arapça bilenler yardım

dostlarım merhaba,

arap harflerini latin alfabesine çevirirken rakamlar kullanılıyor. bunun sebebi nedir?

mesela nancy ajram'ın betfakar fi eih şarkısını bir parçasını gözününe alalım. bazi integral sorularında bu kadar rakam yok. nedir bu rakamların gizemi?

Betffakar fi eih... 7abiby?
We saket bas leih?
Di kilma fe thania t2ulha ta5od 2albi,
Tab 2ulhali we law ba3nek.
7aly mahosh 7aly we banadik,
Tani ha2ool tani bamut fik,
Mahma haiegrali ha3ish leek

tr.wikipedia.org şu olabilir.

  • hollowlife  (03.12.13 19:55:25)
Mesela ayn harfi vardır, gırtlaktan okunur. Bunu A ya da E şeklinde yazmak yerine 3 olarak yazarlar, Arapça karaktere benzetmek için. Ebced falan değil tamamen görsel benzerlik. DR1VER gibi, veya DELT4
3-ayn:
goo.gl
7 de yumuşak Ha'ya benziyor..
goo.gl
  • vizdilva  (03.12.13 20:33:06 ~ 20:34:33)
çünkü o harflerin latin alfabesinde karşılığı yok. siz dinlerken bir harfe benzetebilirsiniz ama öyle değil aslında. benzedikleri harf şeklinde yazarsan da öyle okunduğunda kelimeler farklı anlamlara gelme olasılığı çok yüksek oluyor. şimdi örnek veremicem ama yanlış hatırlamıyorsam 3 tane h benzeri harf var ve bunların 3 ünü bir kelimeye uyguladığında 3 farklı anlam veriyor. yani böyle bir örnek var. şimdi aklımda değil o yüzden kesin bilgi demiyim. örneğin 7 olan yerler h ye benzer ama aslında h olmuyor. genizden gelen nefes sesiyle karışık bi h şeklinde. ama şu hışırtılı h (günydoğuluların x şeklinde yazılan h si) değil. 5 de k ye benziyor olması lazım. 2 ve 3 hakkında bi fikrim yok şarkıyı dinleyebilecek bi ortamda değilim.

  • mosakale  (03.12.13 20:34:31)