evlerde su tassarufuna yönelik proje

makina mühendisliği bitirme projem sebebiyle evlerde su tasarrufuna yönelik projeler, kaynaklar, fikirler arıyorum.
mesela banyo suyunu açtığımızda sıcak su gelene kadar akan suyun geri kullanımı gibi.
bizi ilgilendiren kısmı -hocam şöyle bi alet takıyoruz sisteme bu alet suyun geri kazanımı konusunda yardımcı oluyor yahut hocam hocam şöyle bir havuz kuruyoruz banyo suyu klozet suyu olarak kullanılıyor gibi.
az çok fikirler var kafamda ama maksat daha geniş bilgi bulabilmek.

kaynaklar ingilizce olabilir mi?
ecodrain diye bir olay var. banyo yaparken akıp giden sıcak suyun sıcaklığını tekrar dönüşüme kazandırıyor mesela.
sonra gri suyu dönüştüren sistemler var. mesela: www.greywater.com

ekleme: www.bilwor.com
bir de bu tür musluklar var, sanırım suya hava karıştırıp su tasarrufu sağlıyorlar. fuarda görmüştüm.
  • kediebesi  (05.04.09 22:50:19 ~ 23:01:58)
bi' yerde okumuştum su tasarrufu ile ilgili ;
klozetlerde suyun toplandığı yer var ya - tretuar mı deniyordu ona?- oraya örneğin 1.5 litrelik bi' pet şişeyi doldurup koyuyorsunuz ve her sifonu çektiğinizde o hazneye 1.5 litre az su doluyor. Bu sayede 1.5 litre su tasarruf etmiş oluyorsunuz. İşine yarar mı sanmıyorum ama belki bi' beyin fırtınasına yardımcı olur.

  • charlesbukowskiineksi  (05.04.09 22:53:30)
Fotoselli musluklar vardı, elini yaklaştırınca akıyordu su. Ya da musluğa bir aparat bağlanıyordu; ucundan çubuk uzanıyordu. Çubuğu sağa sola ittirerek musluğu çalıştırabiliyordun. Bunun gibi fikirler mi?

  • ataturkiye  (05.04.09 22:53:41)
genelde aynı suyun birkaç farklı iş için tekrar kullanımına dayanıyor bu tip projeler.

başlangıçta evde su kullanılan işleri, bunların su kalitesi açısında girdilerini ve çıktılarını tanımlarsın.
-bulaşık: 10000 ppm kirli, berrak, şu aralıkta ph
-sifon: yüzbinmilyon ppm kirli, opak olabilir, bu aralıkta ph
-banyo: 1000 ppm kirli, berrak, o aralıkta ph
(sınıflandırmaları ve rakamları salladım, elbet bir ölçüsü vardır bu işin)

daha sonra bunları bir güzel tablolaştırıp, bir işin su çıktısının diğer işin su girdisine çevrilebilmesi için gereken temizleme işlemlerinin maliyetlerini, ve her işlemin ne kadarlık bir su tasarrufuna tekabül ettiğini hesaplarsın:

-banyo suyunun çamaşır makinesinde kullanılabilmesi için mekanik filtre ve basınçlandırma gereklidir 10 kuruştur.
-çamaşır makinesi suyunun sifonda kullanılması için sadece iletim gereklidir, 5 kuruştur.
-bulaşık suyunun banyoda kullanılması için kimyasal temizleme gereklidir 50 kuruştur)

minimum maliyet ve maksimum su tasarrufu sağlayan çevrimler üzerine gidip, bunun maliyetini düşürmenin yollarını ararsın.

zaten en az iki rezervuar ve bir pompaya ihtiyacın olacak. seçtiğin çevrim senaryosu için pompa rezervuar ve borulama tesisatı maliyetini de hesaplarsın, olur sana mis gibi proje.

iki çevrimin arka arkaya yapılması durumunda (banyo suyu->çamaşır makinesi->sifon), kullanacağın karşılaştırma tablosu 3 boyutlu olacaktır. daha da bombastik olur.
  • makineci  (05.04.09 23:17:13 ~ 23:23:18)
@kediebesi
ingilizce olabilir tabi. musluk gibi ufak değişikliklerden çok genel bi sisteme ihtiyacım var.

@charlesbukowskiineksi
evet zihni sinir projesi gibi ama onu zaten ikili düğme yaparak çözdüler sayılır. ayrıca hocaya elimde pet şişe gidrsem hoş olmaz sanırım :)

@ataturkiye
genel bi sistem düşünmem gerekiyor

@want2die
arıtma bizi aşıyor biraz dediğin gibi kullanılan suyun bir kaç kez daha kullanımı gibi şeyler daha çok.

@makineci
suyun detaylarına pek girmek istemiyorum ama banyo suyunu tuvalet için kullanmak olayını kullanabilirim.

ve son olarak şöyle bir alet buldum olur da ihtiyaç duyan merak eden denemek isteyen olursa:
www.gothotwater.com
www.suveenerjitasarrufu.com
  • aysiku  (06.04.09 00:20:21)
www.danhagerman.com

daha geniş bir sistem demişsin amma benim gördüğüm en basit sistem de budur. :)
  • kediebesi  (06.04.09 00:28:37 ~ 01:06:21)
yukarıdaki yazıları okumadım,o yüzden şimdi söyliyeceğim fikir bi tekrar olabilir.
en mantıklı en akılcı ve en etkili su tasarruf işlemi,altımızda kova varken banyo yapmaktır.belki ilk başta saçma gelebilir ama bu fikrin doğuşunda ve uygulamalı olarak öğretiminde ankara büyük şehir belediye başkanının başrolü olduğunu söylersem olası muhalifliğiniz kırılır gibime geliyor.

  • pedreklamlarındakimavisıvı  (06.04.09 07:01:03)
@aysiku : ney? ikili düğme mi? nası yani? ( makinesini yapmışlar ben hala pet şişedeyim. )

  • charlesbukowskiineksi  (06.04.09 08:57:27)
@charlesbukowskiineksi
şöyle ki sifon için iki düğme yapmışlar biri küçük boyutta diğeri daha büyükçe. küçük olana basarsan daha az su serbest kalıyor, büyüğünü çekince de daha az su gidiyor.

  • aysiku  (06.04.09 12:34:31)
vay anasını amma uzak kalmışım tuvalet dünyasından ( duyan da 30 senedir içindeyim sanacak - gerçi bi' bakıma öel tabi de:)

ikili düğme ha vay be.
  • charlesbukowskiineksi  (09.04.09 09:01:58)