ispanya sorusu

buenas noches!

ben şimdi bu aralıkta turistik amaçlı 10 günlüğüne ispanyaya gitmek istiyorum. pasaport ve uçak biletleri hatta ispanya içinde kullanacağım biletleri de satın aldım şimdiden ucuzunu bulup.

ispanyol dili ve edebiyatı 2. sınıftayım. ispanyaya da gezmek için gidiyorum. seneye erasmusu da orada yapcam. ondan önce bu yurt dışına çıkma işlemlerini ve genel olarak başka bi ülkede bulunma fikrini az buçuk öğrenmek için gidiyorum biraz da.

şimdi sorum şu: bana vize verirler mi?

soruyorum çünkü benim orada nasıl geçineceğimi, ne kadar para ile gideceğimi filan soracaklarmış bana vize alırken. ve tabiki ailemin üzerine olan mal varlıkları. ailemin üzerine ne ev ne araba hiç bir mal varlığı ve aileme ait bankara gösterebileceğimiz bi para yok.
tamamen kendim çalışıp biriktirdiğim parayla gidiyorum.

ailemden o konuda alacağım tek yardım şöyle olabilir: babamın maaşının yattığı gün alıp o parayı benim biriktirdiğimle beraber kendi hesabıma koyup o an hesap dökümü alıp "bu benim ispanyada harcayacağım para" diyerek onu konsolosluğa göstermek olabilir. işe yarar mı böyle bişey yapmak bilmiyorum, bilen varsa cevabını bekliyorum.

bir sorum daha var bu konuyla ilgili: orada kaç para harcarım tahminen? biliyorum biraz ucu açık bi soru bu ama, akşamları işte bir iki bira içcem gündüzleri gezcem filan. tam bir orta halli öğrenci gezisi olacak.

hostelde de kalabilirim, erasmus için orada bulunan bir arkadaşımın yanında da, o konu henüz kesin değil. iki durumda da harcayacağım tahmini parayı söyleyebilen olursa harika olur.

gideceğim yerler: cordoba ve sevilla. 1 gece de barcelona.

gracias!

bence 10 günlük turist vizesi için çok problem çıkarmazlar. öğrenci belgen ve babanın maaş bordrosunu eklemen yeterli olur diye düşünüyorum. biletler ve bir de hostel rezervasyonu elini güçlendirebilir. bölümün de ispanyol dili'ymiş zaten. sıkıntı yaşamazsın.

barcelona'da kabul gibi, equity gibi en kral hostellerde kaldım iki yıl önce, geceliğine en fazla 17 euro verdim diye hatırlıyorum. cordoba ve sevilla'da, opsiyonların daha az olacağından fiyatlar biraz daha farklı olabilir. barcelona passage de gracia üzerinde harika öğrenci barları var, fiyatları gayet uygun. yemekler, özellikle de tapas muhabbeti, birazcık tuzlu. fakat para konusunda tereddütün varsa, yemezsin olur biter be abi. girersin bi markete, alırsın bi ekmek bi de dilim peynirlerden, şahane yemek işte sana. ya da mc donalds'tan 1 euroluk hamburgerlerden alırsın iki tane, oh mis. paris'te paraya kıyamayıp, baget ekmek dişleyerek iki gün gezdim ben. inan bana, çok para harcayarak gezsem, bu kadar güzel anı kalmazdı bana. ki en dandik hostelde bile, mısır gevreği, süt, kahve gibi kahvaltılar çıkıyor. ona göre ayarlarsın kalacağın yerleri de. bira mira zaten türkiye'den daha ucuz olduğu için, karnını ucuz yollu tok tutup, içkiye asılabilirsin.
bir de, barselona için yazmıştım ama tüm ispanya genelinde geçerli aslında. dikkat etmeni tavsiye ederim.

antik.eksisozluk.com
  • eksisozlugebirdahagelinsedalinacaknick  (04.09.13 01:52:07)
hostel rezervasyonu yaptir ve vizeye oyle basvur ama coachsurfingden birilerini ayarla konaklama icin para verme. onun disinda ogrenci oldugun icin vize konusunda cok problem olacagini sanmiyorum. umarim alirsin vizeyi cok guzel anlatmissin ben bile istedim vermelerini :)

  • in vino veritas  (04.09.13 07:49:13)
nişanlım ispanyol. ayın 10'unda ispanyaya gidiyoruz 1 haftalığına. babası falan davet gönderdi tüm masrafları bizim, bizimle kalacaklar diye

babam şirket sahibi, annem ortak

peki vize başvurusunda babama ne dediler? eşinin senin eşin olduğunu kanıtla. babam onca iş arasında nüfus müdürlüğüne gitti ve belge aldı. sonra da (biraz vfs'deki elemanın yetersizliğinden dolayı) şirket ortak belgesini kabul etmemişler, niye orda maaş bordrosu yazıyor diye

istersen bankada 100.000 euron olsun, adamların istediği vadesiz hesapta aktif 3.000 lira.

senin günlük harcama şeyin sitelerinde yazıyor, günlük 30 euro muydu neydi minimum unuttum şimdi

annemin, babamın ve benim 2şer kez alınmış 10 yıllık amerika vizesi, en az 10-15 ayrı schengenimiz falan var.

he sonra verdiler vizeyi ama gerçekten her ispanya'ya gidişimiz problem oluyor. bu benim 4, babamın 3, annemin 2. gidişi olacak. her birinde ayrı ayrı saçma şeyler yaşadık

amerika vatandaşlığına başvursam bu kadar sormazlar. ki amerika vizesini de sadece başvuru formu vererek almış insanım, öğrenci belgesini bile istememişlerdi benden
  • la noix  (04.09.13 09:09:14)