Avustralya'ya gitmek ya da gitmemek

arkadaşlar biraz uzun olabilir, tikleri de sabaha atarım. öncelikle kendimle ilgili işe yarar bilgileri vereyim.
23 yaşındayım, istanbul üni, iktisat mezunuyum, 9 aydır düz memurluk yapıyorum ve ielts'ten 6 alacak kadar ingilizce biliyorum.

şimdi ben avustralya'ya gitmek istiyorum ama bunun iki şekli var. birincisi work and holiday, ikincisi yüksek lisans.. avustralya ne alaka derseniz kuzenim 7 senedir orada, vatandaşı oldu artık.

work and holiday şu, avustralya 1 senelik çalışma ve oturma izni veriyor, tek kötü yönü bir işverenin yanında 6 aydan fazla çalışamıyoruz. kuzenimin yanında çalışacağım orası kesin ikinci 6 ay için de bir iş bulurum diye düşünüyorum. kuzenimin de çevresi geniş muhtemelen o da bulabilir. zaten vasıfsız işleri bulmak kolay deniyor. bir de 4 aya kadar eğitim imkanı var bu programda. ingilizce dil kursuna falan gidebilirim yani.

diğer seçenek yüksek lisans içinse epey bir para şart. yüksek lisans yaparken avustralya part time çalışma izni veriyor, bitince de 2 yıl full time çalışma ve oturma izni veriyor. avustralya'ya 2014 yazında gitmeyi düşünüyorum ve o zamana kadar biriktireceğim para ortalama bir yıllık yüksek lisans ücretinden biraz fazla olacak tahminimce. yani ikinci senenin parasını ya orada çalışarak çıkarmaya çalışacağım ya da ailemden alacağım. ama ailemden almak istemiyorum.

bu iki seçeneğin avantajı, konaklamaya, yiyeceğe falan para vermeyecek olmam. kuzenimle yaşayacağım gibi görünüyor şu anda. benim düşüncem bu 1 senelik programla ülkeyi tanımak, yüksek lisans için para biriktirmek ve ingilizcemi daha da geliştirmek. 1 senelik programdan sonra yüksek lisansa başvurmak. bunun tek kötü yanı, yüksek lisansa başvurmak için ülkeme dönmek zorunda olmam. bu da ortalama 3 bin lira uçak parasına mal olacak bana ama sorun değil. kuzenim ise direkt gel diyor, arkanda ben varım diyor, zaman kaybetme work and holiday ile diyor. daha 23 yaşında olduğumdan o 1 seneyi kayıp olarak görmüyorum ben. zaten work and holiday için gayet mantıklı sebeplerim var. konaklama haricinde kuzenime de yük olmak istemiyorum çünkü.
bir de pat diye yüksek lisansa başlamak istemiyorum, çünkü büyük para yatıracağım, bilmediğim tanımadığım bir toplum, yabancı dilde yüksek lisans falan derken sudan çıkmış balığa dönmek istemem. daha hangi bölümü okumamın bana orada kalıcı olmak için yardım edeceğini dahi bilmiyorum, oraya gidip bunu soruşturmak, okullarla görüşmek, hangi master bölümü iş hayatında işe yarar falan, bunları öğrenmek daha mantıklı geliyor bana. zaten 4 aya kadar eğitim alabiliyorum ve dil kursuna gidebilirim. ielts için 6,5 istiyo yüksek lisans için üniversiteler, bunu türkiye'deyken alırım zaten önümde 10 ay var daha. orada hazırlık okumak zorunda kalmam.

not olarak şunu da belirteyim, avustralya'da dönersem memurluğa tekrar kaldığım yerden devam edebiliyorum, böyle bir hakkım da var. yani arkamı biraz sağlam bırakacağım giderken?

ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? ne yapmalıyım? nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

work holiday yap derim ben, hatta yarın bigün bende gidersem ararım seni. yüksek lisansı da çok gerkliyse başka biyerde yaparsın hatta yapabilrsen ordada yaparsın work holidayden sonra.

