yakını ölen birisini teselli etmek

çok yakını ölmediği sürece üzülmeyen, yas tutmayan ben, bir arkadaşımın vefat eden yakını için de üzülemiyorum. "başın sağ olsun" demekten ötesini de getiremiyorum. siz nasıl yapıyorsunuz? o insana yanında olduğumu belli etmek istiyorum ama dürüst olup onu üzecek şeyler de söylememek gerektiğini iyi biliyorum. siz nasıl yapıyorsunuz?

Ben başka bir muhabbet açıyorum ki kafası dağılsın. O yalnız kaldığında yeterince düşünecektir zaten.

  • bazilika  (15.10.13 19:57:18)
başsağlığı dilemekten öte fazla bişiy yapılamaz zaten, yani teselli olmak mümkün diyildir. birkaç yıl içinde annemi ve babamı kaybettim ve ekstra teselli beklemedim kimseden, teselli zamanla geliyor, başka birilerinin de üzülmesi üzüntümü azaltmazdı yani. normal diyalogunuzu sürdürün, çok kötüyse birlikte takılıp onu bi şekilde meşgul edin bence.

  • tedirginlik hucresi  (15.10.13 20:50:05 ~ 20:50:17)
zaten kimse üzülmüyor öyle bi şey için. ben kimsenin, eğer tanımıyosa o kişiyi, arkadaşının yakını öldü diye gerçekten üzüleceğini zannetmiyorum. en fazla arkadaşın için üzülürsün, o da yani anne-baba-kardeş-dede-anneanne-babaanne ise. o üzüleceği için üzülürüm. ben fazla konuşmuyorum açıkçası öyle durumlarda. herkesin acısına da saygı duymak lazım; salak teselli cümlelerine gerek yok. ölen kişi yaşlı ise en azından hayatını doya doya yaşadığını falan söylerim; ama eğer genç öldüyse söylenecek hiçbi şey yok.

  • nathanieltroy  (15.10.13 21:11:26)