nedir bu türkçe müziğe karşı olan ön yargı?

bir adamın müziğine karşı ön yargıyı anlarımda, türkçeyi neden gömüyorlar? adam farkında olmadan konuştuğu dile haksızlık ediyor. konuşma o zaman türkçe, git ingilizce konuş. dikkat ettim burada da var bu zalimlerden.

yani sen kim oluyorsun da sezen aksu'ya, candan erçetin'e, edip akbayram'a haksızlık ediyorsun kardeşim? müzik bilgin onlarınkinden daha mı geniş?

kendi adıma konuşayım, türkçe müziğin ingilizce veya fransızca müzikten bir farkı yok. enstrümantallleri napıcaz o zaman ? güzelse dinlerim işte amk. sırf türkçe diye ekstra tolerans göstremem.

edit: ve genel olarak hiçbir şey çalmayıp sadece şarkı söyleyenlere (özellikle kadınlara) gıcık olurum. günde ortalama 2-3 saat çalışan bir davulcuyum. bırak da gıcık olma hakkım olsun. :)
  • zazazaraeta  (24.09.13 22:08:40 ~ 22:13:28)
bana da garip geliyor. sözleri geri plana atan yabancı müzik dinliyor. ben şahsen son 5 yıldır yabancı müzik dinlemiyorum.

  • reproach  (24.09.13 22:11:54)
80'lerde genç olanlar, rock'ın ve kısmen metalin en güzel müziklerini dinlediler. bu dönemde ülkemizde arabeskin ve popun yükselişte olduğu yıllardı.

elbette sezen aksu da dinledik ama genelde..

guns'n roses mi ferdi tayfur mu
led zepplin mi orhan gencebay mı gibi geliyor bana..
  • halanne  (24.09.13 22:18:38)
Eğer yalnızca dil açısından bakıyorsak şahsi gerekçem, İngilizce'nin Türkçe'den daha şiirsel olmasıdır. Fakat tabii ki bu tek etken değil. Enstrümanın kullanımı, bestelenen melodiler ve bunu sunuş da yabancı müzikte daha başarılı bana göre.

Bizim ülkemizde de Buddy Guy gibi blues yapan bir blues sanatçısı, Children of Bodom gibi melodic death metal yapan bir metal grubu, Avicii gibi hoplatıp zıplatmakla kalmayıp, insanın içine işleten şarkılar yapan DJ olunca onları da dinleriz.
  • timburton  (24.09.13 22:23:04)
türkçe müzik deyince aklıma demet akalın, serdar ortaç falan geliyor. geçen gün evde tv açıkken gördüm mabel matiz diye biri saçma sapan hareketler falan. kim dinliyor bunu? milliyetçiler mi dinliyor bunları ya türkçe müziği desteklemek için? sanmıyorum bro B)

ha müzeyyen senar severim. zeki müren, pilli bebek, teoman, çelik (evet), ferdi tayfur, ahmet kaya falan. orhan yandaş ama nabarsın işte dinliyoruz yine.
  • patr  (24.09.13 22:28:13)
Turkce sozlu pop muzik giderek bozuluyor. Dinlememekte hakli olabilir insanlar. Yabanci denen muzik genelde amerikan muzigi. Onun da iyisi kotusu var. Tabi ki Sezen Aksu'nun muzik bilgisi, yorumculugu, yazdigi sarkilar baskadir, oyle sanatcilara da her zaman saygi duyulur zaten. Ama gunumuzun basit popcularini, rapcilerini, arabeskcilerini kimse sevmek zorunda degil

  • nathanieltroy  (24.09.13 22:37:05)
zeki müren, müzeyyen senar, zekai tunca, neşet ertaş, ahmet kaya, sezen aksu.
benim söyleyeceklerim bu kadar hakim bey.

  • papillon7  (24.09.13 22:59:53)