  • asilyis  (14.09.13 23:36:25)
sevgili dostum,

ielts 6 kötü bir puan mı ?

yüksek lisans iş hayatında zerre para eden bir şey değil. 2 yıl tecrübe ile iş bulursun iki senelik yüksek lisans ile bir halt bulamazsın. o işe girdikten sonra en tepeye oynuyorsan hele de firma koç, sabancı gibi bir yerse prestij için yapılır.

ingilizceni geliştir.avustralya'ya gidersen en az 2-3 yıl orada kalman lazım. bir yıl içinde çok az geliştirirsin. kiminle konuşacaksın ? kimse sen ingilizce öğren diye seninle gelip ingilizce konuşmaz hele de avustralya aksanı biraz tuhaftır. yaşadım kısa bir süre ordan biliyorum.

iki yüksek lisans için toefl dan 120 üzerinden 70-80 yeterli illaki yurt dışı diyorsan amerikaya da bak. orada da iş bulursun. ve iş garanti ise git iş var dediler geldim muhabbeti olmasın.

yaşın 23 askerlik tamam mı ? oradan döneceksin bir bakacaksın arkadaşların 3-4 yıl deneyim yapmışlar. uzman pozisyonundalar düşün ki ingilizceni kullanacak iş bulamadın. en çok 2-3 yıl icinde unutursun. devamlı pratik yapma şansın olmayacak döndügunde.

bi de avustralyada ki bir okulu kim takar ?
  • uykulu  (14.09.13 23:40:48)
uykulu şu anda 2 sene full time ve üniversite dönemimden kalma part time çalışma tecrübem var. çok geride kalacağımı sanmıyorum, çünkü orada da çalışacağım, belki alakasız bir iş olacak ama en azından iş hayatından uzakta kalmış olmayacağım.

  • baldur  (14.09.13 23:49:20)
burada bence yurtdisi tecruben var mi ? bu ve benzeri sorularin cevabi onemli...ilk defa yurtdisina cikilan bir yer olmamali bence avustralya...zor memlekettir insanlari aksanlari hayati zordur...2 tane avustralyali arkadasim oldu biri kardesim gibidir. digeri de tam zittiydi..kardesim gibi olan kendi halki icin irkci diyordu ciddi ciddi kufurler ediyordu...yani insanlari da sikintili...bu ve milyon tane sikintiyi goze alacaksan avustralya ya git...hayatin boyunca icinde ukte olarak kalacak yoksa...

  • pisuvardandumancikartanadam  (15.09.13 00:11:56)
daha önce yurtdışı tecrübem yok ama gidilecek ülke başka neresi olabilir ki?

  • baldur  (15.09.13 00:17:43)
bana abd hep kolay geldi..belki de kendimi hep rahatta hissettigimden dolayidir...mesala ingiltere icin soguk huylu dediler orda da aksini kanitladim...biraz giden kisiyle gidilen bolgeyle alakali olsa da...yurtdisi isleri hep kumardir...vezir de rezil de olabilirsin....kuzene sorman gereken kuzenin ordaki ilk 6 ayi nasil gecti...

ama su realiteden asla sapmazorluk olmadan guzellik rahatlik olmaz...ben mesala 19 gun hamburger yedim...5 parasiz bir hostel odasinda kaldim ama o tecrubelerim beni hep motive etti...
  • pisuvardandumancikartanadam  (15.09.13 00:27:47)
Buralarda soruyla falan vakit kaybetmeyin. Basın gidin! Hiç arkanıza bile bakmadan hem de.

Bu tecrübeyi başka hiçbi şekilde elde edemezsiniz.
  • compadrito  (15.09.13 01:17:09)
avustralya'da su an ekonomik kriz ortami var. issizlik yukselis trendinde, butce acigi da oyle. ozellikle uretim sektoru (fabrikalar, madenler, tesisler, muhendislik ve musavirlik firmalari) bundan cok olumsuz etkileniyor.
avustralya ile ilgili tasarilarda bu ahval ve seraiting de goz onune alinmasi isabet olur.

