Ak parti hükümeti'nin iyi işleri?

Nelerdir tam olarak? Ekonomi dediler yıllarca bak böyle olmaz bu lastik patlar dedik patladı da kısmen, sağlık dediler ki sağlık skandalları, kesilen paraların akıbetsizliği, her ilaç için fişleme sistemi vs vs. Hiç mi iyi bir şey yapmadı diyorlar ya bazen gerçekten buna cevap veremiyorum, hani evet bak şunları şunları yaptılar %100 çok süper oldu ama yanlışları diyeceğim yok aklıma gelmiyor,

Son dönem artan antipatim gözümü mü kör ediyor yoksa cidden bu adamların günümüz itibariyle tamamen başka alt nedenlere hizmet etmeden, halka hizmet amacıyla kimsenin cebini doldurmadan kısaca hizmet anlayışıyla ya bak şunu da çok güzel yaptılar diyebileceğimiz bir icraatları yok mu?

Objektif olma çabamda katkı sağlayanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Belediyecilik anlamında güzel işleri var ufak şehirleri iyi yönetiyorlar.
Bir de işte hükümet olarak sigara yasağı en güzel işiydi.

daha da yok zaten :) çıkması da beklenemez.
  • croswell  (06.11.13 12:20:56)
Paradan altı sıfır atılması. Onun dışında yok bir şey.

  • devilred  (06.11.13 12:21:56)
önceden her türlü baskı ve zora "oh olsun" "tabii yapılacak" vesaire diyenlerin de önemli bir kısmına baskı ve zor uygulayarak o tiplere de neyin ne olduğunu biraz gösterdi. büyük başarı aslında.

  • kulkke  (06.11.13 12:23:21 ~ 12:23:39)
askeri vesayetin kaldırılması. Sadece onlara akpye mal edilemez ama onların döneminde oldu. Tabi bunun toplumsal zeminini hazırlarken toplum mühndisliğine giriştiler, hiçbişeye alakası olmayan insnların yılları heba oldu vb.

ekonomi=kanser hücresi. o da büyüyor ama vücuda zararverecek biçimde değil mi?gelir adaletsliğinde bir değişim yok, e neye yarar ekonomi?

Sağlık keza öyle, sigortasızlara 213 tl ödeme dayatması varken nasıl bir iyi yönde gelişmeden söz edilebilir?

Eğitim deneme tahtası.
  • dafaiss  (06.11.13 12:25:01)
sigara yasakları

  • nax  (06.11.13 12:27:48)
yahu düşündüm de askeri vesayetin yerine polis devleti geldi. onu da saymasak olur aslında. Yine de "iyi" olarak yorumlayan çıkabilir belki, biraz zorlanırsa.

  • dafaiss  (06.11.13 12:27:59)
eğitim, kötü işler

sağlık, iyi işler

ekonomi, yalan dolan

adalet, çökmek üzere

çevrecilik, standardın biraz altında

özgürlük, o ne yaa

marmaray.
  • duydukduymadıkdemeyin  (06.11.13 12:40:21)
sigara yasakları eyvallah da zaten bu kim olsa olacaktı muhtemelen, gerçi sigara zamları konusunu doğru bulmuyorum ben çünkü vergi sistemimiz ekonomide olması gerektiğinden büyük bir yükü taşıyor.

paradan altı sıfır atılması konusu da yanlış hatırlamıyorsam akp öncesinden planlanan bir şeydi.

eğitim sistemini direkt eledim bedava tablet filan güzel belki de 4+4+4 gibi her sene değişen ucubik bir hale geldi eğitim kaldı ki üniversiteleri de eğitime katarsak çıkamayız oradan :)

esas kastettiğim akp olmasa olmazdı hani yapması gereken değil ekstra olarak bu iktidarın başarısıdır denilebilecek bir şey var mı?

dip not: askeri vesayetin kalkması veya genel kurmay başkanının susması konusunda şunu unutmamalı ki o vesayet tek taraflı kalktı hani eskiden ordu irticanın tepesinde bir kılıçtı şimdiyse iktidarın elinde, gelecekte daha net göreceğiz bunu.
  • lunedor  (06.11.13 12:43:29)
benim isime yarayan tek sey, ankara konya arasi hizli tren. rte'yi zerre sevmem ancak onun bu kibirleri, tavirlari olmasa sittin sene kimse yapamazdi belkide..

