Bu Seferihisar'daki hayvanlar aptal mı?

Ben yılın 2-3 ayını İzmir Seferihisar'da geçiren bir insanım. Seferihisar'a ne zaman gelsem hep hayvanların hareketleri dikkatimi çekiyor. İstanbul'da araba kullandığımız zaman mesela yolun ortasında bir kedi, köpek varsa hemen atak bir şekilde yoldan koşarak uzaklaşır ve kendini emniyete alır. Yürürken falan da olur bu. Ancak Seferihisar'da tam tersi. Sürekli kullandığım bir güzergah var ve o yolda bolca tavuk, horoz, kedi, köpek mevcut. Ne zaman arabayla gitsem o yolda yolun kenarındaki hayvanlar birden arabanın önüne atlıyor, tam ben çarpacakken arabayı fark edip can havliyle tekrar yolun kenarına atıyorlar kendilerini. Tavuğu, horozu, kedisi, köpeği hepsi aynı. Ama bu sürekli böyle. Yolun kenarında takılıyorlar, herhangi bir hayati riskleri yok, ne zaman araba onlara yaklaşsa arabanın önüne atlıyorlar. Sonra tekrar ezilmemek için geldikleri yöne doğru koşuyorlar. Ama bunu bilinçli değil, farkında olmadan yapıyorlar.

Hani arabaların oradan geçmesine alışık değiller desem, gayet aktif kullanılan bir yol ve sırf ben günde 10 defa geçiyorum, her defasında da aynı şeyi yaşıyorum. Bugün yine bir köpek yaptı aynısını. Önüme çıktı tıngır mıngır yürüyerek, kornaya bastım iplemedi, son anda çarpmamak için fren yaptım, ondan sonra farkedip kaçtı gerizekalı. Sinirlerimi bozdu bu salak hayvanlar yemin ediyorum. Aranızda zoolog falan varsa gelsin incelesin şu salakları Allah rızası için.

Ben de yazları iznimi Seferihisar'da geçiriyorum. Aptallıktan değil, özellikle o yıl doğan hayvanlar hiç araba görmemiş oluyor. Kışın yazlıkçılar olmayınca günde bir-iki araba gelince, o da onlara denk gelmeyince görmüyorlar. Sonra yazın olayı anlamakta güçlük çekiyorlar. İstanbul'daki gibi günde 500 araba görmüyorlar. Seferihisar'ın yolunun aktifliği ile İstanbul'un yolunun aktifliği arasında uçurum var. Buradaki hayvanların bir haftada öğrendiğini orada bir yılda öğreniyorlar, sonra yeni nesil doğuyor zaten

  • aychovsky  (24.11.13 14:00:14)
Bir de şu da var ki Seferihisar'da insanalr daha fazla hayvan dostu ama hayvanlar kışın kalan insan çok az olduğundan daha aç. DOlayısıyla her gelene "Bana yemek verecek" gözü ile bakıyorlar.

  • aychovsky  (24.11.13 14:01:53)
İyi ama içgüdüsel olarak üstüne devasa bir şey geldiği zaman önüne atlamak yerine kaçmaları daha mantıklı değil mi? Bunlar durdukları yeri terk edip araba geçerken önüne çıkıyorlar, normal yerlerinde dursalar bir şey olmayacak yani, yanlarından geçip gidecek araba.

  • mountaincat  (24.11.13 14:12:48)
"Herkes aynı şeyi yapıyorsa yani hayvana çarpmamak için duruyorsa, korna çalıyorsa vs. hayvanlar arabanın zararlı bir şey olmadığını hatta onlardan korktuğunu falan bile düşünüyor olabilirler. "

Bu da benim aptal oldukları tezimi kanıtlıyor o zaman.
  • mountaincat  (24.11.13 14:50:53)
Tezler öyle kanıtlanmıyor canım. Her hayvan yaşadığı bölgenin koşullarına uyum sağlar. İstanbuldaki bir köpeğin maruz kaldığı araba sayısı ile seferihisardaki araba sayısı bir değil. Ayrıca "aptal" sıfatı ile etiketleme merakı nereden geliyor? Bundan sonra yazlık yerde araba kullanırken bır zahmet yavas gidersin, sinirlerin de boxulmaz.

  • fengari  (24.11.13 15:25:35)
Niye bir sürü seferihisar tarzı yazlık bölgeye gittik şimdiye kadar, hiçbirindeki hayvanlar buradakilerin gösterdiği davranışları göstermiyor. Hayvanların arkasından ileri geri konuştuk biraz ama kusura bakma.

  • mountaincat  (24.11.13 15:30:34)
Hiç sorun değil, biz de burada 2-3 arkadaş arkandan konuştuk; dönen geyiği duysan şaşarsın :)

  • fengari  (24.11.13 15:52:12)