Azerbaycan'da mühendis maaşları

Arkadaşlar,

Azerbaycan'da makine mühendisi maaşları ile ilgili bilginiz var mı? Mekanik tasarım mühendisi, Tasarım şefi ve Tasarım müdürü aşağı yukarı hangi ücretleri alıyordur acaba?

türkiye'deki ortalama bir üniversiteden mezun olduysanız tatmin edecektir.

bundan 5 yıl önce gazi makine mezunu bir arkadaşım sıfır tecrübe ile 3 bin manat(=6 bin tl) kadar para alıyordu. onda biraz tanıdık etkisi falan da vardı sanırım ama yine de türkiye'den daha yüksektir genelde maaşlar.
  • nodrap  (24.09.13 11:11:38 ~ 11:55:40)
3bin manatın bin manatı ev kirasına gittikten sonra ne anlamı var ki ;) oranın 3bin manatı evet türk lirası olarak 6bin lira belki ama burada alınan 3bin lirayla eş değer hatta daha düşük gibi geliyor. tabi bunların hepsini götümden uyduruyor da olabilirim =) Birileri aydınlatırsa sevinirim.

  • exordinary  (24.09.13 11:16:23)
bir çok firma yurtdışında çalışan mühendislerin barınma ihtiyacını kendisi karşılar. öyle kafasına göre ev kiralayanına çok rastlamadım.

  • temasettin  (24.09.13 11:40:43)
en az 20 25 bin manat kazanacaksın ki baküde yaşayasın, hayır şehir pahalı değil; çok sıkıcı. en az 20 25 verecekler, normalde kazanabileceğinin en az 5 katı olacak ki reddedemeyesin.

targovda oturmazsanız bin manat kira da vermezsiniz.

ayrıca devlet bütçesinden maaş alacaksanız, ilham abi pek para vermez, rüşvetle geçinirsiniz. özel sektörün de hiç bir garantisi yok, yarın dükkanı kapadık gidiyoruz diyebilirler, yahut size git diyebilirler.
  • 726490  (24.09.13 11:47:00)
bahsettiğim adamın ev kirasını da şirket veriyordu ama o şirketten şirkete değişir. sen nereye gidiyorsun? evet yaşam pahalı ama 3 bin manat az para değil. gidince kendin göreceksin azeriler 500 dolar bile almıyor. bir de her şey o kadar pahalı değil aslında, evlerde abartılı fiyatlar dönüyor ama giyeceğini falan buradan al. orada ekstra masraf yapma, zaten buradan gittiği için pahalı kıyafetler. gıda da çok pahalı değildi en son gittiğimde. ayrıca şöyle düşün, istanbul'da aldığın parayı eğlenmek için harcayacaksın ama orda para harcatacak mekanlar çok az olduğu için barınma,gıda hariç giderlerin o kadar da çok olmayacak.

ben şu saatten sonra gitsem uzun süre kalamam, sıkılırım istanbul'dan sonra ama para biriktirmek için gidilir yani o kadar kötü ya da pahalı bir yer değil. ne bileyim ulaşım, enerji falan abartılı ucuz.
  • nodrap  (24.09.13 11:50:32)
Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim. Sorumu iyice daraltayım. Uluslararası bir projede mekanik dizayn müdürü olarak görev alacak birisi kaç dolar almalıdır ki komik duruma düşmesin.

  • exordinary  (24.09.13 11:55:09)