  • foolrules  (06.11.13 12:51:06)
askeri vesayet konusundaki tespitin doğru ama bir de şöyle düşün; o kısımda da akp-cemaat çatışması devreye giriyor. Şimdiden net bişy yok elbette dediğin gibi ileride göreceğiz. Ama tsk iç tüzüğü değişti,35. Madde galiba. Yani "bu konuda yasa tanımayız" diyen olmazsa, ihlal etmedikleri yasa da kalmadı ya, o iş de yaş.

  • dafaiss  (06.11.13 12:51:28)
ekonomi patladı mı?
tarihin ekonomik açıdan en güçlü türkiye si var şu anda.
turist sayısı 3 e katlandı.
sağlık sistemi toparlandı.
sgk toparlandı. 38 yaşında emekli olanlar vardı...
  • pause  (06.11.13 12:52:04)
@soso o sırada cevap yazdığım için gözümden kaçmış merak etme tik atarım ben hep compu bana kıyak geçiyor para almıyor tiklerimden :)

@pause turist sayısı arttı ama bunların çoğu turist değil yabancılara verilen geri dönüşümsüz ayrıcalıklar vs derin konu o, ekonomi en güçlü derken? satılan kaynaklar ve geri ödemesine henüz başlanmayan dış borçlar? artan işsizlik, ötv gibi garip vergiler yani ekonomi güçlü derken daha detaylandırabilir misin? sağlık desen yukarıda da yazdım/yazıldı zaten özünde özele teşvik eden, fişlemeye yönelik bir sistem mevcut kaldı ki teori çok önemli değil pratikte büyük sıkıntılar var bir gün işin düşerse fark edersin, sgk toparlandı mı bilemiyorum ama genel sağlık sigortası gibi bir uygulamaya doğru diyebilecek biriyle tanışmadım henüz, zaten sorumu tekrar okursan dünyadaki veya teknolojik gelişimler sayesinde olması gerekenler değil sadece akp olduğu için olan şeyleri sormuş idim, başörtüsü meselesi mesela olabilir, andımızın kaldırılması olabilir gibi doğruluğu tartışılır elbette hepsinin de herkesin görüşünü merak ettim ama bu görüş bence iyi bak süperden çok daha detaylı olabilirse sevinirim.
  • lunedor  (06.11.13 12:53:54 ~ 13:00:03)
@pause

saglik sistemi mi?

isi olmayan belli yasi gecmis insanlardan yuzbilmem kac lira almak mi?
hastanelerde yillardir sabahin besinde daha gunes dogmadan siraya girip sira almak felan mi saglik olayinda isleri iyi yapiyor?

ekonomi mi?

ekonomik acidan en guclu turkiye pinpon topu fiyatlarina gore mi? asgari ucrete gel haci.. alim gucune gel, cari aciga gel, imf borclari bitti derken girilen borclara bak.

turist demissin..

isterse son bin yilin dunyada en fazla turist gelen yeri olsun, adam yurtdisindan otelini ayarliyo otelden tek ciktigi yer sahil.. doviz getirip kimi zengin ediyor bu adamlar?

ekleme: saglik sisteminde yeni recete duzenlemesi mi, artik profesorlerden randevu alamamak mi.. daha dusununce neler neer cikar..
  • foolrules  (06.11.13 13:00:41 ~ 13:04:10)
bu arada ekonomi konusunu ben de çözebilmiş değilim. ekonomiden anlamam ben ancak bir yanda tamamiyle muhalif bir ekonomist olan ege cansen'in akp ekonomisini karalayan ve mantığa uygun yazıları var, diğer yanda ise, tamamiyle objektif bir şekilde olaya bakıp aslında ekonominin normal seyrinde olduğunu, hatta geliştiğine dair bir açıklamada bulunmuş olan tanıdığım bir ekonomist var. ekonomiyle içli dışlı, olaydan anlayan başka tarafsız biri de yazsa iyi olur hazır lafı geçmişken. yani ege cansen'in yaptığı gibi sadece sayılar verip, şu senede şu kadardı, şimdi arttı borç bakın gibi değil de, biraz daha geçen zamanı hesaba katıp konuşacak birisine ihtiyaç var sanki.

