ellerin terlemesi ve şişmesi

ellerim terlediğinde çok fena şişiyor.. yani öyle böyle değil..
hissizleşiyor bi de şişince.. parmağımdaki yüzükler haraket etmiyor..
kaldı ki ellerim çokça incedir..

bu genel bir durum mu??

bir ödem vakası olabilir.. konu geniş, daha önce yaşamış birileri hariç kimse duyurudan size net bir öneri sunamaz.. doktora gitmeniz gerek.!

  • ugr101mmxi  (08.09.13 18:38:58)
aclik kan sekeri baktirdiniz mi hic?

eliniz degmisken bi de aclik insulini baktirin bari.

normal ciksa bile, sonucu atmaz saklarsiniz ve ben su yasimda, su kilodayken, sekrim ve insulinim buydu diyebilecek bir belgeniz olur elinizde. oyle ya, hep bu yasta ve bu saglik durumunda kalmayacaksiniz.

aclik kan sekeri, on saat oructan sonra damardan verilen kanda bakiliyor. su icmek serbest, ama sekerli bir cay bile icmeyeceksiniz, herhangi bir sey yemeyeceksiniz. en kolayi saat 22'den sonra bi sey yemezsiniz, sabah 8-9 arasi da kan verirsiniz.
  • compadrito  (08.09.13 18:45:39)
yakın zamanda baktırdım.

tüm değerlerime bakıldı.. hepsi optimuma yakın çıktı..

diyetisyen arkdaşıma da baktırdım..

yağ kas oranıma vücudumdaki su oranına o da optimumda çıktı..

görünüşe göre sağlıklıyım aslında..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (08.09.13 18:47:39)
elde ayakta şişme falan oluyosa ödem olabilir böyle bişey duymuştum bir doktora görün istersen.

  • zlatanibrahimovic11  (08.09.13 18:48:49)
terlemeyle tuz su kaybettiğini varsayarsak şişmesi mantıksız gibi. yani benimde ellerim çok terler ama şişmez. kadınların regl dönemlerinde falan şişebiliyor.
bir doktora sormalı bence.

  • sparkle kiddle  (08.09.13 18:50:28)
alerjiye bakıldı mı? ellerini terleten, şişiren şey alerji olabilir.

  • sen git ben geliyorum  (08.09.13 18:50:38)
@ sparkle kiddle regl döneminde böyle bir şişme olmaz..
@ sen git ben geliyorum alerjiye bakılmadı..

ayaklarım da şişiyor evet.. bazen çok terlediğinde..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (08.09.13 18:52:39 ~ 18:53:25)
aclik insulini baktirmamis oldugunuza bahse girerim.

aclik kan sekerinin normalin ust sinirina yakin cikmasi cok kandirikci bir durum. seker hastaligina dogru giden yolun baslangicinda hic yuksek cikmaz. seker hastaligi yani diyabet cok sinsi baslayan ve tahrip gucu cok yuksek bir hastaliktir.

yasinizi, kilonuzu, 1. ve 2. derece yakinlarinizda seker hastaligi yani diyabet olup olmadigini bana soylerseniz, daha da diyeceklerim olabilir.

ote yandan, ellerim terlediginde cok fena sisiyor, cok tuhaf bir semptom.

insanin elleri niye terlesin ki? ancak butun vucudu terlediginde, ya da cok gerildiginde, cok heyecannandiginda terler.

bi seye alerjiniz mi var aceba? hmmmm, ingic!
  • compadrito  (08.09.13 18:55:49)
@compadrito 168-9 gibi bir şey boyum..
56-57 kilom..

babannem şeker hastasıydı başka şeker hastası yoktu..

ailedeki diğer tek hastalık da anne dedemin parkinson olması..

açlık şekerime bakıldı.. istanbul a gittiğimde yeni bir tarama daha yaptıracağım zaten..

ellerim ve ayaklarım çok terler.. ben aslında vücut olarak terleyen bir insan değilimdir.. yani yazın çok sıcakalrda bile terlemem ama bu çok garip.. sadece ellerim ve ayakalrım terliyor..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (08.09.13 18:58:53)
benim aklıma sempatik sinir sisteminizin aşırı çalışması ihtimali geldi. aşırı terleme evet ellerde/ayaklarda şişkin görünüme sebep olabilir. bir bakın internette siz de isterseniz, bahsettiğim şey palmoplantar hiperhidroz

link: (git:www.terleme.com.tr )
  • fallopian  (08.09.13 19:10:51)
@fallopian benim ellerimde görünür bir terleme olmaz..

ben aslında normalden az terlerim zaten.. böyle ellerimin ıslak görünücek kadar terlediği hiç olmadı..

yani benim durumumu bu dedikleriniz açıklamıyor..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (08.09.13 19:43:18)
fallopian'in yazdigi durum cuk oturuyo gibi. nokta atisi valla! doktordan teyid ettirmekte fayda var.

babaanneniz seker hastasi oldugu icin, acelesi yok ama bir ara aclik insulini ve Hemoglobin a1c (a bir ce diye okunuyo) baktirmaniz lazim. aclik kan sekerine ilaveten. ileride lazim olacak. sonucunu atmayin ve saklayin. sonuc kagidinin uzerine o boyunuzu ve o tarihteki kilonuzu yazmanizi unutmayin.

imrenilesi bir boy kilo oraniniz var. sakin sismanlamayin! bunu aynen koruyun!

ama fallopian'in analizi cok mantikli. bu durumda ben sizin yerinizde olsam, once bir genel cerrahi poliklinikine giderdim. yok kardesim, size palmoplantar hiperhidrozis filan yok derlerse de, ondan sonra immunoloji-alerji poliklinikine giderdim.
  • compadrito  (08.09.13 19:50:23)