Black Metal'den zevk almak

Üniversite'nin ilk yıllarında bayağı metal müzik dinledim ama hep soft gruplardı. Death ve Black metal gruplarının yaptıkları müziğe hiçbir anlam vermediğimden dinlemezdim. Ancak dinlediğim gruplar da brutal vokal falan yaptığından black metal şarkıları o kadar da absürt gelmiyordu. Şimdi seneler sonra internette surf yaparken rastgele bi video açtım:

www.youtube.com

1:50'lerde başlayan bir vokal var mesela. Aga bu nedir ya? Bir de bu şarkıları dinleyip zevk alan insanlar var. Hadi müziğini geçtim bir şekilde o melodi hoşuna gidebilir belki de bu böğürtü nedir arkadaş? Bunu söyleyen üşütük ibne bir de grup arkadaşını bıçaklayıp öldürmüş abuk subuk hareketler yapıyormuş.

ambient kitlesi farklidir. bunun icin koyu yesil yaprakli orman atmosferini anlamak lazim. dunkelheit zaten isanin olumuyle ilgili bir parca. olum, mistisizm, umutsuzluk, nihilizm, nefret etme ne ararsan vardir. dolayisiyla bu bogurtu pek koymaz.

  • gizli  (13.12.13 21:47:06)
iyi de dupstep gibi bir müzik tarzı da var ve insanlar bundan da zevk alıyor. demek istediğim zevkler gerçekten pek tartışabilir şeyler değiller. belki yanlış parçalar üzerinden tüm bir müzik tarzını eleştiriyor olabilirsin, bir de bunları dene.

www.youtube.com

  • in search we trust  (13.12.13 21:57:47)
İyi de bu böğürtü insan doğasına aykırı bir şey. İnsandan böyle ses çıkmaz ki kardeşim. Arabanın altında kedi kalmış cıyaklıyormuş gibi bir ses çıkıyor.

  • mountaincat  (13.12.13 21:59:06)
angela gossow hakkında ne düşünüyon hocam sen ?

  • zazazaraeta  (13.12.13 22:01:13)
Kişiden kişiye zevkler değişir tabi fakat şunlardan zevk alıyorum ben ;

www.youtube.com

Edit: O cıyaklama sesi dediğiniz de sadece "black metal" vokalleri tarafından kullanılmaz, death metal,thrash metal vs. türlerinde de rastlanır. İşin teorik kısmını bilmiyorum ama o sesleri çıkarmak herkesin yapabileceği gibi değil,göründüğü kadar da basit değil.

Ayrıca "unblack metal" denen türde de parçalar ne kadar hayvani olsa da şarkı sözü bakımından "black metal"e göre daha iyimserdir.

www.youtube.com
  • birfincankahvedahaisteyenadam  (13.12.13 22:03:28 ~ 22:11:16)
black metali tek elden değerlendirmek çok yanlış. bir ton türü var. post black ve symphonic black metal mesela hiç de düşündüğünüz gibi değil. içine shogaze karıştıranı var bir yığın deneysel ürün var.

  • westblack  (13.12.13 22:05:15 ~ 22:06:22)
Hayır ben neden böyle böğürerek söylediklerini anlamıyorum yani bir insan sizin yanınıza gelip böyle böğürerek konuşsa ya da şiir okusa komik olmaz mı?

  • mountaincat  (13.12.13 22:07:20)
kişisel görüşünü açıklamışsın iyi güzel de, geniş bir yelpaze ve zaman zaman diğer alttürlerle içiçe geçebilen black metale dair bu genel yaklaşımını doğru bulmadım. melodi birşey hissettirmiyor olabilir, brutal vokal de rahatsız ediyor olabilir. Ama black metale genel anlamda negatif duruş sergileyeceksen önce bu tür içerisinde gösterilen sözgelimi Nocte Obducta, Dornenreich, Frostseele -özellikle "Du" ve "Die Architektur des Seins" parçaları, Gwynbleidd, Mirzadeh, Nagelfar, Siebenbürgen, Zarathustra -Alman menşeili olanı- gibi grupların öne çıkan müziklerine bir bakmanı tavsiye ederim, örnek linkte verdiğin gibi rahatsızlık verenler de çıkacaktır elbet ama, kişisel olarak çok kaliteli performansların da çıkabildiğini söylemek isterim.

Death metal için de aynı şekilde örnekler sıralayabilirim ama uzatmayayım:)
  • candanag  (13.12.13 22:10:37 ~ 22:17:40)
immortal onerisi muspellheim ile melheim karisimi dinleyici bunu yakalar. vokal cadisal mi atiyor leyla mi atiyor buna dikkat etmemek gerekiyor.

birisi angela gossow hakkinda ne dusunuldugunu soruyor. homurdanir, vokaline guvenilmez fakat kabul edilebilir melodeath.

birfincankahvedahaisteyenadam 'in onerdigi parcalarda eski iskandinav temalarina rastlamak mumkundur. eski dunyanin gunbatimini ve yeni dunyanin dogusunu resmeder zira moti ragnarokum bunu anlatir tavsiye ederim.
  • gizli  (13.12.13 22:17:16)
Bu böğürtülerden bu kadar anlam çıkartıyorsanız vallahi size bravo. Demek ki bende problem var.

  • mountaincat  (13.12.13 22:19:57)
candanag arkadasin onerdigi gibi alman menseili saglam islerde var. ozellikle siebenburgen askerligim boyunca carsi izninde dinledigim gruplardandir.

