takla atarsın.

merak ediyorsan, hızla giderken geri vitese geçiremezsin.Geçmez yani.Ha geçseydi de tekerleri kitleyip şanzuman dişlilerini sıyırır arabanın ciğeri sökülür çok kötü şeyler olurdu :)
  • AWD  (20.12.13 21:54:12)
Kontağı kapatınca motorun duracağını, frenlerin tutmayacağını biliyoruz heralde o kadar saplama değiliz. Merak ettiğim konu mesela yüksek süratte ani el freni çekince araba yan yapar, takla atma riski vardır. Arabanın gösterdiği reaksiyon ne olur? Çünkü araba vitesteyken ve yürür haldeyken kontağı kapatınca acayip bir sarsıntı oluyor. Bunun yüksek hızlarda olması durumunda nasıl olacağını merak ettim.

  • mountaincat  (20.12.13 21:58:04)
videosu var midir bilmiyorum ama olacaklar.

1. motor durur ve devami tamamen manuel bir kontrol olur. normalde motor calisirken araba zilyonda sistem calistiyor.
2. kontagi kapatiniz ama yuvasindan cikarmadi iseniz direksiyon kilitlenmez. ama kontrol cok zorlasir. malum hidrololik sistem devre disi kalir. sizde gercek fizik kurallari ile basbasa :)
3. frenlerde klasik frene doner. 1-2 basinca siser ve arabayi yavaslatmak icin cok guclu basmaniz gerekir.
4. geri vitese geçmeyi denemek ileri düzey bir fantezi olabilir ama bunun icin arabayi cekebilecek bir cekiyi yakinda bulundurun.
5. bos bir yolda seyrediyorsaniz herhangi bir sorun olmadan durabilirsiniz.
6. yoksa yüksek hizla giderken yakit bitmesi vs. motor sorunu yaşayan her aracın takla atmasi gerekirdi.

* el freni çekmek arka lastikleri kilitleyeceğinden takla atmaniza neden olabilir. arabanin ataletini kestiremiyorsaniz tercih edilmemelidir. yoksa diş-diş çekilerek bu yöntemde denenebilir ama lastik kondisyonuna göre lastik patlamasina neden olabilir.
  • helenart  (20.12.13 22:14:07)
ablam 2 sene evvel tüplü arabaya benzin koymamıştı ve gaz bittiği anda motor stop etti. araba takla attı. sürati 50 falanmış o anda. direksiyon düz olduğu halde hidrolik güç kesildiğinden tekerlekler yalpadan sağa sola çekmiş.
takla da fazla değil devrilme yani.

  • illegalstar  (20.12.13 22:29:26)
son model araçlar hidrolik direksiyon oluyor . o yüzden dümen kitlenir. pardon direksiyon. ayrıca direksiyon (dirección) ispanyolcada adres demektir bu da benden ek bilgi olsun.

  • illegalstar  (20.12.13 23:32:15)
@illegalstar

direksiyon neredeyse bütün avrupa dillerinde adres demek :)
  • matchgrip  (20.12.13 23:49:40)
Motorun calismayi durdurmasiyla motor freni farkli sey.

Kontayi kapatirsan araba artarak azalan hizda gitmeye devam eder, direksiyonu kirarsan kitlenir, fren tutar abs calismaz.
  • kegums  (21.12.13 00:54:19)
kontağı kapatırsan motora giden benzin ve ateşleme kesilir.

araç viteste ve debriyaj basılı değilse ayağını gazdan çekmişsin gibi motor kompresyonu ile yavaşlar ve durur. bu süreçte direksiyon ve fren çalışır.

araç viteste değilse veya devbiryaj basılıysa araç kendi hızıla yoluna devam eder frene sadece 1 defa basabilirsin pompaladıkça sertleşir ve tutmaz olur direksiyon ise çok sertleşir.

tekerler motoru çevirdiği sürece hidrolik pompaları çalışır ve direksiyonla fren sistemi çalışmaya devam eder. kontağı kapatınca araba takla falan atmaz mümkün değil öyle bi şey.
  • orpheus  (21.12.13 14:29:38 ~ 14:31:37)