çırılçıplak soyunmak

başlıktaki tümcede bir mantık hatası var mı yok mu?

çırılçıplak zaten bir durumu ve çıplaklığı belirtirken,soyunmak gibi bi oluş belirten ve aynı amaca hizmet eden(çıplak kalmaya)bi kelime konması hata değil mi?

yoksa doğru bi kullanım mı?

mantık hatası var mı diye düşününce var gibi geliyor ama bir kitapta cümlede görünce yanlışlık var burada diye de düşünmem açıkçası.

  • quamos  (21.11.13 12:24:28)
çırılçıplak üstünde hiçbirşey kalmamasını anlatıyor. soyunmak, sadece üstündeki kıyafeti çıkarmak olabilir. iç çamaşırları üstünde kalarak da bir insan soyunabilir.

  • loveinaflipbook  (21.11.13 12:27:55)
çıplaklık bir durum soyunmak ise eylemdir. neden mantık hatası olsun?

  • dahili meddah  (21.11.13 12:28:28)
"işten gelince soyunup yatağa girdi" dendiği zaman mesela, çırılçıplak kalıp yatağa girdiği değil, üzerindeki iş kıyafetlerini çıkardığı, belki pijamalarını giydiği sonucu çıkar. loveinaflipbook'un dediği doğru yani. Soyunmak tam çıplaklık belirtmiyor tek başına.

  • whoosie  (21.11.13 12:31:46)
çıplaklık bir durum da, çırılçıplak olmak demek zaten soyunmuş olmak anlamına gelmiyor mu.

şey gibi oluyor sanki geri iade etmek gibi.

soyunmanın tam çıplaklığı ifade etmedği senaryoda hatasız gibi duruyor doğru.
  • ganyotçu  (21.11.13 12:33:18 ~ 12:36:11)
o cümlede "çırılçıplak" zarf olarak kullanılıyor yalnız. soyunmayı betimliyor...

  • loveinaflipbook  (21.11.13 12:35:45)
sorunuz sanırım çırılçıplak'ın tek başına yeterli olması. Ama değil. Çırılçıplak kaldı diyebilirsiniz ama önceki cümlede yine soyunmayı kullanırsınız. Ya da başka destek fiiller kullanırsınız, mesela üzerindeki her şeyi atarak/yırtarak/fırlatarak çırılçıplak kaldı gibi. Ama bunlar da soyunmakla aynı anlamı taşımaz. Soyunmak bir eylemdir, çırılçıplak kalmak da sonuçlarından biridir.

  • whoosie  (21.11.13 12:37:17)
''çırılçıplak kalacak şekilde soyunmak''olması gerekiyormuş gibi geliyor bana.

yoo tam tersine,çırılçıplağın tekbaşına kullanılmasının anlam bütünlüğünü bozup bozmadığına dair sorum aslında.yukardaki gibi araya bi kelime istiyor sanki.
  • ganyotçu  (21.11.13 12:38:25 ~ 12:41:02)
Yarı çıplak da soyunulabilir pekala.

  • creepy  (21.11.13 12:41:13)
soyunmak çırılçıplaklığı ifade etmiyor.ancak çıplak, soyunmuş olma durumunu ifade ediyor.çırılçıplak soyunmakta hata var gibi durumu pekiştiren bir fiil daha gelmesi gerekiyor sanki.

mesela anadan üryan soyunmak oluyor.

ifade eksikliği bence şurda:

çıplaklığı ifade etmesi için kurulan bi cümlenin içinde çıplaklık kelimesinin kendisinin bulunması.
  • ganyotçu  (21.11.13 12:50:21 ~ 13:04:02)
soyundu. nasıl soyundu? çırılçıplak.

çırılçıplak üzerinde hiç bir şey olmamasını, soyunması ise yaptığı eylemi tarif ediyor.

edit: yani doğru.
  • yue  (21.11.13 13:14:30 ~ 13:14:58)
"çırılçıplak soyunmak" ile "çırılçıplak kalmak" arasında bir fark var değil mi? o farkı fiiller belirtiyor. "Soyunmak" fiilinin koyulması gerek bence.

  • SiyamkedisiZorro  (21.11.13 13:19:30)
nasıl soyundunun cevabının sadece çırılçıplak olmaması lazım bence.

ekleme:heh işte bana çırılçıplak kalınırmış gibi geliyor,çırılçıplak soyunulmaz gibi geliyor kulağımı tırmalıyor.
  • ganyotçu  (21.11.13 13:22:43 ~ 13:28:18)
nasıl değil ne kadar ın cevabı zaten çırılçıplak, belki çırılçıplak kalana kadar soyunmak olarak kullanılsa daha normal gelebilir tabi

  • sirena  (21.11.13 13:24:16 ~ 13:25:23)
arkadaş nasıl dediği için öyle yazdım,aynen sana katılıyorum sirena.

  • ganyotçu  (21.11.13 13:29:36)