tüketici hakları...

Hp marka bilgisayarım açılırken sorun yarattığı için(normal açılırken 15 sn sonra kendini kapatıp yeniden açma sorunu) bir bilgisayarcıya götürdüm. ana kartıyla ilgili bir sorun olduğunu, anakartı istanbul'a gönderip chipsetinin tamir edilebileceğini söyledi. ben de garantinin bitmesi sebebiyle HP nin servisine götürmeyi seçmeyip bilgisayarcıya güvendim. bazı kavgalar sonucu da olsa bilgisayar tamir olup geri gönderildi.
olaydan bir ay geçmeden aynı sorun tekrar etti. busefer daha once götürdüğüm adama güvenmeyip başka bir yere götürdüm. 3-5 gün bilgisayardan ümidim kesmişken, adam sorunu halledip geri getirdi. sorun bilgisayarın "sleep mode" da kalmasıymış.
daha önce aynı hata için anakart sorunu gösterilip 150 tl alınmışken, başka bir bilgisayarcı aynı sorunu 10 dk. de halletti.
sonuç olarak merak ettiğim şey; bana atılan bu kazığın hesabını nasıl soracağım(yasal yollarla)? 150 tl lik ödemeyi geri alabilmem mümkün mü? tüketici hakları mahkemesine mi başvurmalıyım? hangi belgelerle? nasıl?

tamirciden verilen "arıza tespit" ve "arıza tamir" raporları ile kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurun. onlar dilekçe konusunda yardımcı olurlar. daha sonra bilirkişi belirleyip olayı inceliyorlar ve karar veriliyor.

  • lancelot du lac  (28.03.09 20:32:26)
öncelikle şunu sorayım; elinde 150tllik tamir fatura var mı? ayrıca o faturada değişen-tamir gören parça gibisinden bilgi verici bişeyler var mı.
bir de aklında bulunsun hiç bir bilgisayarcı notebook anakartındaki hatayı 150 yapmaz, adamlar şarj aleti girişindeki temassızlık için bile 150 istiyor. eğer sizden 150 falan isteyip de zor bir arıza göstermişse inanmayın, arıza yazılımdan kaynaklanıyordur.

  • zubundy  (28.03.09 22:52:10 ~ 22:53:13)