Hamile kişiye Hiv'in bulaştığı doktor kontrollerinde çıkar mı?

Hiv virüsü taşıyan bir erkek, bir kadınla ilişkiye girdi ve hamile bıraktı diyelim. Ama iki tarafta bu durumu bilmediği için herhangi bir kan testi yaptırmıyor. Kadınların rutin gebe kontrollerinde hiv virüsü tespit edilebiliyor mu? Yoksa hiv bulaşmış olsa bile ta doğum yapana kadar bunun farkına varamadan hamilelik sürenin geçip bitmesi ihtimaller dahilinde mi?

Umarım soruyu anlayan uzman kişiler yanıt verir. Test yapılırsa hamile kişinin hiv pozitif olduğu ortaya çıkar mı gibi bir soru sormuyorum. Rutin kontrollerde tespit edilmeme ihtimali var mı diyorum.

takip edilen gebeliklerde annenin kan testleri yapılır: bu testler kan grubu, kan (-/+) uyumsuzluğu için, ayrıca tam kan sayımı yapılır bu testlerde HIV ve hepatit de bakıyorlar...B12 filan bakılır herhangi bir riski olmayan gebeliklerde başkaca ekstra bişey yapmıyorlar. riskli bişey varsa o ayrı dava.

gelelim şimdi sorunlu yere: sevgili sağlık sistemimiz rutin kan testlerini bile sınırladığı için doktor yazsa bile son 3 ayda başka test yaptırmışsanız maalesef hemşire kanınızı almaz (sadece ödemesi olan testler için kan alır) ve testler eksik kalabilir. yaşadım biliyorum.

böyle bir salaklık yaşanmadığı sürece evet rutinde baklır ve yeterli zaman geçmişse kan testinde HIV + ölçülür.
  • niye ama  (29.09.13 18:39:22)
Peki testler yapılmasına rağmen Hiv bulaşmış olsa bile 9 aylık süreçte testlerde çıkmama ihtimali var mıdır?

  • mountaincat  (29.09.13 18:41:32)
diyelim 1. ayda bir kez yaptırdı negatif çıktı 9.ayda bir daha baktırdı kesin pozitif çıkar. teorik olarak konuşuyorum tabi. böyle rutin yok

  • okuyucu olmak da iyi be  (29.09.13 18:42:58)
Peki rutin kontrollerini yaptıran gebe bir kadının olağan yaşamında böyle bir durumla karşılaşması söz konusu mudur?

  • mountaincat  (29.09.13 18:47:28)
ben hamile değilim mesela :) zaten olağan yaşamda başıma geldi anlattığım şey
HIV virüsü ve genel olarak virüsler enfeksiyonun bulaşmasıyla kanda tespit edilir hale gelmesi arasında bir zaman dilimi gerektiriyor. bu süre ne kadardır ? onun tam bir kesinliği yok. 10 gün de olabilir 6 ay da olabilir.

  • niye ama  (29.09.13 19:14:33)
Gebeliğin ilk kontrolünde yapılması gereken tarama testleri arasında. Anti hiv bakılır yani. Doğum zamanına kadar tekrarlanmasını gerektirecek bir şey olmazsa (hastanın şikayetleri önemli) tekrarlanmaz. Eğer böyle bir şüphe varsa anne, bebek, doktor, hastane personeli ve diğer hastaların sağlığı için mutlaka tekrarlanmalı tabii. Şüphe yoksa test yapılsa bile negatif olarak sonuç alınabileceği pencere dönemine denk gelebilir.

  • gyne  (29.09.13 20:48:35 ~ 20:54:17)