ingiliz dili ve edebiyatı

herkese iyi akşamlar
bu bölümün öğrencilerinden mezunlarından fikir almak istiyorum.
bu yıl iyi bir üniversitede ingiliz dili ve edebiyatını kazandım. başlarda biraz uyuşukluk yaptım derslere girmedim dinlemedim vs.
4 dersim var ve ikisine neredeyse hiç girmedim. vize döneminde alelade çalıştım ve o iki derstende 10 aldım. ama bunun dışındaki iki dersime gayet iyi hazırlandım derslerede kısmen katıldım ama onlardanda 20 ve 05 aldım. bundan önceki öğrencilik hayatım çok parlaktı başarısız olduğum dersim hiç olmadı elbette üniversite çok farklı ama 4 derstende böyle notlar almak kafamı çok kurcalıyor. vizelerden sonra her derse katıldım her metni şiiri okuyorum ama analiz konusunda en ufak bir fikrim yok. dinlediğim derslerdeki analizlerden nerden geliyor nereye gidiyor anlamıyorum. bölümde genel olarak notlar düşük ama moralim çok bozuk okulun uzamasından çok korkuyorum. çalışıp çabalamaktan hiç kaçmıyorum. oyunun kuralı neyse ona uyarım. ilk dönemde bunlar olur mu dersiniz ve tüm derslerim kalırsa okul uzar mı
vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

ben ana kaynakların kendisini okumaktan çok özetini okuyup sonra eser üzerine makaleler, analizler falan okuyarak, ilgili teorileri okuyarak güzel notlar alıyordum öğrenciliğimde. sınavlarda intihal de olmaz zaten.

araştırmayı sevmen lazım. google, jstore, abd üniversitelerinin siteleri falan çok işine yarar. bir de özet falan okumak için sparknotes, gradesaver vardır.
  • partizan  (12.12.13 19:45:18)
bir de sırf okumuş olmak için mi girdiniz bölüme, puanınız tuttuğu için vs. yoksa merağınız var mıydı bu da bir mesele bence.
örneğin üniversiteye başlamadan önce açıp mina urgan'ın ingiliz edebiyatı'nın tarihi'ne bakmışlığınız var mıdır, ya da finnegans wake'in neden böyle bir yapıya sahip olduğunu merak etmiş miydiniz. yoksa puanınız tuttuğu için mi girdiniz?

çünkü ikinciyse, alışma sürece biraz uzun sürebilir.
bölümün öğrencisi değilim bu arada.
  • sanal hayvan  (12.12.13 20:11:29 ~ 20:11:50)
ilk dönem alışma süreci oluyor öyle düşük notlar.ben de geçen sene ilk dönem baya düşük notlar almıştım fakat ikinci dönem biraz fazla çalıştım ve geçtim.
hocalarının sınav tekniklerini tanıman gerekiyor.Bir metni veya şiiri okurken onu %100 anlayıp kavramaya çalışma bol bol türkçe ingilizce analiz oku.
yazarları tanı.hepsi birden olacak iş değil zamanla oturuyor.dediğim gibi kalıcam diyip bırakma derslerin peşini asıl biraz zorluk çekeceksin ama seneye bunun faydasını çok göreceksin.
  • mtsyh  (12.12.13 20:17:15)
ilk dönemde olabilir zamanla düzelir bence. kitapları sadece okuyarak bir yere varamazsın, bol bol araştırman lazım sağlam kaynaklardan. aslında hocaların da sizi yönlendirmesi gerekiyor bu kadar zorlanman tuhaf geldi açıkçası. eserlerin özetlerini, yorumlarını, bir de eserle ilgili bazı makaleleri okursan yeter. daha iyi anlamana, farklı yönlerden konuyu değerlendirebilmene faydası olur. güzel bir "literary terms" sözlüğü de çok iş görür. son olarak sparknotes nedir biliyorsun herhalde :)

  • strangerinhere  (12.12.13 20:27:22)
Cevaplariniz icin tesekkur ederim. Eserlerin sadece özetini okuma hatasini birkere yaptim o yuzden tamamini okumaya basladim. Sparknotes resmi sponsor zaten :)

  • enter saltman benim  (12.12.13 21:18:36)