Acil-yavru kedi ishali

Merhabalar,
Pazartesi günü arkadaş annesiz ve yaklaşık 2-3 haftalık bir yavruyu bulmuş.Şu an ona bakıyoruz. Genel durumu çok iyi olan hayvan dün 18.00 dan sonra bir anda biberonu istememeye başladı ve ishal oldu.(beaphar kitty milk kullanıyoruz) Dün gece 02.00 a kadar durumu daha kötü olup hiçbir şey yememeye başlayınca veterinere gittik. Hareketleri normal sadece ishali geçirmemiz lazım ama ilaç kullanamayız ağır gelir dediler.(Gelişimini kötü etkilermiş ilaçlar). Sütü kesin su verin sadece dediler. Lakin durumu eve gelince daha kötü oldu gözlerini bile açamamaya başladı hiç kıpırdayamıyordu. Ağzı kupkuru ve açık kaldı. Dehidre oldu muhtemelen. Biz de sütü kesip su vermeye başladık. Ama saatlerdir beslenemediği için ölü
gibi yatmaya başladı. Hatta bir ara öldüğünü düşündük. Çok uzattım toparlıyım.(durum net anlaşılsın diye detaya girdim) Sonra internetten ev yapımı pedialyte tarifi (su-tuz-şeker-karbonat) bulup ondan hazırlayıp verdik. 10 dk içinde biraz hareketlendi. Bugün 1 kaç cc süt de verdik ama ishal devam ediyor. Dünkü kadar olmasa da halsiz yine.Bir deri bir kemik kaldı minik. 8 saat arayla pedialyte ten veriyoruz 1 cc. Ama ishal e sebep olan şey geçmeden biz napsak da geçici çözüp olacak gibi. Şimdilik hayatta kalmasına yetecek kadar enerji alıyor pedialyte ten ama iyileşmesi için ne yapmak gerek. İlaç kullanamıyorsak nasıl geçecek mikrobik birşeyse onu merak ediyorum. İlaç ağır gelebilir tamam ama kullanmazsak ölecek. İki ucu boklu değnek sanki. Tecrübesi olan ya da vet.hekim olan varsa durumumuz çok acil. Bir fikir verin.

pirinç unu alın muhallebi gibi yapın suyla verin ishaline iyi gelir. Artı olarak bir maden suyu alın gazını aldıktan sonra 1 şırınga verin ki vücudunda eksilen mineralleri biraz toparlayabilsin. Akmina maden suyu bulabilirseniz daha iyi o daha zengin mineral açısından.

  • purusha  (27.09.13 20:20:53)
Veteriner serum takamaz mıymış?

  • old possum  (27.09.13 20:28:10)
benim kedim de aynı durumdaydı. birkaç haftalık, yeni aldık eve. ishaldi. dün veterinere götürdük. hap yutturdu. bugün de yutturdu. yarın da ilaç alacak kedi. bugün daha iyi. katı katı yaptı.

  • aguilas negras  (27.09.13 20:34:14)
süt verdiğiniz sürece devam edecek ishali. geçirdikten sonra da süt vermeyin, veriyosanız da sulandırarak vermeniz lazım. sütten dolayı ishal.

başka veterinere gidin ama ilaç kullanamayız demişse öyledir.
beslenebileceği tek şey süt değil lütfen veterineri dinleyin bi gıdım bile süt vermeyin. bebekler için süt tozları var veterinerlerde, sadece onu vermelisiniz. büyüdükçe de bebek kuru mamaları...
  • gupon  (27.09.13 20:59:39 ~ 21:00:06)
Süt kullanmıyorlarmış zaten, kitty milk veriyorlar. Bence aldığı gıdadan değil viral ya da bakteriyel bir durum olabilir. Veterineri arayıp durumun ciddi olduğunu belirtin.

  • old possum  (27.09.13 21:47:46)
Başka bir kliniğe götürdük miniği. Bir iğne yapıldı ne olduğunu bilmiyorum arayıp öğreneceğim. Süt tozuna günde 2 defa karıştırmak üzere bir hap (Protexiotic D-C sanırım tam isminin üzerinden kesilmiş yarıda) verildi ve takviye vitamin ve mineral serum Promega yine süte karıştırmak üzere. Laboratuvar analizi yapılmadığı için neden kaynaklı olduğu bilinmiyor.Ama oradaki aynı büyüklükte kediler için benzer tedavi olumlu sonuç veriyormuş. Şimdilik durumunda bir değişme yok.Umarım yarına daha iyi olur. Günlerdir uyumuyoruz yavruyu beklemekten.

  • squawdeo  (27.09.13 22:40:55)