  • soso  (06.11.13 13:02:14)
ekonomi konusunda üşenmeyen arkadaşlar uluslararası raporları inceleyebilir orada bahsi geçen büyümenin hangi ülkelerden geride olduğu görülebilir ayrıca almanya gibi oturmuş bir ekonomiden fazla büyümek başarı değildir gelişmekte olan bir ülke için, aslında bu konuda çevremize kendimize bakmamız bile çok sonuca gebe, maaş aralıkları, alım gücü, vergiler, özelleşen kitler(ki gelir ve satış rakamları ve hatta bunlara finansman sağlayanın devlet oluşu kısaca direkt peşkeş örnek isteyenler termik santral ihalelerini incelesin) gibi gibi, yabancı sermaye arttıkça bakanın dediğine geliyor durum ara eleman ülkesi hani bu noktada veriler zaten pozitif bir tablo çizmiyorken çiziyor olsalar bile dağılım olarak eşitsizlik baki.

  • lunedor  (06.11.13 13:06:58)
ekonomi konusunda şu da incelenebilir:
(bkz: gini katsayısı)

  • dafaiss  (06.11.13 13:07:14)
- kürt-türk meselesinin masaya yatırılması (en büyüğü bence)
- askeriyenin gereğinden fazla olan gücünün elinden alınması
- sigara yasağı
- başörtüsü serbestisi
- ulaşım (marmaray, hızlı tren vs.)
- kentsel dönüşüm projeleri (tarihi doku vs. deniyor ama en ufak bi depremde o insanlar direkt mezara girecek
- ülkelere vize kolaylığı

ama yine de sevmem.
  • brkylmz  (06.11.13 13:10:46)
Başörtüsünün serbest bırakılması derdim iyi icraat olarak (ateistim) fakat eğer sen din ve inanç özgürlüğünü sadece sünni müslümanlara tanıyorsan (bak d,in ayrımını geçtim sadece mezhep var) bunun adı özgürlük değildir. ruhban okullarına da izin vereceksin, cemevleriyle ve alevilerle uğraşmayı keseceksin o zaman derim ki türbanın serbest bırakılması özgürlük içindi. onun için türban işini eledim.

ekonomi: eğer türkiye ekonomisi çok gelişti, tarihin en güçlü türkiye ekonomisi yakalandı diyorsan da doğal gaz zammından daha yüksek memur maaş zammı beklerim ben. her sene elektriğe doğalgaza %15-25 arası zam yaparken memur maaşları %3-%3 artıyorsa ekonominin nereye kime geliştiğinin bir önemi yok. işsizliği çözememişsin.

sgk toparlandı derdim eğer sigortasız çalışan yüzbinlerce işçi olmasaydı. ha sen diyeceksin ki işçiler de sigortasız çalışmayı kabul etmeseydi o zaman. patronlara eğer bir baskı yapsaydın işçilerin iş seçebilme hakkı olsaydı o zaman sigortasız çalışmayı düşünebilirlerdi. hala işçinin parasını bankaya yatırıyormuş gibi gösteren tonla işveren var. banka kartları işverende duruyor. işçiye asgari ücreti bankaya yatırıyormuş gibi gösteriyor. banka kartı işverende olduğu için işveren o parayı çekip 100-200 tl altını işçisine veriyor. bunu engelleyemiyorsan sgkyı nereye toparlıyorsun? tabii 213 tl zorunlu sigorta yaptırırsan eğer işsizlere o zaman toparlanır.

