Android Sorusu (Custom ROM - Root - Cyanogenmod nedir?)

Arkadaşlar selam;
Samsung Galaxy Note 2 marka ve model bir telefonum var.
Telefonu "distirbütör garantili" olarak sıfır ve faturalı satın aldım.

Telefon üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan standart kullanıcı ayarında kullanıyorum.

Sormak istediklerim başlıkta.
Aslında ilk 2'sinin ne olduğunu biliyorum ama Cyanogenmod nedir, nasıl yüklenir, neden özel bir adı var? Bunu telefonuma yüklersem ne olacak, bana ne fayda sağlayacak? Şu anda yapamadığım neyi yapabileceğim?

Telefonu eski haline döndürebilecek miyim?
Telefon elimde patlar mı? (yazılım yükleme yarıda kalıp mesela)

Kafamda deli sorular...

sizin telefonunuz için değil ama örnek olsun diye s2 için yapılanından detaylı bir örnek sunayım: yazilimamelesi.wordpress.com

faydası, özellikleri gibi ayrıntıları kişiselleştirme yapıldığı için değişkenlik gösterebilir. telefonda hali hazırda yüklü gelen ve hiç kullanılmayan, arka planda gereksiz işlem kalabalığı yaratan uygulamaları kaldırılması ve tamamen kendinize has hale getirmenizi sağlıyor. çok fazla rom var ve her kafadan da bir ses çıkıyor. cyanogenmod piyasadaki en popüler/beğenilen custom rom.

telefonu eski haline döndürebilirsin. yaptığın bazı şeyler sonucu ben de tam bilmiyorum ama ''brick'' denen hale gelebiliyormuş. yani telefon hepten kilitlenme durumu sanırım. yazılımlara hakim olmakla alakalı şeyler. bu konuda forumları takip edersen, daha iyi ve sağlıklı bilgiler elde edebilirsin. çok geniş bir alan için kısaca cevaplamak gerekirse...
  • Huan8  (12.09.13 13:56:46)
anasını sattımın andoidini kullanmak için bilgisayar mühendisi olmak gerekiyor ne yazık ki.

  • kamera motor  (12.09.13 14:03:02)
custom rom: android işlerine meraklı kullanıcıların bir takım android sürümlerini modifiye edip kullanıma sunması diyebiliriz. mesela telefonun orjinal yazılımında kullanmadığınız, gereksiz 3. parti programlar vardır, silemediğiniz. bunlar sistem kaynaklarını harcar. custom romlar da genelde gereksiz program bulunmaz, çoğu minimum kaynak, maksimum performans amacıyla yapılır.

root: android cihazı tam yetkili kullanabilmektir. şöyleki; root yapmadığımızda sistem dosyalarını değiştiremez, silemez, taşıyamayız. root yapıp tam yetki aldığımızda bu çeşit şeyler mümkün oluyor.

cyanogenmod: bir custom rom olur kendisi çok seveni var. alternatifleri de var.

S: Telefonu eski haline döndürebilecek miyim?
C: Clockworkmod Recovery(CWM) ile tam sistem yedeğini aldığınızda döndürebilirsiniz. CWM kurmadan bu işlere girişmemenizi öneririm.

S: Telefon elimde patlar mı?
C: Bu işlerle hobi olarak ilgilenen biri olarak hiç başıma gelmedi. Ama olabilir de neden olmasın. Size bağlı.

Bu işlemler telefonunuzu garanti dışı bırakabilir.

Not: Bilgisayar mühendisi değilim.
  • gozyakansakiz  (12.09.13 14:37:46)
custom rom yüklemek görsellik ve işlevsellik adına heveslendirebilir sizi ancak telefonun orjinalini bozmanızı tavsiye etmem.
çünkü zaman geçtikçe telefondan soğursunuz.
orjinal haliyle takılmadan temple run oynarken ben, heveslenip bu rom işlerine girdim, en iyi romda bile bu oyunu oynarken sinirlerim zıplıyodu.
tavsiye etmem yani.
  • etna  (12.09.13 15:33:21)