her şeyin en iyisini siz biliyorsunuz evet biz koyunuz

İnsanların özellikle de sol görüşlü kişilerin artık sürekli;
"her şeyi biz yaptık, gezi yi de biz yaptık, şunu da bunu da.. biz en süperiz en muhteşemiz ama sizin zekanız yetmediği için bunu anlayamıyorsunuz.. yüz yıldır sosyalizm marksizim anlaşılamadı, biz anladık çünkü sizden daha zekiyiz, daha çok okuduk, daha kültürlüyüz çünkü.. ayrıca siz de kimsiniz sistemin kölesi koyunusunuz.. biz sizden üstünüz çünkü biz kölesi koyunu değiliz.." demesi çok sıktı..

bu tavrın Başbakan ın "biz onu da daha iyi biliriz, sizden öğrenecek değiliz" tavrından farkını göremiyorum.. Hatta daha üzücü ve salakça çünkü bunlar bi de okuyup, öğrendiklerini ve daha kültürlü, zeki olduklarını sanıyorlar ama eleştirdikleri başbakandan bir adım bile önde değiller, fark yaratması gereken o bilme haline rağmen aynı yerde oldukları için, hatta daha da kötü durumdalar..

he gülüm he

siz tek tip değilsiniz zaten.. siz hiç aynı şeyleri aynı cümleler aynı örneklerle açıklamıyorsunuz..
siz her konuşmada yeni şeyler katıyorsunuz bu dünyaya..
siz değerlisiniz çünkü başkaldırdınız, diğerleri değersiz, koyun, kültürsüz..
siz insanları güya insan olduğu için sevip kucakladınız ve sınıf farkı olmasın istediniz ama o kadar malsınız ki çoğunuz nerdeyse hepiniz konuşmalarınızda sizinle aynı fikri, bilgiyi paylaşmayan insanları ezme eğilimde oluyorsunuz..

nere gitti hacım eşitlik???

sen beni ezdin bilmediğim ya da senin gibi -senin tarzında- başkaldırmadığım için..

bu tavırla artık o kadar sık karşılaşıyorum ki aynı ya da benzer şeyleri savunsam bile karşımdakinin bu tavrı beni o kadar çileden çıkartıyor ki anlatamam..

yazdım çünkü fikrinizi merak ettim..

belki sonra silerim..

okuyana selam..

buraya bolca liboş sıfatı gelecek, hazırlıklı olunuz

  • reverse engineer  (06.11.13 19:34:52)
okudum yazını +1 diyorum.

Genel olarak insanlar diğer insanları kendi savunduklarını anlayamadıkları için savunmadıklarını düşünüyorlar.

Sağ sol farketmez isteyen istediğini savunsun.

Ha inandığı için değil çıkarı olduğu için savunan insanların sayısıda çok fazla.
Aptal olduğu/anlamadığı için değil çıkarı olduğu için savunduğunu düşünüyorum insanların.
  • basond  (06.11.13 19:36:08 ~ 19:37:28)
katılıyorum çoğunlukla ama hiç sormuyor musun "niye acaba böyle, sadece kendilerini üstün gördükleri için mi bu insanlar böyle tepki veriyor?"

- yöneltilmemiş, bastırılmış öfke.

insanların kendini ifade etmesi kısıtlandığı için, e engelleyene tepki veremiyor, hayatı tehlikede, sana böyle tepki veriyor, ya da senin tabirinle "onun tarzıyla başkaldırmayanlara.

bastırılmış öfkenin bir bastıranı, yöneltilmemiş öfkenin yöneltilmesinin engelleyeni vardır değil mi? kim peki?
insanların kendisini ifade etmesini ksıstlayıp engelleyenler.
yani "biz daha iyi biliriz" diyenlere çıkıyor kapı yine.
  • dafaiss  (06.11.13 19:38:34)
Açıkcası solcular bu ülkede bir halt yapacak durumda değiller. Beceremiyorlar, birleşemiyorlar ve örgütlenmekte beceriksizliğin zirvesindeler.

Sadece 3 ayda üniversitede 3 yeni sol grup oluştu, toplamda 13-14 tane sol grup var.

Hepsi toplanıp 3-4 kişiyle toplantılar devrim konuşmaları bildiriler falan filan.

Devrimci işçi bilmemnesi var, içlerinde tek işçi yok. Onu geçtim üniversitede işçi pozisyonunda çalışanlar bile sallamıyor bunları.

bazıları 7-8 yıldır üniversitede adam kantinde oturmuş örgütüne adam devşiriyor, devrim yapacak yıllardır.

kısaca bu zihniyette ki soldan bir cacık olmaz, sırasıyla tayyip sonra bir başka sağ parti lideri bunları s.kmeye devam eder, bu ahmakların salaklığı yüzünden halkıda s.kmeye devam eder.

zira Milletin çoğu bir bunlara bakıyor bir tayyibe, bunları görünce tayyibe oy atıyor.
  • efrasiyab87  (06.11.13 19:38:51)
insanların zaaflarını kullanmayı ahlaki bulmuyor olabilirler.ayrıca sol görüşlü insanlar okumaya,araştırmaya biraz daha meyilli oluyorlar.biat kültürü de olmuyor.

  • rock n roll  (06.11.13 19:55:30)
yazdığımı tekrar okuyunca biraz daha basitleştirme ihtiyacı hissettim: düşün ki patron sana bağırıp çağırıyor işyerinde, birşy talep ediyorsun umırsmayıp azarlıyor; ya da okuldaysan hoca canını sıkıyor ve aman işim/okulum/maaşım/bursum tehlikeye girmesin borçlarımı hasta kardeşimin ilaç parasını... nasıl öderim diye düşünerek susmak zorunda kalıyorsun. Sonra o öfke birikiyor ve eve döndüğünde aileden birilerine ya da arkadaşa dosta küçük bir meseleyi büyütüp çatıyorsun, çatacak yer arıyorsun. Çünkü onlar iş vb.yi tehlikeye sokacak konumda değil.

İşte iş/okul yerine iktidar, kaybedecek şeyler yerine de özgürlük, eğitim hakkı vb şeyleri koy, çatılan kişi de sen oluyorsun. Suçlu konuşmanı engelleyip taleplerini iletmene dahi tahammül edemeyen patron/iktidar özünde.
  • dafaiss  (06.11.13 20:09:41)
Tespitine +1 diyorum.

  • yazgisiz infaz  (06.11.13 20:11:19)
başıma sıkça gelen:

- hükümeti savunmadığım halde (asıl karşı çıkılacak yönleri, esaslı meseleler yerine yüzeysel, gündelik hususlara karşı çıkılması hasebiyle),

ve

- çoğu demokrasi (ve yuvarlak, muğlak bir özgürlük) talebini ilettikleri halde;

durum değerlendirmelerinde, bir bağlam arayışına girmemi, farklı bileşenleri hesaba katmamı zinhar kabul etmemeleri, zıt bile değil farklı yaklaşımları, anlama çabalarını yekten reddetmeleri, kelime hazneleri gibi düşünme yorma kapasiteleri vasat olanların, sadece a veya b seçeneklerinden birini, altını tam dolduramadıkları ifadelerle seçmeleri, buna rağmen "ben haklıyım, doğruyum" demeleri ve zıddına bile söz etmemeleri gerekirken farklı fikirler duymaya HİÇ tahammül edememeleri. kızsam mı üzülsem mi bilemiyorum.
  • tedirginlik hucresi  (06.11.13 22:40:39)