çeviri yardımı, yine :)

arkadaşlar şöyle hızlıca bir bakıp gözünüze çarpan grammar, writing yanlışlarını söylerseniz çok müteşekkir olurum gerçekten, teşekkürler şimdiden.

ELIF SHAFAK – THE POLITICS OF FICTION

Elif Shafak born in Strasbourg, France. After their parents are divorced, she moved to Ankara with her divorcee mother. Her mother is well educated, reasonable, secular. Her grandmother is not likely to her mother, less educated, spiritual and less rational. Her grandmother is superstitious. Many people who has severe acne or wart problem in her neighbourhood, visited her grandmother. Each time, her grandmother would utter some words in Arabic, take a red apple and stab it, then draws a circle around these torn, and torn dries up inside.

She believes all people live in some kind of social and cultural circles and suggests to break down our borders. Because if we all live in a some kind of circles, that means we will end up drying up inside. Also if all the people in our inner circle look like to us, it means we are surrounded with our mirror image. And communities of the like-minded are one of the greatest dangers of today’s globalized world.

Story is, according to her opinion, can punch holes in our mental walls. And through those holes we can get a peek of the other persons world and sometimes we might even like what we see. She believes literature helps people become one. For example, when a Palestinian and Israeli politicians talk, they usually don’t listen to each other. But a Palestinian reader still reads a novel written by a Jewish author and viceversa, connecting and emphasizing with the narrator. Literature has to take us beyond. If it cannot take us there, it is no good literature.

She describes herself as a shy, introverted child. She started to writing by her mother came up with a turqouise notebook. And ask her to keep journal. At first her mother is slightly concerned about her sanity. Elif, regularly telling stories to her imaginary friends. And her mother thought that if she writes her daily experiences, it might be good for her. But Elif doesn’t want to write about her life, then she started to write about other people and events that never happened. And thus her “fiction writing adventure” has begun.

ilk paragrafta annesinden anneannesinden bahsederken is yerine was daha iyi gider bence.diğerlerine bakamadım

  • mosquera  (24.09.13 21:58:52)
ya yazı, elif şafak'ın ted konuşması üzerine. kendisi de bu şekilde bahsediyor. ondan is kullandım. ama was daha iyi olur diyorsan öyle yapıyım?

  • dullahan  (24.09.13 22:00:56)
elif safak was born

had divorced
  • kirazıseviyorum  (24.09.13 22:00:57 ~ 22:01:44)
ilk cumleyi okudum ve aşağıda dogrusu;

Elif Shafak WAS born in Strasbourg, France. After their parents HAD divorced, she moved to Ankara with her divorcee mother.
  • sunriseee  (24.09.13 22:01:25)
hmm tamam düzelttim onlar. ya neyse geri kalanının da fazla sorun olacağını sanmıyorum. daha hazırlık sınıfındayım en nihayetinde...

  • dullahan  (24.09.13 22:03:56)
babannesinden present tensele bahsetmek bana doğru gelmiyor. en azından bir anı anlatıyorsun birileri ona gidermiş x olurmuş. hikaye gibi anı bu present verilmez.

  • kirazıseviyorum  (24.09.13 22:06:29)
haklısın ya aslında. was'a çevirdim onları zaten.

  • dullahan  (24.09.13 22:08:28)
son paragrafta to writing olmaz. she started writing olmalı.

  • noluyo yaa  (24.09.13 22:39:13)