Excel sorusu

onlarca satır ve sütündan oluşan bir tablo var. bu tabloda yazılı olan sayıları 2ye bölmem gerekiyor bir iki tıkla nasıl yaparım.

örneğin

30,00 TL bunu 15,00 TL yapmam lazım. tek tek uğraşmak çok zaman alıcak yardım lütfen.

çok kolay bir iş gibi gözüküyor. bir satıra formüller yazılıp diğerlerine kopyalanır. eğer orjinal değerleri değiştirmek isterseniz de, hep yaptığınız yerdeki veriler kopyalanıp değer olarak yapıştırılır.

bilmediğimiz bir detay mı var acaba?
  • bira sisesi kapagi  (11.09.13 10:49:37)
Boş bir satıra =A1/2 yazsan sonra sonuçları oraya kopyalasan olmaz mı?

  • soulpuppet  (11.09.13 10:51:00)
boş bir hücreye 2 yazın. bu hücreyi kopyalayın.
Sonra bölünecek tüm hücreleri seçip, özel yapıştır'dan böl seçeneğini tıklayın. hepsi bu.

  • puc  (11.09.13 10:54:33)
kolay olmayan ama eğlenceli bir diğer yöntem de. tabloyu kopyalayıp tüm rakamları "0.5" yapın. sonra ilk tabloyu kopyalayıp 0.5 yazan tablonun üzerine "özel yapıştır / çarp" diyerek istediğinizi elde edebilirsiniz :)

  • mat couthon  (11.09.13 10:58:20)
Boş bir hücreye 2 yaz. Kopyala, tüm sayfayı seç, özel yapıştır yap. Böl seçeneğini işaretle. Voila!

  • cakabo  (11.09.13 10:58:27)
eger bu isi veya bu tarz isleri surekli yapiyorsan, basit islemleri ogrensen en iyisi olur. @soulpuppet in dedigi gibi uygulaman en mantıklısı.

yani sen mesela ilk sayının oldugu hizada bir hücre seç. boş bir hücre olsun.
oraya = yaz. = yazdıgında "komut satırı" acılacak bir nevi. oraya denklem - formul falan yazabileceksin.

sonra = yaz, mouse unla o 30 olan bi hücreye tıkla. ilkine, aynı hizadakine tıkla ama. sonra /2 yaz. o hücreyi ikiye böl diyorsun. sonra da o yazdıgın satırın sag altından tut aşagı dogru kaydır. tüm satırları 2 ye bölecek.
  • sage  (11.09.13 11:06:52)