Oy Kullanmak

Sizce oy kullanmak bir şeyleri değiştirir mi? Değiştirmediğini düşünüyorsanız neden değiştirmiyor?

oy sonucuna göre halkın ne kadarı cahil ne kadarı aydın bunu görebiliriz , kullanılmalı.

  • zlatanibrahimovic11  (12.11.13 21:58:12)
kullanmazsan degistirir. senin istemedigine degistirir

  • exlibris  (12.11.13 21:58:43 ~ 21:59:01)
elbette değişir. siz kullanmazsanız oy çoğunluğu olan partiye yarıyor diye biliyorum.

  • elmali kurabiye  (12.11.13 22:00:47)
beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz insanlar cümbür cemaat, sabahın 9 unda oy kullanmaya gidiyor.

düzeni nasıl değiştirmeyi planlıyorsun
  • roveal  (12.11.13 22:02:10)
vay be, sikindirik bi parti oylamasından halkın cahillik oranını anlayan insanlar varmış... istatistik konusunda master degree adam. adeta bir toplum analisti. helal olsun, bi türkiyeden çıkar zaten bu cümle.

neye kullandığımız da önemli. oy kullanmazsak evet çoğunluğu olan partiye yarıyor ama barajı geçemeyen bir partiye verince daha da beter oluyor, bir oy ona kayıyor.

6 senede bir oy kullanıyorsun diyelim, o 2 dakika bir şeyleri değiştirmez. senin oy kullanıp kullanmaman 50 milyon seçmenin olduğu bir ülkede kimsenin sikinde olmaz. asıl değiştiren şey, o 6 seneyi nasıl değerlendirdiğindir. tek başına değiştiremezsin. değişimin öncüsü olacaksın.
  • zazazaraeta  (12.11.13 22:05:44)
elbette değiştir, fakat demokrasi oy kullanmaktan ibaret değildir.

  • istenmeyen_adam  (12.11.13 22:10:23)
hiç bir şey değiştirmez...
Çünkü sistem menfaat üzerine kurulmuş. Adaletli olacağını sandığın adam çarkları hep kendine çevirmeye başlıyor. Sistem milletin menfaatlerine gelince gıdım gıdım çalışırken milletvekili menfaatleri oldu mu cayır cayır çalışıyor...

  • inanmazsan inanma  (12.11.13 22:16:42)
değiştiriyor. 11 yıldır görüyoruz bunu zaten, oyların nasıl değiştirdiğini.
tabii, yukarıda da belirtildiği gibi demokrasi sadece oy kullanmak değildir.

değiştirir diyorum ama bana sorsan dürüst olayım, iktidar partisine oy vermiyorum, düşünmüyorum ama fikirlerimi yansıtan bir parti de göremiyorum.
bu yüzden bir yandan boş oy kullanırsam bu ''çoğunluğu alan partiye yarama'' durumu söz konusu olunca onlara dolaylı da olsa artı oy kazandırmak istemem.

ama bir yandan da siyasi görüşüm olmadığı için beni yansıtmayan partiye de rastgele oy vermek istemiyorum. vicdanen düşündürücü yani.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (12.11.13 22:32:37 ~ 22:37:29)
normal şartlarda değiştirmesi gerekiyor. Normal demokrasilerde, seçimlerin şeffaf gerçekleştiği, insanların kafasında soru işareti bırakılmayan seçimlerde değiştirir. Yapılan bunca yamuk işi görünce ben seçimler hakkında minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır diye düşünüyorum şahsen. Biraz demagoji, biraz dezenformasyon biraz da "halkın iradesine saygı göstermiyorlar" teranesiyle kıvırıyorlar. Biz de çok nazik bir millet olduğumuzdan diğer yanağımızı dönüyoruz her seçimde. Ben şahsen hem genel hem yerel seçimlerde verdiğim oyların boşa gitmediğine inanıyorum ama bunu sağlamak için harcadığım eforu düşündüğüm zaman ne kadar oyun boşuna atıldığı hakkında bir çıkarımda bulunabiliyorum ne yazık ki.

  • dusunuyorumoyleysevurun  (12.11.13 22:44:36)
oy kullanmak illa ki değiştirir ancak oy verilen kişilerin de artık bir zahmet o ihtiyar götlerini kaldırıp "yobazzzz" diye parmak gösterdikleri kadar seçim sandıkları başlarında oylarına sahip çıkmaları gerekir.

herifler başka parti oylarını çöpe atarak zaten seçimi garantiliyorlar, bu yetmezmiş gibi bir de kendi oylarına birşey olmasın diye sabahtan sabaha bekçi gibi vardiyalı dikiliyorlar, seçimi de kazanıyorlar. sen heyet tüm partilerden ortak falan da desen, öyle değil o işler annem. ondan sonra anca cumhuriyetin en köklü partisiyiz, he babam he.
  • Unorthodox  (12.11.13 22:49:04)
OY KULLANMAMAK DEĞİŞTİRİR. ANAYASAYA GÖRE BELLİ BİR SAYIDA SEÇMEN KATILMAZSA SEÇİME SEÇİM TEKRARLANIR. devleti iktidarı trollemek isteyen gerçekten siyasi parti ıvır zıvır cephe güdümünde olmayan adam bunu yapar.

  • tık tık tık  (13.11.13 00:10:30)