  • gizli  (13.12.13 22:20:10)
Ben trash-death metal dinlerim genelde, black metal dinleyen dinlesin banane, hatta boğazlarına kadar alsınlar melodileri sonra sabaha kadar kussunlar siyah ve güneşte solmuş hayatlarına, ben eğlenceme bakrım.

  • redeath  (13.12.13 22:23:32)
@gizli güzel parçaları vardır, takdir ederim ben de ama İsveç menşeilidir kendileri azizim her ne kadar Almanca olsa da grup isimleri.

  • candanag  (13.12.13 22:26:56)
mountaincat: bogurtuler acimasiz ve cirkindir. anlam olarak degil geleneksel bakmak gerekiyor.

redeath: sahne, stil ya da parti arasinda thrash-death iyidir. sabaha kadar kusan hayatlarin icerisinde yasayan hayatlardir elbet guneste solmus hayatlar gorulecektir.

candanag: simonssonun sesi inanilmaz derecede iyidir. ekdahl davul da bunu tamamlar. siebenburgen icin konusuyorum. farkindaysaniz iskandinav halk muziginin guclu etkilerinden bahsediyorum. mevzu burada bu alman grup hede hodo degildir zira burzum basligi altinda yazmaktayim.
  • gizli  (13.12.13 22:52:16)
ben pek böğürtüye takmam daha çok müzikal altyapısındayım olayın. sağlam bir kulaklık yardımıyla seslerin, girarların işleyişinde olur daha çok kafam. post rock seven bir insan olduğumdan olsa gerek. her şeye katman olayıyla bakmaya başladım artık.

ek olarak sağlam bir vokalle de bambaşka oluyor olay. böğürsün böğürmesin. scream vokalde ki o sertlik de bazen beni mesth ediyor. olay zevkle alakalı yani.
  • westblack  (13.12.13 22:52:48 ~ 22:57:15)
westblack: dogrudur. elend dinleyen adam var, morgul dinleyen adam var. suan mesela ratt dinliyorum. hatta parca onerisi yapabilirim lovin you s a dirty job rofl.

  • gizli  (13.12.13 23:09:20)
@gizli eyvallah azizim, sonuç olarak Kuzey iyidir:)

  • candanag  (13.12.13 23:16:12)
muzik iyidir eheh.

  • gizli  (13.12.13 23:18:14)
www.youtube.com bu gıyır gıyır şeylerden bile zevk alan var hayret ediyor insan müzik ne tuhaf türler filan.

  • kyha  (13.12.13 23:38:47 ~ 23:41:11)
sovyet doneminde topragimi terketseydim, givir giviri dinlerdim zaar.

  • gizli  (13.12.13 23:48:42 ~ 23:54:50)
muzik bir sanat dalidir. adam isterse kicindan cikartir sesi. yapilan sarki, sanatsal ogeleri yeterince barindirir barindirmaz o ayri konu. isteyen istedigini yapabilir. kendisi bile sevmek, zevk almak zorunda degil yaptigi muzikten. isterse sahneye kendi annesini cikartip, becerir, sesi de mikrofonlar... kimse de diyemez ki "bu nedir amk" konu muzik burada. (asagiladigimdan degil) pazarda patates satmiyor adamlar.

  • merdümgiriz...  (14.12.13 07:22:55)
muzik bir sanat dalidir. adam isterse kicindan cikartir sesi. yapilan sarki, sanatsal ogeleri yeterince barindirir barindirmaz o ayri konu. isteyen istedigini yapabilir. kendisi bile sevmek, zevk almak zorunda degil yaptigi muzikten. isterse sahneye kendi annesini cikartip, becerir, sesi de mikrofonlar... kimse de diyemez ki "bu nedir amk" (onemi yok yorumlarin) konu muzik burada. (asagiladigimdan degil) pazarda patates satma konusu degil bu.

  • merdümgiriz...  (14.12.13 07:26:05)
bir metal müzik dinleyicisi olarak, black metal dinleyemiyorum ama birkaç istisna var tabi.
shining mesela.
www.youtube.com
  • kendi dugunune gitmeyen kamber  (14.12.13 14:11:25)
Bence üniversite yıllarında karı düşürememişsin o tarzla. Zaman kaybının pişmanlığıyla mantık arıyorsun şu an. Black metal propaganda aracıdır. Kimse black metal için; notaların akışı ve senkronizasyonu çok güzel, beni uçsuz bucaksız kırlarda dolanıyormuşum gibi hissettiriyor diye dinlemez bu müziği.

Brutal veya scream vokale gelince. Varg zaten vokali berbat biri. Dunkelheit kayıtları baştan sona boğuk ve kirli kayıttır. Adam ambient sağlamaya çalıştı o albümde. Yutupta tag atışın isabetsiz.

Kafa açıyo, gürültü, ne anlıyolar gibi soruları cevaplamak; hayatında hiç tuz yememiş birine tuzun tadını anlatmak gibi zor ve imkansızdır. Şu saçmalık dediğin müzik ensende soğuk bir hissiyat vermiyosa doğru yoldasın şu an.

Kendimi blue jean dergisinde arka sayfada rapçilerle atışıyor gibi hissettim bi anda. Korkma link çöplüğüne çevirmeyecem burayı.
  • nagelfarulan  (17.12.13 14:22:03)