Mülakatta şimdiki iş hakkında ne kadar bilgi verilir?

Şu an bir işim var, başka bir şirkete mülakata gidiyorum.

Şu anki iş hakkında ne derece sorular sorarlar? Kaç kişilik ekibiz, işler nasıl yürüyor falan gibi şeylere girilir mi? Söylenir mi bunlar?

Maaş konusu geldiğinde, şu anki maaşımı söylemeli miyim? Veya ben maaş beklentimi söylediğimde, "aa çok yüksekmiş o, niye ki" derlerse, "şu an x alıyorum zaten" demem normal midir?

İK'cı falan değilim ama şöyle düşünüyorum ben; çaresiz bir şekilde yeni bir işe ihtiyacın varsa maaş söyleme, "sizin bir standardınız vardır, uyarım" falan de. İşsizler yahut işini acil değiştirmek isteyenler için geçerli olan bu. Ama işinden memnunsan ve iş arama sebebin paraysa, şu anki maaşını ve beklentini söylemen saçma değil. Çünkü böylece iki taraf da net olur, beklentiler bilinir.

Şöyle düşün; şu anki maaşın 3000 olsun ve işinden memnun ol. İş değiştirmek için de 4000 civarı bir maaş beklentin olsun, değmesi için (neticede yeni ortam, memnun olmayabilirsin filan). Sen bunlara maaştan falan hiç bahsetmezsen, sana gidip 3400 falan teklif edebilirler, sen de değmeyeceği için kabul etmezsin. Öte yandan, "değmesi için 4000 civarı olması lazım" dersen de üç seçenek var;

1) Sana 4000'den çok düşük bir teklif sunmayı planlıyorlardı. Sen böyle deyince, seni yeterince yetkin bulduklarından ve kaçırmak istemediklerinden teklif etmeyi düşündükleri rakamı (örn. 3400) biraz arttırıp (örn. 3800) beklentini karşılamaya çalışırlar.
2) Sana 4000'den yüksek bir teklif sunmayı planlıyorlardı. Sen 4000'e fit olduğunu söyleyince sana 4000 verirler. (bu senaryonun çok yaygın olduğunu düşünmüyorum, eğer senin için öyle ise bunu da kaale al)
3) Sana halihazırda 4000 civarı bir teklif sunmayı planlıyorlardı. Yine aynı teklifi yaparlar ve beklentin karşılanmış olur. Gidip de "biz de öyle teklif etmeyi düşünüyorduk ama bize gelip maaş beklentisini söyledi, teklif sunmuyoruz" diye düşüneceklerini hiç zannetmiyorum.

Yani 1 ve 3 numaralı senaryolarda kârlı/nötr olursun, 2 numara kötü olur ama 2 numara çok olası değil. Kaldı ki, 2 numarada tek kaybın biraz maaş düşüklüğü olur; ama yine de beklentin kadar maaş teklif edilir sana.
  • long live rock n roll  (01.10.13 22:42:26)