  • viva paulista  (15.09.13 12:59:31)
work & holiday. boş iş.

work & holiday ile gelirsen. Ayrıca bulabileceğin işler büyük ölçüde limitli. tarladan patates topladıktan sonra kendini bir senenin nasıl geçtiğini anlamadan geri dönerken bulursun. arkadaşlıkların, ilişkilerin de genellikle kendin gibi gelmiş insanlarla (çinli, koreli vs) olur. pek bişey göremezsin.

iktisat bitirmişsin. bu çok önemli. kullan bunu. project management master'ı yap mesela. çevre / inşaat ile alakalı bir iki ders bulursan bitirince iş bulman daha mümkün olur.

önce 6 aylık bi dil kursu bul. ielts skorunu yükseltirken bi taraftan burasıyla ilgili bi fikir sahibi olursun ve okul / bölüm araştırırsın. hangi bölümler sana bitirince oturma izni veriyor öğrenirsin. buraya geldikten sonra karar vermek de, uygulamak da on kez daha kolay.

dil kursuna giderken part time (garsonluk, perakende) bi iş bul. türk ehliyeti burada kaldığın süre boyunca geçer. ama sen gelir gelmez buranın ehliyetini al. $750-1500 civarı da bi araba bul. araba güçtür kolaylıktir. her haftasonu biyerlere git. gez dolaş. iş bulman da kolay olur gezdikçe.

ilk 6 ayını dil geliştirmeye ada. türklerle ASLA takılma. sana türklerden gelecek yardım her yerden gelir. mümkünse doğru düzgün ingilizce konuşulan bi eve çık.
  • vanwarantion  (15.09.13 23:57:18)
hmmmmm...

oncelikle $unu belirtiyim ki ben avustralya'ya geleli 9 sene oluyor ve o donemde i$ler biraz daha kolaydi. ben master icin gelip, once PR sonra vatanda$ligi aldim ve hayatimda yaptigim en dogru i$lerden birisiydi. bunu soyluyorum cunku benim verecegim tavsiyeyi direk uygulamani istemem.. ozellikle, $artlarin nasil degi$tigi ve $u anki kurallarin ne oldugunu iyi ara$tir..

bana gore ilk yapman gereken $ey, $una karar vermek.. senin onceligin ne? yurtdi$inda egitim almak mi, yoksa yurdi$ina kapagi atmak mi?

bu onemli bir karar cunku egitim almak ile avustralya'da kalmak farkli tercihler yapmani gerektirebilir.. mesela, senin cok istedigin yuksek lisans mezunlarina, avustralya PR vermiyor olabilir.. "hangi bölümü okumamın bana orada kalıcı olmak için yardım edeceğini dahi bilmiyorum" demi$sin ya, i$te bunu cok iyi ara$tirman gerek.. dedigim gibi benim zamanimda bu i$ler daha kolaydi.. $imdi tam olarak ne alemde bilmiyorum o yuzden seni yanli$ yonlendirmek istemem.. GFC sonrasi i$sizlik artinca gocmen muslugunu biraz kistilar.. ama kalifiye elemana her zaman yer bulunur bence..

bence kuzenin hakli, sakin work & holidayle filan vakit/nakit kaybetme. direk yuksek lisansa gel. ingilizce geli$tirmek icin ta allan siktirettigi yerdeki avustralya'ya gelinmez.. git antalya'ya, mugla'ya turistle konu$ cok daha ucuza gelir..

