zamanı daha verimli kullanmak

içün neler yapıyorsunuz? yöntemlerinizi anlatsanız ya biraz.

kendimce kısmen biliyorum ama uygulamıyorum. tv yok hayatımda iyi hoş da gerekli işlerim için başında olmam gereken pc'de gereksiz işler için de bir o kadar vakit ayırıyor olmam zamanımı verimsiz kılıyor. ha ama hakkaten göreceli bir de ben mesela yemek yapmayı, spor yapmayı falan verimli addediyorum, böyle görmeyenler de olabilir. kendi hayatından çıkarmaya bak derim biraz verimliliği.

  • candanag  (28.10.13 23:33:00)
ben pek yapamıyorum ama yapabilenler planlı yaşıyor. ne zaman ne için çalışacağından sosyal ilişkilerini, eğlencesini, ne zaman içip sapıtacağını bile planlayan insanlar var. vakit darlığından da hiç şikayet etmiyorlar :/

  • zgrydn  (28.10.13 23:35:58)
7 saatlik uyku ve akabinde erken kalkış. sabah erken kalkarsan gün ister istemez verimli oluyor.

  • dalessandro  (28.10.13 23:36:23)
Sahici bir "amaca sahip olunduğu varsayımıyla" yedi maddem var benim.
1. Geç uyumak ve erken uyanmak.
2. Planlı biçimde iş yapmak.
3. Sosyal yaşam ya da bireysel eğlence işleri için "amacımızdan" vazgeçmemek.
4. Her yerde ve her zaman okumak.
5. Gündelik yaşam içinde yaşam amacımıza koşut olmayan şeylerden uzak durmak.
5. Asla ertelememek.
6. Kendini olumsuzlamamak ve geçmiş zaman için hayıflanarak zaman harcamamak.
7. Kesintisiz öğrenmeyi alışkanlık haline getirmek ve her şeyi bağlam içinde tutmak.

Bunlar için,@straight gigolo'nun da dediği gibi gereksiz insanlardan uzak durmak, gereksiz görsel materyallerden uzak durmak, günlük alışkanlıklar edinip zamanın kıymetini anlamak ve bunu akıldan çıkartmamak her zaman işe yarayacaktır.
Nitelikli kitaplar okumak, nitelikli düşünmeyi sağlar.
Yolda geçirilen zaman, yüklendiğimiz angarya işler sırasında geçirdiğimiz zaman (bu işleri üstlenmemiz elzem olabilir bazen, aile durumları vb.) boşa geçmiş zaman olsun istemiyorsak zihnimizi eğitmek ve çarkın hiç durmadan devam etmesini sağlamak zorundayız.
  • kalemdefter  (28.10.13 23:38:42)
@straight gigolo +1. motivasyonumu kıracak herkesten uzak duruyorum. kendime hedefler koyuyorum ayrıca. "haftada en az 12 saat falanca işe ayıracağım" gibi gibi. bi ara günlük internet kullanımıma kota koymuştum. günde 3 saatten fazla internete girmeyi yasaklamıştım kendime. o aralar baya fazla kitap okumayı başarmıştım mesela. ama devam edemedim.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (28.10.13 23:54:35)
tam yazacaktım, önce yorumlara bakayım dedim. iyi ki bakmışım, yazmama gerek kalmadı. straight gigolo abi ve kalemdefter +1
noktası virgülüne.

  • papillon7  (29.10.13 00:10:31)
6 saatten fazla uyumamak
yemeğe öğün başına 15 dakikadan fazla ayırmamak.
ulaşım rotaları için farklı kaynaklardan yararlanıp ince eleyip sık dokumak. iş geliş-dönüş saatlerinde fazla rağbet görmeyen güzergahları kullanmak hatta mümkünse yolda olmamak.
planlara sadık kalmak, en kötü ihtimalle 1 gün öncesinden plan yapmak.
  • reverse engineer  (29.10.13 01:12:17)
zamanımı daha verimli kullanmak istediğim günler duyuruya az giriyorum (:
şimdi yaptığım gibi çizim arasında kaçamak girişler daha eğlenceli.
internet beni yiyip bitiriyor çünkü :( zamanım en çok burda kayboluyor.
  • glori  (29.10.13 01:17:16)