şu herifin derdini anlamadım, bi el atsanız ?

yesterday I was an meeting with a potential client who wants to export to Turkey, by air, either Izmir or Istanbul. The goods are: ALUMINUM STRUCTURE, and barcode equipment.The structure is made in Spain, but the bar code has been imported from China. and a value of about 1000 euros But the problem, or question, is that the buyer of the goods, DO NOT WANT TO BE THE IMPORTER, for he says that the supplier sells it installed and therefore you should not make any custom operation.
In confidence, my client will install the goods in the company XxXx, do you know her?
I tried to tell him that that was not correct and that the recipient is the importer of the goods, but all expenses to pay the provider the Spanish (including tax), import should be made payable to the buyer. Right?, Or its rules / regulations can be another way to do what you have mentioned.
I have explained?
Another item; Arrival costs you gave me for the import, I look very expensive. Is there a mistake? By accounts are more expensive arrival expenses, that freight and terminal expenses in Spain

dun havayoluyla tr'ye ihrac yapmak isteyen potensiyel bir musteriyle gorustum. urun: aluminyum yapI ve barkod malz. yapI ispanya, barkod cin mali. mallar yaklasik 1000 euro, ama mallari alan, ithalatci gorunmek istemiyor, "satici kurulu halde satiyor, bu sebepten kisiye ozel islem yok" diyor.
musterim xx sirketinde malin montajini yapacak, onu taniyor musun?
anlatmaya calistim, "ithalat yapiyorsan odeyeceksin vergileri" diye. degil mi?

nasil olucak bu isler sence?

diger olay: bana verdigin ithalat maliyeti cok fazla. yanlislik mi var? variS maliyeti, terminal ve tasima masraflari cok yukek.
  • el desaparecido  (13.09.13 10:48:37)
benim anladığım alıcı satılan şeyler kurulu gönderildiği ve üzerlerinde işlem yapamayacağı için kendisi getirtmek istemiyor. bir de sizin ona verdiğiniz geliş ücreti çok pahalı gelmiş arkadaşa. ispanyadaki gümrük işlemlerinden falan daha pahalı demeye çalışmış olsa gerek.

  • shadowience  (13.09.13 10:53:44)