vize şansım nedir? abd veya schengen?

Mayıs ayı gibi 2-3 aylık abd veya avrupa gezisi planlıyorum, başvurmadan önce sizce şansım var mıdır? bu şartlarda alabilen-alamayanların deneyimi, niye verirler veya niye vermezler o konulara özellikle dokunursanız süper olur.

- elimdeki pasaport temmuzda bitiyor, yenilemem gerekiyor tabi ama bu pasaportta arjantin, brezilya, uruguay, peru, kolombiya, sırbistan, lübnan, hırvatistan damgaları var. bunlar sadece gezmek için vize alma niyetim konusunda yardımcı olur(mu?)ş. yenileyince bu pasaportu delikleyip geri veriyorlardı sanırım, yinede yapabilirsem başvuruda sunarım.
- çalışıyorum ama freelance olarak, bir türk 4-5 avrupa-abd firması için, 4 yıl standart ofis çalışanı olarak çalıştıktan sonra freelance çalışıyorum, çevirmenim, türk ve yabancı firmalardan (paypal ve banka hesabına) yüklü para girişleri oluyor, başvurmadan önce minimum 10.000 tutabilirim hesabımda. ama maaş bordrosu yok veya başka bir şekilde belgeleyemem gelirimi. ancak banka hesabına giren paralar var, isteğe bağlı sigortam var yatırıyorum, bireysel emeklilik olayı da var yatırıyorum.
-benim adıma ev veya araba vs. yok. düzenli kullandığım kredi kartı var
-öğrenci vizesi felan olmaz, öğrenci belgesi yok haliyle. peki ailenin gelirini mi göstermem gerekiyor? böyle bir şey belgeleyemem (anne ev hanımı baba yok), kardeşler geçerli olmuyor heralde (öğretmenler)
-abd'ye gidersem 2-3 ay başlıca şehirlerini, avrupa'ya gidersem ya iskandinav ya akdeniz bölümünü görmek istiyorum, yani birden fazla ülke olacak.
-yunanistan veya ispanya'ya başvurmayı planlıyorum, hikayelere göre görece daha kolay alınıyormuş buralardan.
-benim yaşımda (31), bekar, standart belgeleyebileceği bir işi olmayan ve daha önce schengen vizesi hiç almamış bir er kişi için çok zor(muş) vize olaylar, hiç kalkışmayıp tayland planlarına mı başlasam?

sizce alır mıyım? niye vermezler peki?

yolunuz açık olsun.

amerika'ya sevdiler mi 10 senelik bile veriyorlar da, schengen'den 3 aylık turistik alan bir insan dahi duymadım şimdiye kadar. avrupa firmalarından birine rica edip seni bi süre çalışıyor göstermelerini istesen mesela, internship gibi vs, çok daha kolay olur

  • roket adam  (13.11.13 14:01:02)
3 ay geçerli vize almakla 3 ay boyunca avrupada kalabileceğin bir vize alman arasında epey fark var yalnız. 3 ay multi giriş çıkışlı ve 3 ay boyunca içeride kalabileceğin turist vizesi aldıysan,

nasıl aldın bize de söyle :)
  • roket adam  (13.11.13 14:16:32)
potansiyel göçmen profili çiziyosun.

fransa veya italya'dan da vize almak hiç de zor değil. ilk başvuruya 3 ay, ikinciye 6 ay veriyorlar. ama sigortasız veya öğrenci/emekli/iş veren olmayan birine nasıl bir yöntem uygularlar bilemiyorum.

ama direkt göçecek gibisin.
  • spatzle  (13.11.13 14:18:19)
@roket şu an pasaportumda 6 ay süreli 90 günlük "duration of stay" olan vize mevcut. almak da zor olmadı. turistik vize.

öğrenciyken almanya'dan 90 günlük ve 90 günlük kalmalı deutchland vizesi almıştım ama o çalışma izni de içeriyordu falan.
  • spatzle  (13.11.13 14:22:58)
amerika ve schengen zıt vizeler abd vizesi ile schengene schengen vizesi ilede abd ye kesinlikle seyahat edemezsin amerikakonsoloslugu.gen.tr burada amerika vizesi ile ilgili detaylar bulunmaktadır schengen ile ilgili de hangi ülkeye gideceğine bağlı olarak durum değişir örneğin polonya seyahati için polonyakonsoloslugu.net işlemler bam başkadır

  • ahmet27  (29.01.19 20:51:09)
Vize başvurusu yaparken mutlaka büyükelçiliğin/konsolosluğun resmi web sitelerini ve varsa aracı kurumun (IDATA, VFS) web sitelerini kontrol edin. En güncel bilgiyi resmi web siteleri verecektir. Konsolosluk web sitelerinin resmi olup olmadığını gov uzantısından anlayabilirsiniz.

  • taurina  (29.01.19 20:54:29)