buraya gelirken ingilizcenin yeterli olmamasindan sakin korkma.. cunku buyuk ihtimal universitedeki arkada$larinin hepsi senden beter olacak.. elin cinlisi, korelisi bu i$i o kadar zor sokuyor ki, buradaki hocalar o konuda gayet anlayi$li.. ilk geldigin donemde biraz kekelersin ama 6 ayda bulbul gibi $akimaya ba$larsin.. mesele sadece IELTS puanini bir $ekilde almak ki IELTS aslinda cok zor bir sinav degil.. ben super lise'den mezun 1 sene hazirlik di$ina hic bir ingilizce egitimi almami$ bir adamdim.. sinavdan 2 hafta once bir Ingiliz hoca bulup direk IELTS'a yonelik 4 tane ozel ders aldim.. sonuc 7,5.. eger yuksek lisans senden 6,5 filan istiyorsa bu cok da zor degil.. (izmir'de olsan sana hocanin adresini verirdim) biraz kas ve direk yuksek lisansa gel, ingilizce kursuna binlerce dolari domalma..

para meselesine gelelim.. benim ailem zengin degildi.. i$ci baba, memur anne.. ama bir $ekilde, yuksek lisans parasini bana denkle$tirdiler.. (gerci o zaman 1 aud 0.9 tl idi) buradaki cali$manla ya$am masraflarini cok rahat kar$ilarsin.. bayagi yogun cali$ip, okul parasini odeyen arkada$larim da var.. avustralya pek ucuz bir yer degil ve okul parani da biriktirmek istiyorsan, ya$am standartlarini bayagi bir du$uk tutman gerekebilir.. okul senede 8 ay suruyor ve bu donemde haftada 20 saat cali$ma iznin var sanirim.. 4 aylik yaz tatilinde ve winter break'te istedigin kadar cali$abilirsin.. garsonluk yapsan bile askeri ucretin saati 18 dolar civari olur.. yazin haftada 50-60 saat cali$ip, $800-1000 cebe indirmen teroride mumkun.. eger ailen sana egitimin icin katkida bulunabiliyorsa, bunu onlardan borc olarak al.. okulunu bitirip saglam bir i$ buldugun anda cok rahat bir $ekilde geri odersin onlara.. benim egitimimin tamamini ailem odedigi icin ben cok rahat ettim.. yazin kazandigim butun parayi alkole yatirdim.. ama bir cok arkada$im, bir kismini kendi biriktirip bir kismini ailelerinden aldilar..

ya$amla ilgili cok fazla detaya girmeye gerek yok sanirim, zaten kuzenin sana anlatir.. $u memurluga donebilirim du$uncesini filan da sktiret.. eger turkiye'de ya$amak istemiyorsan, bu i$i gozunu karartip yapman bir daha da arkana bakmaman lazim.. eger aklin orada kalacaksa, avustralya adami skertir yemin ediyorum.. oyle boyle uzak bir yer degil..

varsa sorularin cevaplamaya cali$ayim haci..
  • bigboned  (08.03.14 10:38:17)
@bigboned

Allah anandan, babandan ve senden râzı olsun hacı ağbiy!
Bu yazdıkların ziyan olmasın. Avustralya başlığı altına yapıştır lütfen!
Yol kapıdan kapıya 30 saat filan sürüyo mu (istanbul - melbourne mesela) yoksa daha mı uzun?
  • compadrito  (08.03.14 13:36:06 ~ 13:37:59)
@compadrito

rica ederim.

yol havada 19 saat suruyor. buna aktarmada kaybettigin vakti ekliycen.

Tek aktarmali Emirates var. Dubai'den A380'e atlarsan, non-stop gidiyorsun.
Istanbul - Dubai 4,5 saat
Dubai - Sydney/Melbourne/Brisbane 14,5 saat

Diger firmalar cift aktarma gidiyor ve genelde ikinci aktarma sadece yakit ikmali oldugundan kisa suruyor.

Ozetle, 19 saat ucu$ + 2 ila 6 saat arasi aktarma diyebiliriz.
  • bigboned  (14.03.14 06:22:50)
bu arada work and holiday vizem çıktı, bu eylül gibi gideceğim. ondan sonrasına da orada karar vereceğim.

  • baldur  (14.03.14 06:55:10)