asker olayları: eğer darbeciler yargılansın, bir daha darbe olmasın diyorsan bu işi kökünden kazıyacaksın. gidip 90 yaşına gelmiş adamı yargılamakla darbeyle hesaplaşılmaz ki zaten bir bok da yaptıkları yok bu konuda. tabii ki ordunun gereksiz yere ülkenin her yerini ele geçirdiği günlerin bitmesi güzel. fakat bunu yaparken polisleri rejim ordusuna çeviriyorsan bir boka yaramaz yaptıkların.

sigara yasağı: sigara yasağını kim sallıyor bilmiyorum. düzenli gittiğim yerlerde sigara yasağı falan işlemiyor. herkes iç mekanda sigara içirtiyor müşteriye. tabii göz önündeki yerlerde falan bunu yapmak zor. istiklal caddesi üzerindeki mekanlarda belki içtirtmiyorlardır ama arka sokaklarında fosur fosur içiriyorlar. hele stadyumlar. resmen maça gittiğime pişman oluyorum. herkes sigara içiyor. güvenlik görevlisine şikayet ediyorum abi ben bir şey yapamam herkes içiyor alış sen de diyor adam.

dersane olaylarını ise medyadan nasıl takip ettiniz bilmiyorum ama haberlerde "dersaneler kapanıyor" diye bas bas bağırdıkları şeylerin hepsi yalan. dersaneler kapanmıyor isim değiştiriyor. amaç milli eğitim bakanlığının denetiminden çıkarmak. başka hiçbir amacı yok o hamlenin.

eğitimde yok bedava kitapmış, tabletmiş çok saçma buluyorum. kitabın içi fos. saçma sapan kitabları bastırtıp öğrenciye dağıtıyorsun. evrim teorisnin adının geçmesi bile yasak. isterse dönemde 500 kitap versin ne işe yarar. kaldı ki doğuda bir ton okulda öğretmen sıkıntısı var. napsın çocuk tek başına kitabı. okula gidecek yolu yok doğru düzgün.
  • godsparticle  (06.11.13 13:11:40)
kabinede hızlı tren kazasını hariç tutarsak ulaştırma bakanlığı en iyi çalışandı.

en kötü milli eğitim. zaten 50 kere bakan değişti, hiçbiri beceremedi.

ekonomi önceki tüm hükumetlerden daha iyi ama gene de yeteri kadar değil. sağlık da aynı şekilde.
  • kafkef  (06.11.13 13:14:31)
bu arada sanırım şöyle bir durumda var olması gereken-olan karşılaştırması da yapmalıyız, ulaştırma mesela güzel işler var evet peki 2002 yılında 2006'da bitirilmesi öngörülen bir proje 2013 yılında bitiyorsa? yani ulaştırma konusunda özellikle köprü tadilatı faciası yaşadık farkında olmadan ki işin içinde olmasam ben de fark etmezdim, standardı 10 gün olan işlem tecrübesiz firmaya yaptırıldığı için aylarca çile çekmemizi sağladı trafikte ki bir izmir istanbul otoyolu veya özelleştirmeler gibi gibi ki hızlı tren söylemeye gerek yok. belediyecilik alanında daha çok iyi şeyler yapılmış gibi ama bu da akp belediyelerinin mi başarısı yoksa ödenek konusunda mı bir kayırma var yoksa olması gereken daha doğrusu yapılabileceklerden ne kadar yakın veya uzağız bu noktada önemli gibi.

bir de ilk mesajımda dediğim şey asıl sorguladığım, "sadece halka hizmet" olarak yapılagelen bir şey yok gibi sanki güzel şeyler bile ama ile bağlanabiliyor ufak bir düşünme sonrasında.
  • lunedor  (06.11.13 13:36:17)
paradan altı sıfır atılmasında yanlış bir şey yok. daha öncesinde planlanmış olsa da yapmaya cesaret edilmemişti. akp döneminde yapıldı sonuçta bunu. yanlışlık nerede?

  • devilred  (06.11.13 15:47:37)